2017 February 26   ,   ٣٠ جمادى الأولى ١٤٣٨   ,    یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵     
کد خبر : ۱۵۲۳۰ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :یکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵
رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران مطرح کرد؛ خریدوفروش ارز به نرخ بازار، مقدمه تحقق تک نرخی شدن ارز

دیروز بانک مرکزی یک دستورالعمل برای بانک‌ها ابلاغ کرد. به‌این‌ترتیب بانک مرکزی با توجه به فراهم شدن زمینه اجرایی «دستورالعمل و ضوابط خریدوفروش ارز به نرخ بازار توسط شبکه بانکی»، از فعالان اقتصادی دعوت کرد به‌منظور تأمین ارز موردنیاز خود، به بانک‌های دارای مجوز فعالیت ارزی مراجعه کنند

 محسن بهرامی ارض اقدس می گوید: بر اساس آنچه خود بانک مرکزی اعلام کرده است، به دنبال ابلاغ «مجوّز خریدوفروش ارز با نرخ بازار» در مرداد امسال، سازوکار لازم برای اجرایی کردن «دستورالعمل و ضوابط اجرایی خریدوفروش ارز به نرخ بازار» فراهم و آمادگی ارائه خدمات ارزی با نرخ بازار توسط بانک‌ها ایجادشده است.

وی ادامه داد: به اعتقاد من این اقدام یکی از مقدمات تک‌نرخی شدن ارز است. به‌هرحال برای بسترسازی تک‌نرخی کردن ارز به یکسری ابزارها نیاز است. یکی از این ابزارها بازار بین‌بانکی خریدوفروش ارز است. صادرکنندگان کالای غیرنفتی به‌جای اینکه ارز را در بازار آزاد عرضه کنند به بانک‌ها رجوع خواهند کرد. به‌این‌ترتیب بانک مرکزی هم می‌تواند برای واردکنندگان که نیازمند ارز هستند از شبکه بانکی این ارزها را تأمین کند.

رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران افزود: با این سیستم بانک می‌توانند به‌عنوان واسطه بین صادرکنندگان و واردکنندگان ارزهای صادراتی را بخرند و به متقاضیان بفروشند. البته این اقدام به معنای حذف صرافی‌ها نیست. در این فرایند بانک‌ها در کنار صرافی‌ها قرار می‌گیرند. همچنین باید توجه کرد که صرافی‌ها اصولا خرده ارزها که اصولا هم ارزهای مسافرتی است را تأمین می‌کنند. ارزهایی به میزان یک هزار و دو هزار دلار، اما زمانی که واردکننده به دو میلیون دلار احتیاج دارد، نیاز دارد که از طریق بانک‌ها اقدام کند. فعال اقتصادی نمی‌تواند رقم بالا را از صرافی‌ها حواله کند. او مجبور است که به سیستم بانکی مراجعه کند. به‌هرحال درگذشته بانک‌ها مجاز به ارائه نرخ ارز به قیمت بازار آزاد نبودند، اما حالا مجاز شده‌اند. این اقدام هم‌زمانی رخ می‌دهد که دولت می‌خواهد به سمت تک‌نرخی کردن ارز حرکت کند.

وی اضافه کرد: روند این سیستم هم این گونه است که به‌طور مثال امروز دلار 4 هزار تومان فروخته می‌شود و ممکن است فردا تغییر کند و به قیمتی بالاتر یا پایین‌تر به فروش رود. ما باید بپذیریم که نرخی که در بازار است از عرضه و تقاضا است و نظام بانکی هم باید با این نرخ کار کند. البته که شاید در اجرا یکسری سیاست دیگر به کار ببندند. مثلا ممکن است اگر قیمت‌ها خیلی پایین آمد خریدوفروش انجام ندهند، الزامی هم وجود ندارد. دقیقا مانند خود بازار که اگر قیمت‌ها خیلی پایین و بالا رود خریدی و فروشی انجام نمی‌شود.

ارض اقدس در پایان گفت: آنچه مشخص است این است که «دستورالعمل و ضوابط خریدوفروش ارز به نرخ بازار توسط شبکه بانکی» یکی از گام‌های تک‌نرخی کردن ارز است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : خرید و فروش ارز     |     عرضه و تقاضا     |     تک نرخی شدن ارز     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
راهکارهای عملی برای تخفیف ریسک های سرمایه گذاری در ایران
راهکارهای عملی برای تخفیف ریسک های سرمایه گذاری در ایران دکتر زهرا کریمی: به باور من بحث سرمایه گذاری، مهمترین مساله ای است که در سال ۹۶ باید به آن توجه شود و باید برای آن برنامه ریزی دقیقی صورت گیرد
سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ |
یادداشت
نظرسنجی
54.211.193.74
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
حباب قاچاق در مسیر رشد
کارشناس امور گمرکی در گفتگو با اگزیم نیوز تشریح کرد: حباب قاچاق در مسیر رشد آنوش رحام: عملا بابزرگ کردن حباب قاچاق و سیاست های اشتباه فرصت بزرگ ترانزیت در کشور را که ارزآوری فراوانی هم دارد از دست می دهیم
شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ |
معرفی کتاب زیبایی شناسی علم اقتصاد
معرفی کتاب زیبایی شناسی علم اقتصاد

کتاب «زیبایی شناسی علم اقتصاد» به قلم دکتر رحیمی بروجرد وارد بازار نشر شد. موضوعات و نظریه های ابن ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: