2017 September 21   ,   ١ المحرّم ١٤٣٩   ,    پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶     
کد خبر : ۱۴۸۳۷ گروه : واردات تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵
دبیر انجمن برنج: واردات برنج آزاد شد

دبیر انجمن برنج ایران گفت: واردات رسمی وغیر رسمی برنج اصولا متوقف نشده بود که امروز آزاد شود

دبیر انجمن برنج ایران گفت: واردات رسمی وغیر رسمی برنج اصولا متوقف نشده بود که امروز آزاد شود. جمیل علیزاده شایق در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما  با بیان اینکه همه ساله برای حمایت از تولید داخلی واردات برنج در پنچ ماه از سال ممنوع است گفت : با این وجود در این ایام هیچ مانع جدی برای جلوگیری از واردات و قاچاق در این مدت وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون واردات برنج آزاد است افزود: این قانون نمی تواند از واردات و قاچاق برنج جلوگیری کند به این علت که مگر می شود گفت محموله برنج وارداتی که در زمان مجاز خریداری و بارگیری شده است دقیقاً پیش از پایان زمان مجاز به بنادر کشور می رسد.

وی گفت: جدول ممنوعیت و آزاد شدن زمان واردات برنج باید اصلاح و بازنگری و دوباره تنظیم شود. دبیر انجمن برنج ایران افزود: نیاز کشور به برنج وارداتی 800 هزار تن است و می تواند در طول سال وارد شود اما برای جلوگیری از دلسرد شدن کشاورز این واردات رسانه ای و علنی نشود. 

علیزاده شایق تصریح کرد: خوشبختانه به تازگی به کمرگ و دیگر سازمانها گفته شده است تا واردات برنج را اعلام نکنند و از انتشار اخبار نیز جلوگیری کنند. وی گفت: آنچه مسلم است اینکه بیش از یک میلیون تن برنج وارد می شود در حالی که نیاز کشور فقط 800 هزار تن است.

دبیر انجمن برنج ایران بالا بودن هزینه تولید برنج را در ایران علت افزایش قیمت این محصول در بازار دانست و افزود: از سال 2015 براساس جدول سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد «فائو» قیمت برنج صادراتی در کشورهای تولید کننده کاهش یافته است در حالی که در ایران شاهد روند افزایش قابل توجه قیمت هستیم.
 

علیزاده شایق گفت: بطور مثال قیمت برنج باسماتی پاکستان از 836 دلار در سال 2015 به 825 دلار در سال جاری میلادی رسیده و در تایلند نیز قیمت هر تن برنج از 770 دلار به 739 دلار کاهش یافته است. وی علت کاهش قیمت جهانی برنج را توسعه مکانیزاسیون، یکپارچه سازی اراضی و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی دانست و تصریح کرد: از سال 1342 طرح یکپارچه سازی اراضی را مطرح کردیم اما تا امروز شاهد افزایش خرد شدن و تغییر کاربری اراضی بوده ایم. رئیس انجمن برنج ایران از دولتمردان خواست با حمایت از کشاورزان و اجرای طرحهای توسعه به کاهش هزینه تمام شده تولید کمک کنند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : فائو     |     برنج     |     واردات     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
انتقال بار تأمین مالی از سیستم بانکی به بازار سرمایه
انتقال بار تأمین مالی از سیستم بانکی به بازار سرمایه غلامرضا سلامی: در حال حاضر عمده اتکای ایران در بخش تامین مالی به عهده سیستم بانکی است و سهم بازار سرمایه از این موضوع بسیار ناچیز است و فشار زیادی به بانک ها وارد می شود که در نتیجه آن تنگنای اعتباری ...
شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ |
یادداشت
نظرسنجی
54.224.214.93
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
مسیر پر پیچ و خم یارانه های تولید
اگزیم نیوز بررسی کرد: مسیر پر پیچ و خم یارانه های تولید فعالان صنعتی معتقدند از ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تاکنون این قانون هیچ خدمتی به بخش تولید نکرده و باعث مشکلات مهمی نیز در این بخش شده است
دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ |
بینش اقتصادی برای همه
بینش اقتصادی برای همه

کتاب بینش اقتصادی برای همه که در واقع جلد دوم از مجموعه اقتصاد برای همه است به تشریح مفاهیم اقتصاد ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: