2018 October 16   ,   ٦ صفر ١٤٤٠   ,    سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷     
کد خبر : ۱۴۱ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴
در جلسه ای با حضور تنی چند از مدیران بانک های کشور بررسی شد: حداقل سازی ریسک شریعت در بانکداری ایران

فرصت های توسعه بازارهای مالی – اسلامی در بازارهای پول ، سرمایه و بیمه ، جایگاه تأمین مالی اسلامی و نقش ابزارهای مالی اسلامی در توسعه صادرات مواردی است که به نسبت اهمیت آن ها به تشکیل جلسات متعددی انجامیده که مخاطبین اصلی آن ها بانک ها بوده اند. این موارد به برگزاری جلسات متعددی منتهی شد که یکی از آن ها در محل بانک توسعه صادرات صورت پذیرفت. این جلسه با حضور دکتر شهیدزاده مدیرعامل بانک کشاورزی ، دکتر پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان ، دکتر عسگرزاده مدیرعامل بانک حکمت ایرانیان  و تنی چند از نمایندگان بانک های مختلف برگزار شد که در آن شرایط موجود ، ضرورت نظارت فقهی بر شیوه ها و رویکردهای نظام بانکی ، تبادل تجربیات بانک های مختلف در ایران و شرایط برخی کشورهای دیگر این زمینه با رویکردهای حداقلی تا حداکثری آن ها بررسی شد.

در این نشست مدیرعامل بانک توسعه صادرات به عنوان مدیر جلسه ضمن توجه به اهميت نظارت شرعي و تشكيل كميته فقهي ؛ كاهش يا حداقل نمودن «ريسك شريعت» با استفاده از اقدامات، فعاليت‌ها، تدابير، اصول و روش‌ها در نظام بانكي ، اطمينان از انطباق فعاليت‌هاي موسسه مالي اسلامي با اصول شريعت مقدس اسلام و وجود شوراي فقهي به عنوان يكي از الزامات نظارت شرعي دانست و انطباق کامل فرایندها بر مبنای قوانین و دستورات دین اسلام را یکی از دغدغه های خود و بانک توسعه صادرات برشمرد.

در ادامه جلسه ایجاد یک نهاد نظارتی به موازات نهادهای موجود ، فرهنگ پذیرش این رویکرد جدید ، تغییر در اصل سرمایه و احتمال بروز زیان به نسبت سپرده گذاری اولیع ، مشکلات موجود و اشتهای سیستم بانکی برای جذب سپرده ، برخی شبهه های موجود نسبت به ساز و کارها ف نیاز به آموزش و فرهنگ سازی و همچنین عدم انطباق شرایط بانکداری اسلامی در ایران و سایر کشورها به عنوان برخی از موارد ابهامی مطرح شد که می تواند در آینده این تصمیمات مؤثر واقع شود.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ریسک     |     بازارهای مالی     |     بانک توسعه صادرات     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
عبور کم هزینه از بحران تحریم ها در گرو تقویت SMEها
عبور کم هزینه از بحران تحریم ها در گرو تقویت SMEها اروپا در بسته پیشنهادی خود همکاری شرکت های کوچک و موسط خود با ایران را در دستور کار خود قرار داده است؛ از پس از خروج امریکا از برجام ، کشورهای اروپایی، شرکت‌های کوچک و متوسط را ناجی برجام یاد ...
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ |
نظرسنجی
54.224.56.126
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
مقصران عدم توازن منابع-مصارف بانکی
اگزیم نیوز بررسی کرد: مقصران عدم توازن منابع-مصارف بانکی چرا سیستم بانکی با ۱۴۸ هزار میلیارد تومان بدهی به بانک مرکزی با مشکلات زیادی برای تأمین نیازهای خود روبرو است؟ دولت اولین متهم این مسیر است که بیش از ۲۲۰ هزار میلیارد تومان به بانک ها بدهکار است
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: