2018 February 20   ,   ٥ جمادى الثانية ١٤٣٩   ,    سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶     
کد خبر : ۱۵۳۰۴ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵

در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی لایحه برنامه ششم توسعه در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

نمایندگان با تصویب ماده ای مقرر کردند؛ به‌منظور رونق تولید، نوسازی صنایع، حمایت هدفمند از صنایع دارای اولویت سیاستهای اقتصاد مقاومتی و همچنین توسعه صادرات غیرنفتی، دولت و دستگاههای اجرائی ذی‌ربط به شرح زیر اقدام کنند:

۱- وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است حداکثر شش‌ماه پس از تصویب قانون برنامه فهرست اولویتهای صنعتی (با اولویت صنایع‌معدنی) را با رعایت ملاحظات آمایش سرزمینی و تعادل بخشی منطقه‌ای به‌تصویب هیات وزیران برساند.

۲- دولت مکلف است طرح جایگزینی محصولات کم بازده و پرمصرف مانند خودروهای فرسوده را به گونه‌ای که از سال دوم سالانه بیست‌درصد با اعطای مشوقهای مورد نیاز در طول برنامه اجراء نماید، جایگزینی انجام پذیرد.

تبصره - آیین‌نامه اجرائی مربوط با پیشنهاد مشترک سازمان، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت و وزارت نیرو به‌تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

۳- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (شورای پول و اعتبار) مکلف است سیاستهای پرداخت تسهیلات بانکی را به گونه‌ای تنظیم نماید که سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات پرداختی سالانه طی برنامه حداقل چهل‌درصد(۴۰%) باشد.

۴- دولت مکلف است با رعایت تبصره ۳ قانون رفع موانع تولید، طی برنامه سازوکار لازم برای پوشش خطرات افزایش‌سالانه بیش از ده‌درصد(۱۰%) نرخ ارز را برای بنگاههای اقتصادی دریافت کننده و تسهیلات ارزی طراحی و به اجراء درآورد.

۵- دستگاههای اجرائی، شهرداری‌ها، محاکم و دادگستری و نیروی انتظامی مکلفند تا پایان سال دوم برنامه ضوابط، دستورالعملها و فرآیندهای داخلی و زیرساختهای نرم‌افزاری خود را به گونه‌ای آماده نمایند تا دریافت اطلاعات از متقاضیان و محاسبه کلیه حقوق و عوارض دولتی و جرایم آنها مانند بیمه، مالیات، حقوق مالکانه، جرائم و عوارض شهرداری و ... و نیز اعتراضات وارده برآن محاسبات صرفاً با استفاده از نرم‌افزار و بدون حضور نیروی انسانی هم زمان با ارسال الکترونیکی درخواست یا اظهارنامه مربوطه محاسبه شده و همراه با توضیح کامل محاسبات به صورت برخط(آنلاین) به متقاضی اعلام و پرداختها و دریافتها از طریق الکترونیکی انجام شود.

۷- سپرده گذاری ۱۰% درصد سالانه(ارزی) از منابع ورودی صندوق توسعه ملی برای ارائه تسهیلات ریالی به صنایع کوچک و متوسط و تعاونی غیر دولتی در چارچوب اساس نامه صندوق توسعه ملی و از طریق بانکهای عامل دولتی انجام می شود.

۸- وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است حداکثر تا پایان سال اول طرح برنامه نوسازی و بازسازی صنایع را به نحوی که منجر به کاهش مصرف انرژی و آلایندگی و به افزایش بازدهی و ارتقاء کیفیت تولیدات داخلی و رقابت پذیری آنها تدوین و پس از تصویب هیات وزیران اجرایی اجرائی نماید و دولت موظف است اقدامات حمایتی و تشویقی و همچنین تامین تسهیلات اعتباری در قالب بودجه سنواتی را پیش بینی نماید.

۹- دولت مکلف است در راستای تقویت صادرات غیرنفتی و حمایت موثر از فعالیت صنایع کوچک و متوسط و دریایی کشور و توسعه فعالیتهای معدنی حمایت لازم را از صندوقهای ضمانت صادرات ایران، صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک، بیمه فعالیتهای معدنی و حمایت از صنایع دریایی در طی سالهای برنامه بعمل آورد.

ماده ۶ ماده ۵۷ لایحه برنامه ششم توسعه که متن آن به شرح ذیل است جهت بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شد: دولت با همکاری سایر قوا مکلف است به گونه‌ای برنامه‌ریزی و اقدام نماید که ورود کالای قاچاق در طول سالهای برنامه، سالانه حداقل ده‌درصد کاهش یابد و تا پایان برنامه سالانه معادل بیست‌درصد از درآمد حاصل از کالاهای قاچاق مکشوفه در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار می‌گیرد تا جهت حمایت و تشویق صادرات غیرنفتی اختصاص دهد. آیین‌نامه اجرایی این ماده ظرف سه ماه به پیشنهاد مشترک این وزارتخانه و سازمان به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

تبصره - تا پایان سال دوم برنامه از فعالیت مبادی ورودی غیرمجاز زمینی و دریایی که خارج از کنترل گمرک است جلوگیری به عمل آورده و گزارش آن را به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : رونق تولید     |     توسعه صادرات غیرنفتی     |     برنامه ششم توسعه     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
بازار ارز در انتظار سیاست های مکمل
بازار ارز در انتظار سیاست های مکمل کارشناسان معتقدند سیاست های فعلی تنها برای کوتاه مدت می توانند بازار ارز را تحت گنترل خود دراورند و در بلند مدت باید سیاست های کامل تری در پیش گرفته شود
دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ |
نظرسنجی
54.144.84.155
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
کاهش نرخ سود تسهیلات ارزی در حمایت از صادرکنندگان
مديرعامل بانك توسعه صادرات خبر داد: کاهش نرخ سود تسهیلات ارزی در حمایت از صادرکنندگان صالح آبادی: بانک مرکزی درجهت حمایت از صادر کنندگان در سیاست های ارزی خود به هیچ عنوان به دنبال کاهش نرخ واقعی ارز نیست و به عنوان سیاست گذار پولی و ارزی همگرایی نرخ ارز در بازار غیر بانکی و بازار ارز ...
دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ |
مبانی سرمایه داری
مبانی سرمایه داری

کتاب مبانی سرمایه داری با بررسی سرمایه‏ داری از دو دیدگاه بالا به پایین و پایین به بالا، ارائه ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: