2017 May 29   ,   ٤ رمضان ١٤٣٨   ,    دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶     
کد خبر : ۱۵۱۲۶ گروه : تجارت بین الملل تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵
چشم‌انداز واحد اطلاعات اکونومیست از رشد اقتصادی ۲۰۱۷ رقابت اقتصادی دو غول زرد به نفع هند

اکونومیست معتقد است سال آینده هند می تواند چین را پشت سر بگذارد

به گزارش اکونومیک تایمز، واحد اطلاعات نشریه اکونومیست، در گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهانی خود که پایان هر سال میلادی منتشر می‌کند، اعلام کرده که هند با ادامه بهره‌برداری از سریع‌ترین رشد اقتصادی در سال آینده، چین را پشت سر خواهد گذاشت.

جوزف لیک، مدیر پیش‌بینی جهانی واحد اطلاعات اکونومیست گفته: «در میان اقتصادهای بزرگ دنیا، هند سریع‌ترین رشد را دارد. موقعیت ایران خوب به نظر می‌رسد و برخی کشورهای آفریقایی مانند تانزانیا، غنا، کنیا و رواندا عملکردی قوی را به نمایش گذاشته‌اند. وضعیت ونزوئلا از بد به بدتر تغییر خواهد یافت. بریتانیا و ایتالیا کشورهای ضعیف اروپا خواهند بود. شرایط سوریه همچنان برای دنیا شرم‌آور است و رشد اقتصاد برزیل در دوره 2016-2015 بیش از 7 درصد تنزل کرده است.»

البته گروه اکونومیست، به دلیل اجرای اصلاحات پولی در هند، پیش‌بینی خود را از رشد اقتصادی این کشور از 3/7 درصد به 5/6 درصد در دوره 2017-2016 کاهش داده است.

با این حال، گفته شده هند همچنان سریع‌ترین رشد اقتصادی را در میان اقتصادهای بزرگ دنیا خواهد داشت و این رشد پس از برطرف شدن کمبود نقدینگی و افزایش سرمایه‌گذاری عمومی تسریع خواهد شد.

اکونومیست در ضمن هشدار داده که سلامت اقتصادی چین بزرگ‌ترین تهدید برای اقتصاد جهانی است، به طوری که پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصادی این کشور از 2/6 درصد در سال 2017 به 2/4 درصد در سال 2018 کاهش یابد.

طبق اعلام اکونومیست، «این تغییر در چین مدرن بی‌سابقه است و در زمانی صورت می‌گیرد که اقتصاد جهانی آمادگی واکنش نشان دادن به آن را ندارد. در نتیجه، سال 2018 سال پرتنشی در سراسر دنیا خواهد بود و با تزلزل اقتصادهای بزرگ و بازارهای مالی مواجه خواهیم شد.»

اکونومیست هشدار داده سقوط اقتصاد چین که توسعه آن به طور فزاینده‌ای به خرید و فروش اعتباری وابسته شده، اثرات بدی در سراسر دنیا خواهد داشت. در این میان، بدترین ضربه را کشورهایی می‌خورند که به صادرات کالا به چین وابسته هستند؛ کشورهایی مانند استرالیا، شیلی و مغولستان. پس از آن، کشورهایی مانند کره جنوبی و تایوان تحت تاثیر قرار می‌گیرند که روابط تجاری گسترده‌ای با چین دارند.

دیگر کشورهای دنیا نیز به واسطه کاهش قیمت دارایی‌ها و نیز کاهش اطمینان تجاری و اطمینان مصرف‌کننده با رکودی نسبی مواجه خواهند شد.   

پیش‌بینی‌های اکونومیست حاکی از افزایش قیمت‌های مس و آهن است. به طور کلی، رشد اقتصاد جهانی معتدل پیش‌بینی شده و از 2/2 درصد در سال 2016 به 5/2 درصد در سال 2017 افزایش خواهد یافت. انتظار می‌رود رکود روسیه و برزیل در سال جدید پایان یابد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : اکونومیست     |     هند     |     چین     |     رشد اقتصادی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
دست اندازهای روابط ایران و هند در پساتحریم
دست اندازهای روابط ایران و هند در پساتحریم تهران و دهلی در تلاشند تا روابط قابل قبول و رو به رشدی را برای خود تعریف کنند اما برخی چالش ها در این مسیر قابل بررسی هستند
دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ |
یادداشت
نظرسنجی
54.196.107.247
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
واکاوی عقب گرد در بازار روسیه
اگزیم نیوز بررسی کرد: واکاوی عقب گرد در بازار روسیه به رغم آن که روابط ایران و روسیه در حد بسیار قابل قبولی است اما میزان مراودات این دو کشور با افت در سال های اخیر روبرو شده است
شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ |
معرفی کتاب زیبایی شناسی علم اقتصاد
معرفی کتاب زیبایی شناسی علم اقتصاد

کتاب «زیبایی شناسی علم اقتصاد» به قلم دکتر رحیمی بروجرد وارد بازار نشر شد. موضوعات و نظریه های ابن ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: