2017 April 24   ,   ٢٨ رجب ١٤٣٨   ,    دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶     
کد خبر : ۱۵۰۶۷ گروه : تجارت بین الملل تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵
مجمع جهانی اقتصاد اعلام کرد: ۵ نکته در مورد رویکرد تجارت آزاد چین

مجمع در گزارش خود با عنوان زارش توانمندسازی تجاری جهانی مطرح کرده که ۵ مزیت برای چین قابل توجه است؛ رشد سالانه در شاخص توانمند سازی، توسعه زیرساختی،تهدیدهای چین در برابر واردات، اهمیت تعهد چینبه روابط با رهبران تجاری جهان و رونق نقش آسیا در تجارت در اسیا این ۵ عاملند

از آنجایی که انتظار می‌رود رییس جمهور منتخب آمریکا مسیری را برای دور کردن این کشور از تجارت جهانی تعیین کند، بسیاری از مفسرین ناگزیر به فکر بررسی ظرفیت و اشتیاق چین برای تبدیل شدن به قهرمان فعلی تجارت آزاد دنیا افتاده‌اند. اما با توجه به این که تعهد چین به تجات جهانی مشخص است و در عین حال باید منتظر ماند و دید که سیاست‌های دولت آینده دونالد ترامپ در عمل چگونه خواهد بود، به گزارش اگزیم نیوز مجمع جهانی اقتصاد بر اساس تحقیق جدیدی از «گزارش توانمندسازی تجاری جهانی» خود، وضعیت تجارت چین را سنجیده است.

گزارش توانمندسازی تجاری 136 کشور را بر اساس ظرفیت‌ آنها برای تسهیل جریانات عبور کالا از مرزها بررسی کرده است. در اینجا پنج نکته کلیدی در مورد سوابق چین عنوان می‌شود.

  1. چین در شاخص توانمندسازی تجاری رتبه 61 را دارد

  با توجه به این که در سال 2014 رتبه این کشور 63 بوده، یعنی پیشرفت چندانی در این مورد نکرده است. البته طبق نتایج رتبه‌بندی، می‌توان گفت چین در مقایسه با سایر بازارهای بزرگ نوظهور، عملکرد بهتری داشته است. به عنوان مثال، در میان کشورهای پرجمعیت دنیا، چین تنها کشوری است که در نیمه بالایی این شاخص قرار گرفته است. با همه اینها، رتبه چین همچنان پایین‌تر از کشورهای مطرح شرق آسیا و اقیانوسیه قرار گرفته است؛ کشورهایی مثل سنگاپور (رتبه اول)، هنگ کنگ (رتبه سوم) و ژاپن (رتبه 16) و نیز آمریکا که در جایگاه 22 ایستاده است.

۲.زیرساخت‌های چین دارایی بسیار خوبی محسوب می‌شود

از میان هفت رکنی که در این گزارش بررسی شده، چین در دسته‌بندی زیرساخت‌های حمل‌ونقل عملکرد بسیار خوبی دارد و رتبه 12 را به خود اختصاص داده است. این موضوع با توجه به سرمایه‌گذاری‌های کلان این کشور در این حوزه، بسیار مهم است. سرمایه‌گذاری چین در زیرساخت‌های حمل‌ونقل از ترکیب سرمایه‌گذاری آمریکا و اروپا به روی هم، بیشتر است. اگر بخواهیم مقایسه کنیم، هزینه زیرساخت‌ها در بسیاری از کشورهای گروه 20 در حال کاهش است. تمرکز چین بر این موضوع در کنار ایجاد محرک اقتصادی، ارزش‌افزایی نیز می‌کند.

۳. چین درهای بازار خود را به روی صادرات کشورهای دیگر بسته است

چین که بر حسب برابری قدرت خرید بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا محسوب می‌شود، برای این که جزو اقتصادهای آزاد دنیا از نظر تجاری قرار بگیرد، هنوز راه زیادی دارد. طبق شاخص توانمندسازی تجاری مجمع جهانی اقتصاد، چین با میانگین تعرفه 1/11 درصد، در دسترسی به بازار داخلی، از میان 136 کشور رتبه 121 را به خود اختصاص داده است. البته نشانه‌هایی وجود دارند مبنی بر این که چین قصد دارد با برداشتن عوارض گمرکی و سهمیه، دسترسی به بازارهای خود را حداقل برای کشورهای کمتر توسعه یافته تسهیل کند. این موضوع به توسعه اقتصادی خود این کشور هم کمک خواهد کرد.

۴.رهبران تجاری دنیا به تعهد چین نسبت به تسهیل تجارت، اهمیت می‌دهند

طبق یک نظرسنجی، سران تجاری دنیا چین را از نظر پیش‌بینی‌پذیری زمانی فرآیندهای وارداتی در جایگاه 48 قرار می‌دهند. ارتقای این امتیاز از آنجایی که چین به عنوان یک واردکننده و صادرکننده، پیوند بیشتری با اقتصاد دنیا پیدا می‌کند، اهمیت خواهد داشت. همچنین از آنجایی که چین از اولین امضاکننده‌های «توافق تسهیل تجاری سازمان تجارت جهانی» بوده و این توافق در سال 2017 اجرایی خواهد شد، انتظار می‌رود هماهنگی این کشور با آژانس‌ها و نهادهای جهانی بیشتر شود.

۵.نقش آسیا در تجارت جهانی در حال افزایش است

طبق گزارش توانمندسازی تجاری جهانی، منطقه ASEAN اکنون تجارت آزادتری نسبت به اتحادیه اروپا و آمریکا دارد و این موضوع بر نقش چین به عنوان یک کشور تجاری اثرات مهمی دارد. رفاه آینده این کشور به طور فزاینده‌ای به توانایی آن برای ارائه کالاها و خدمات با ارزش بالاتر برای نیروی کار تحصیلکرده بستگی خواهد داشت. ایجاد یک محیط مطلوب برای تبادل کارآمد کالا میان مرزها نیز مهم خواهد بود. پیشرفت چین در این زمینه طی دو سال گذشته نسبتا مثبت بوده است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : تجارت چین     |     رونق چین     |     چین     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
 چشم انداز مثبت سیاستهای حمایت از صادرات
چشم انداز مثبت سیاستهای حمایت از صادرات محمود بازاری معتقد است اگر فعال اقتصادی در مسیر تولید با اهداف صادراتی قرار بگیرد و بر اساس آن کالای با کیفیت و با توجه به نیاز مصرف کننده تولید کند نه تنها سود کافی خواهد برد بلکه انگیزه توسعه کسب ...
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ |
یادداشت
نظرسنجی
54.162.234.109
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
کاهش درجه ریسک ایران بعد از برجام
عضو هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات در گفتگو با اگزیم نیوز خبر داد: کاهش درجه ریسک ایران بعد از برجام آرش شهرآئینی معنقد است عملکرد صندوق در زمینه حمایت از صادرات، قابل توجه بوده است اما به طورکلی باید گفت با کاهش شدت تحریم ها در سال قبل، انتظار می رفت که شتاب برای تجارت بیش ازاین باشد که این انتظار ...
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ |
معرفی کتاب زیبایی شناسی علم اقتصاد
معرفی کتاب زیبایی شناسی علم اقتصاد

کتاب «زیبایی شناسی علم اقتصاد» به قلم دکتر رحیمی بروجرد وارد بازار نشر شد. موضوعات و نظریه های ابن ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: