2017 July 28   ,   ٥ ذو القعدة ١٤٣٨   ,    جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶     
کد خبر : ۱۴۸۳۷ گروه : واردات تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵
دبیر انجمن برنج: واردات برنج آزاد شد

دبیر انجمن برنج ایران گفت: واردات رسمی وغیر رسمی برنج اصولا متوقف نشده بود که امروز آزاد شود

دبیر انجمن برنج ایران گفت: واردات رسمی وغیر رسمی برنج اصولا متوقف نشده بود که امروز آزاد شود. جمیل علیزاده شایق در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما  با بیان اینکه همه ساله برای حمایت از تولید داخلی واردات برنج در پنچ ماه از سال ممنوع است گفت : با این وجود در این ایام هیچ مانع جدی برای جلوگیری از واردات و قاچاق در این مدت وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون واردات برنج آزاد است افزود: این قانون نمی تواند از واردات و قاچاق برنج جلوگیری کند به این علت که مگر می شود گفت محموله برنج وارداتی که در زمان مجاز خریداری و بارگیری شده است دقیقاً پیش از پایان زمان مجاز به بنادر کشور می رسد.

وی گفت: جدول ممنوعیت و آزاد شدن زمان واردات برنج باید اصلاح و بازنگری و دوباره تنظیم شود. دبیر انجمن برنج ایران افزود: نیاز کشور به برنج وارداتی 800 هزار تن است و می تواند در طول سال وارد شود اما برای جلوگیری از دلسرد شدن کشاورز این واردات رسانه ای و علنی نشود. 

علیزاده شایق تصریح کرد: خوشبختانه به تازگی به کمرگ و دیگر سازمانها گفته شده است تا واردات برنج را اعلام نکنند و از انتشار اخبار نیز جلوگیری کنند. وی گفت: آنچه مسلم است اینکه بیش از یک میلیون تن برنج وارد می شود در حالی که نیاز کشور فقط 800 هزار تن است.

دبیر انجمن برنج ایران بالا بودن هزینه تولید برنج را در ایران علت افزایش قیمت این محصول در بازار دانست و افزود: از سال 2015 براساس جدول سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد «فائو» قیمت برنج صادراتی در کشورهای تولید کننده کاهش یافته است در حالی که در ایران شاهد روند افزایش قابل توجه قیمت هستیم.
 

علیزاده شایق گفت: بطور مثال قیمت برنج باسماتی پاکستان از 836 دلار در سال 2015 به 825 دلار در سال جاری میلادی رسیده و در تایلند نیز قیمت هر تن برنج از 770 دلار به 739 دلار کاهش یافته است. وی علت کاهش قیمت جهانی برنج را توسعه مکانیزاسیون، یکپارچه سازی اراضی و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی دانست و تصریح کرد: از سال 1342 طرح یکپارچه سازی اراضی را مطرح کردیم اما تا امروز شاهد افزایش خرد شدن و تغییر کاربری اراضی بوده ایم. رئیس انجمن برنج ایران از دولتمردان خواست با حمایت از کشاورزان و اجرای طرحهای توسعه به کاهش هزینه تمام شده تولید کمک کنند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : فائو     |     برنج     |     واردات     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
 چشم انداز یک و نیم میلیون دلاری صادرات در بستر چیگل تا پایان سال
چشم انداز یک و نیم میلیون دلاری صادرات در بستر چیگل تا پایان سال دانشمند اعلام کرد: حضور بیش از ۵۰۰ تامین کننده که بالغ بر ۹۷ درصد آنها تولید کننده هستند، نشان می دهد که چیگل در راستای هدفی که تعریف کرده حرکت می کند
یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ |
نظرسنجی
54.80.158.127
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
ابرپروژه های صنعتی تحت حمایت اگزیم بانک ایران
در گفتگو با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران بررسی شد: ابرپروژه های صنعتی تحت حمایت اگزیم بانک ایران بانک توسعه صادرات ایران در مدت بیست و پنج سال گذشته نقش مهمی را در حوزه تجاری بر عهده داشته و پروژه های مهمی را در حوزه های تولید، خدمات و فعالیت های سرمایه در گردش بر عهده داشته است
یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ |
معرفی کتاب زیبایی شناسی علم اقتصاد
معرفی کتاب زیبایی شناسی علم اقتصاد

کتاب «زیبایی شناسی علم اقتصاد» به قلم دکتر رحیمی بروجرد وارد بازار نشر شد. موضوعات و نظریه های ابن ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: