2017 February 24   ,   ٢٨ جمادى الأولى ١٤٣٨   ,    جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵     
کد خبر : ۱۶۳۳۹ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵
رییس کنفدراسیون صادرات اتاق ایران در گفتگو با اگزیم نیوز: سیگنال های بازگشت تراز تجاری به فاز منفی

محمد لاهوتی می گوید: سرعت رشد مثبت تراز تجاری در کشور با توجه به آمارهای ۹ ماهه امسال کاهشی بوده و بعید نیست تراز تجاری بار دیگر منفی شود

با توجه به اطلاعات و آمار گزارش شده از سوی سازمان گمرک کشور، صادرات و واردت کشور با رشد همراه بوده و روندی افزایشی را تجربه کرده است. اما نکته قابل توجه در این خصوص این است که با بررسی آمار صادرات میبینیم بخش عمده ای از صادرات کشور را کالاهای وابسته به نفت (میعانات و محصولات پتروشیمی) تشکیل می دهند و نقش کالاهای تولیدی و تجاری در این متغیر کمرنگ است؛ البته در مقابل این موضوع با توجه به اینکه کالاهای وارداتی ما کالاهای واسطه ای تولید هستند می توان به این امر خوش بین بود که افزایش صادرات چشم انداز پر رونقی را در آینده برای ما رقم بزند. در طرف دیگر نوسانات اخیر ارزی تاثیرات چشمگیری را بر صادرات و واردات کالا در کشور می گذارد.

به عقیده بسیاری از تحلیلگران اگر وضعیت بازار ارز به همین منوال پیش برود به طور قطع تاثیرات جبران ناپذیری را بر تولید، صادرات و ورادات کشور خواهیم داشت. در این خصوص با محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران به گفت و گو نشستیم که در ادامه می خوانید.

محمد لاهوتی در گفت و گو با سایت خبری و تحلیلی اگزیم نیوز در خصوص رشد صادرات طی 9 ماه اخیر تصریح کرد: با توجه به آمارها و اطلاعات گزارش شده صادرات کشور، در مجموع رشدی 9.05 درصدی را تجربه کرده است. این در حالی است که اگر به بررسی جداول و سبد کالایی بپردازیم، می بینیم میعانات گازی و محصولات پتروشیمی با 64.65 درصد بیشترین سهم این سبد را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه اظهار کرد: نکته قابل ذکر این است که تمام کالاهای غیرنفتی و غیر وابسته به نفت (صنعت، معدن، کشاورزی) 4.80 درصد رشد داشته اند که این رقم قابل ملاحظه و چشم گیری نیست. وی در خصوص رشد واردات طی این چند ماه گفت: اگر به مقایسه واردات از نظر ورزنی و ارزشی بپردازیم می بینیم محصولات وارداتی از نظر وزنی با رشد همراه بوده است در حالی که این شاخص از نظر ارزش کاهش داشته است. لاهوتی در ادامه تصریح کرد: از این امر استنباط می شود که این کالاها کالاهای سرمایه ای ( کالاهایی همچون ماشین آلات) و یا کالاهایی واسطه ای هستند.

وی در ادامه تصریح کرد: اما در مجموع به دلیل این که 80 درصد از کالاهای وارداتی ما کالاهای واسطه ای تولید هستند با رشد این شاخص متوجه می شویم که موتور صنعت به حرکت درآمده و تقاضا بیشتر شده است و در پی این جریان می توانیم انتظار رشد و افزایش سرعت چرخه اقتصادی را داشته باشیم.

رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در خصوص تراز تجاری (شکاف بین واردات و صادرات ) گفت: تراز تجاری 8 ماهه (چیزی که ماه قبل گزارش شده) مثبت و به نفع صادرات بود اما این در حالی است که در این  ماه، این شاخص به 55 میلیون دلار رسیده است.

وی افزود: اگر این روند ادامه پیدا کند این احتمال وجود دارد تراز تجاری دوباره رقمی منفی را کسب کند. البته همانطور که قبل تر اشاره کردم به دلیل اینکه واردات رسمی کشور ما کالاهای واسطه ای تولید و خطوط تولید هستند اگر تراز تجاری منفی شود جای نگرانی نیست ( البته باید تلاشمان بر این باشد که این عدد منفی نشود).

 وی در خصوص نوسانات  اخیر نرخ ارز و تاثیری که این تغییرات بر صادرات و واردات می گذارد تصریح کرد: اگر شرایط حاکم بر بازار طی یک ماه گذشته و افزایش هیجانی  این متغیر در این مدت ادامه پیدا کند، به طور قطع می توان چشم انداز بی ثبات را چه در بخش تولید و چه در بخش صادرات ترسیم کرد.

رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران می گوید: اگر نرخ ها در رقم فعلی تعدیل و ثابت شود و از روند افزایشی بیش از حد آن جلوگیری شود نرخ فعلی نرخی منطقی است. محمد لاهوتی در آخر تصریح کرد: اما این التهابات شدید و تکانه های بازار می تواند در تولید و سرمایه گذاری ما موثر بوده و تاثیر منفی را در همه بخش ها به خصوص بخش صادرات بگذارد.  

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : محمد لاهوتی     |     نرخ ارز     |     واردات و صادرات     |     تراز تجاری     |     صادرات غیرنفتی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
راهکارهای عملی برای تخفیف ریسک های سرمایه گذاری در ایران
راهکارهای عملی برای تخفیف ریسک های سرمایه گذاری در ایران دکتر زهرا کریمی: به باور من بحث سرمایه گذاری، مهمترین مساله ای است که در سال ۹۶ باید به آن توجه شود و باید برای آن برنامه ریزی دقیقی صورت گیرد
سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ |
یادداشت
نظرسنجی
54.145.223.197
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
۵ فایده پنجره واحد برای رونق تجاری
در گفتگوی اگزیم نیوز با مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران بررسی شد: ۵ فایده پنجره واحد برای رونق تجاری به عقیده هایده باقری پور، صرفه جویی در هزینه تجارت، افزایش درآمدهای گمرک، مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر، پیگیری تخلفات و انتشار برخط آمار تجارت خارجی از مهمترین فواید حضور سامانه واحد تجاری است
شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ |
معرفی کتاب «رزق نیکو» در باب اقتصاد اسلامی
معرفی کتاب «رزق نیکو» در باب اقتصاد اسلامی

تازه‌ترین کتاب در حوزه سرمایه‌گذاری اسلامی که با کوشش محمدحسین بابالو، محقق اقتصاد اسلامی و کارشناس ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: