2018 April 25   ,   ١٠ شعبان ١٤٣٩   ,    چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷     
کد خبر : ۱۵۲۵۶ گروه : یادداشت تاریخ انتشار :سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵
تاثير افزايش سرمايه بانك ها ي توسعه اي بر رونق اقتصادي

علي اسدي - کارشناس مسایل اقتصادی و مالی

اقتصاد ايران به صادرات نفت و فرآورده هاي نفتي متكي است كه قيمت آنها در بازارهاي بين المللي تعيين مي شود. اين قيمت ها دستخوش نوسانات و تغييرات ناگهاني هستند. صدور مواد معدني و نفتي آن هم به صورت مواد اوليه و خام، با توجه به ويژگيهاي اين محصولات و تجديد ناپذير بودن اين منابع تنها سرمايه‌سوزي است و اتكاء بيش از حد به اين منابع جهت ارز آوري براي واردات كشور موضوعي نگران كننده مي‌باشد. تبديل مواد خام به کالاهاي ساخته شده و محصولات توليدي علاوه بر ارزش افزوده بالاتر در داخل کشور، در بازارهاي جهاني چندين برابر فروش نفت و مشتقات عرضه شده عايدي دارد. لذا اقتصاد کشور بايد به دنبال صادرات  محصولات غير نفتي براي کسب درآمد و رشد و توسعه اقتصادي باشد.

براي دستيابي به صادرات و بازارهاي جهاني الزاماتي وجوددارد و يکي از آنها وجود منابع کافي براي تأمين سرمايه مورد نياز توليدات صادراتي است. سرمايه گذاري خارجي و يا اتکا به سرمايه هاي داخلي و تأمين اعتبارات لازم از بانکهاي داخلي گزينه هاي موجود براي تامين مالي محسوب مي شوند. دراين بين، نظام بانکي به عنوان يکي از مهم ترين و اساسي ترين بخشهاي اقتصاد جامعه در قالب بازارهاي مالي نقش و جايگاه بسزايي را در فعاليتهاي اقتصادي ايفا مي نمايد.

يکي از عوامل مؤثر بر رشد و توسعه اقتصادي هر جامعه، ساماندهي بازارهاي مالي در جهت افزايش توان رقابتي بانکها، گسترش بازارهاي سرمايه، جذب نقدينگي مردم و تخصيص آن به فعاليتهاي توليدي  صنعتي، بهبود صادرات و ايجاد امکانات لازم براي مشارکت عمومي است. بانکها به عنوان مهمترين و اصلي ترين بخش از بازار پول در اقتصاد ايران، وظيفه مديريت و تدارک نقدينگي و هدايت آن به سمت فعاليتهاي مولد توليدي و صنعتي را دارا مي باشند، به طوري که بخش عمده نقدينگي جامعه بايد توسط نظام بانکي کشور براي اعطا در بخشهاي مختلف اقتصادي هدايت و مديريت شود.

توليد کنندگان و سرمايه گذاران در بخش هاي توليدي، براي تداوم توليد و يا سرمايه گذاري نياز به سرمايه مالي دارند و به دليل بالا بودن هزينه هاي سرمايه گذاري و تدارک مواد اوليه جهت توليد، نياز آن ها به داشتن نقدينگي کافي اهميت مي يابد. گاهي بنگاه ها براي تأمين نقدينگي، دارايي هايي را نگه داري مي کنند و با تغيير در ترکيب اين دارايي ها مي کوشند ترکيب بهينه اي از بازده و نقدينگي براي خود محفوظ دارند. ولي راه ديگر تأمين مالي بنگاه هاي صنعتي و غير صنعتي استفاده از سيستم اعطاي تسهيلات بانک هاست. سيستم بانکي بويژه بانك هاي توسعه اي مي تواند نقش فعالي در زمينه تامين نياز نقدينگي کوتاه مدت و بلند مدت بنگاه ها ي توليدي ايفا کند. چرا که اين سيستم قادر است با اعطاي تسهيلات بانکي در مواقع خاصي براي تامين مالي در جهت سرمايه گذاري جديد و يا تامين نقدينگي بنگاهها ، سبب تداوم و رشد توليد اين بخش ها گردد.

اساسا هدف از تاسيس بانكهاي توسعه اي ايجاد بستر مناسب براي فعاليت بنگا هاي توليدي و خدماتي از طريق اعطاء تسهيلات ارزان قيمت بمنظور كاهش هزينه هاي سرمايه گذاري و توليدي و به تبع آن افزايش قدرت رقابتي بنگا ه ها در جهت افزايش توليد پايدار و تسخير بازار هاي بين المللي مي باشد . در حقيقت بانك هاي توسعه اي موسسات مالي غير انتفاعي هستند كه در جهت افزايش انتفاع اقتصاد در سطح ملي در دوره هاي مالي كوتاه مدت و بلند مدت . به تبع افزايش سطح كمي و كيفي توليدات بنگاه ها و با لا رفتن سطح تقاضاي توليدات داخلي در داخل و خارج از كشور ، افزايش توليد ناخالص داخلي ،افزايش اشتغال ، افزايش درآمد ارزي  و به تبع آن افزايش سرمايه گذاري مجدد در بخش توليد و توزيع عادلانه درآمد درسطح كشور را در پي خواهد داشت .

حال با توجه به اهميت نقش بانك هاي توسعه اي در زيرساخت هاي اقتصادي و بويژه توليدي در كشور ، افزايش سرمايه اين بانك ها مي تواند نقش موثري در حجم تامين مالي ارزان قيمت بنگاه ها داشته باشد و طيف بيشتري از اين توليد كنندگان را پوشش دهد . اما سوال اصلي اين است كه آيا صرفا افزايش سرمايه و به تبع آن تامين مالي بنگاه ها مي تواند به تنهايي منجر به افزايش توليد ، اشتغال و رونق اقتصادي گردد ؟

بديهي است اين افزايش سرمايه بدون در نظر گرفتن ساير عوامل منجمله ، كاهش نرخ ذخيره قانوني، مديريت دقيق نسبت كفايت سرمايه ، مديريت و هدايت نقدينگي كشور، ارزيابي دقيق طرح هاي اقتصادي و كاهش تسهيلات تكليفي جهت افزايش كارايي و بهره وري منابع در دست بانكها به عنوان عوامل دروني در سيستم بانكي و همچنين ساماندهي ساير عوامل توليد در بخش اقتصاد مانند كاهش هزينه ها و نهاده هاي توليدي ، تكنولوژي ، قوانين و مقررات مربوط به سرمايه گذاري ،نيروي كار و تجارت و باززگاني ، معافيت هاي مالياتي تشويقي صادركنندگان و توليد كنندگان نمونه كشوري ، بازنگري قوانين گمركي جهت حمايت از توليدات داخلي ،ثبات نسبي نرخ ارز و استخراج نرخ ارز تعادلي متناسب و متمايل با افزايش انگيزه هاي صادراتي و ساير موارد   نمي تواند به تنهايي منجر به رونق اقتصادي بويژه در بخش توليد گردد.

    بديهي است با همياري ساير ارگانها و سازمان هاي مسئول و در نظر گرفتن ساير عوامل موثر بر توليد و صادرات  ، اعطای وامهای تولیدی ارزان قيمت بويژه به تولید کنندگاني كه تولیدات آنها منجر به صادرات مي شود و برای کشور ارز آوری دارد زمینه ساز بهبود شاخصه هاي رونق اقتصادي  و به تبع آن كاهش نرخ تورم   خواهد بود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بانک توسعه ای     |     سرمایه مالی     |     بازار مالی     |     افزایش سرمایه بانکها     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
اجرای سیاست استفاده از ارز حاصل از صادرات برای واردات ناممکن است
اجرای سیاست استفاده از ارز حاصل از صادرات برای واردات ناممکن است خوانساری : اجرای سیاست اخیر دولت در تاکید استفاده از ارز حاصل از صادرات برای واردات باید گفت که این امر در عمل ناممکن است چرا که عمده صادرات ایران به کشورهای همجوار صورت می پذیرد و به دلیل مشکلات ...
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ |
یادداشت
نظرسنجی
54.162.173.119
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
۳۲۰ تریلیون تومان سرمایه گذاری در ۱۱ ماه
مدیر کل دفتر برنامه ریزی، بودجه و سرمایه گذاری مناطق آزاد خبر داد: ۳۲۰ تریلیون تومان سرمایه گذاری در ۱۱ ماه در ۱۱ ماهه ی اول سال ۱۳۹۶ رقمی بالغ بر ۳۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری تحقّق یافته و نیز ۲۰۲۴ هزار مجوز سرمایه گذاری صادر شده است
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ |
مبانی سرمایه داری
مبانی سرمایه داری

کتاب مبانی سرمایه داری با بررسی سرمایه‏ داری از دو دیدگاه بالا به پایین و پایین به بالا، ارائه ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: