2017 July 21   ,   ٢٧ شوّال ١٤٣٨   ,    جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶     
کد خبر : ۱۶۳۷۱ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵
در گفتگوی اگزیم نیوز با دکتر مهدی پازوکی، استاد دانشگاه بررسی شد؛ مشکل را در مدیریت اقتصادی جستجو کنید

پازوکی معتقد است: صحبتهای اخیر رئیس جمهور نسبت به گذشته شفاف تر بود و این رویه را باید به فال نیک گرفت چرا که شفافیت هم به نفع دولت و هم به نفع مردم است. از سوی دیگر برجام توانست مقدماتی برای مساعد شدن فضای کسب و کار و ارتباط با جامعه بین الملل را فراهم کند

رئیس جمهوردر واپسین روزهای عمر دولت یازدهم در آخرین گفتگوی تلویزیونی چشم انداز روشنی را برای آینده متصور شد و سال 96 را زمان آشکار شدن نتایج برجام دانست. وی در خلال گفتگو از رشد اشتغال، صنعت، کشاورزی، گردشگری و نفت بعنوان دستاوردهای دولت نام برد. گمانه زنی های بسیاری در خصوص آینده اقتصادی کشور و سیاست گذاریهای دولت یازدهم در این باره اتفاق می افتد و آنچه در این میان از اهمیت به سزایی برخوردار است دستیابی به نتایج ملموس از دستاوردهای دولت است. نتایجی که برای دست یابی آن یا باید صبور بود و یا چشم به انتخابات آینده و تغییر سیاست گذاریها دوخت. دکتر مهدی پازوکی در خصوص صحبتهای آقای روحانی گفت:

صحبتهای اخیر رئیس جمهور نسبت  به گذشته شفاف تر بود. این رویه را باید به فال نیک گرفت. چراکه شفافیت هم به نفع دولت و هم به نفع مردم است. رئیس جمهور باید بعد از خداوند متعال خود را مدیون ملت ایران بداند و هر چه با مردمی که در سال 92 خواهان تغییر بودند و به او رای دادند، صادقانه تر و شفاف تر صحبت کند و تحت تاثیر نیرروهای تندرو قرار نگیرد به نفع ایران خواهد بود.

دکتر پازوکی به اهمیت دستاورد برجام اشاره کرد و گفت: اگر برجام را نمی پذیرفتیم و همچنان تندروها به کار ادامه می دادند قطعا در شرایط نفت در برابر غذا قرار می گرفتیم یعنی دقیقا همان اتفاقی که برای عراق در دوره حکومت صدام حسین رخ داد. ما فراموش نمی کنیم که امکان فروش نفت از ایران سلب شده بود و اجازه پهلو گرفتن کشتی های ما در هیچ بندری داده نمی شد و موسسات بیمه بین المللی از بیمه کردن کشتی های ما سرباز می زدند و هواپیماهای ما اجازه سوخت گیری در مسیر پروازها داده نمی شد. قطعا برجام به نفع ایران بوده است و شواهد بسیاری را می توان در این حوزه مثال زد.

وی در ادامه گفت: صادرات نفت ما قبل از برجام به زیر 1 میلیون بشکه در روز رسیده بود و امروز صادرات نفت و میعانات گازی ما در شش ماهه اول سال جاری بر اساس گزارش رسمی وزارت نفت به 2.5 میلیون بشکه رسیده است. مشکل مخالفین برجام این است که فضای بین المللی را ندیده و شناختی از آن ندارند. بنابراین قطعا تفکر مخالف برجام یک تفکر ملی نیست. این مذاکره برد برد بود و هم به نفع ما بود و هم به نفع فضای بین الملل. من قویا از برجام دفاع می کنم.

پازوکی در پاسخ به این سوال که «برجام تا چه اندازه می توانست منجر به رونق بخشهای صنعتی و تولیدی کشور شود» گفت: به نظر من مشکل اقتصاد ما تماما به برجام مرتبط نیست چراکه اقتصاد ایران قبل از برجام بسته بود و اگر بهترین اقتصاددانان و مدیران اقتصادی را استخدام می شدند اگر برجام عملی نمی شد نمی توانستند گره ای از مشکل اقتصاد باز کنند. در واقع می توان گفت امضای برجام مقدماتی برای مساعد شدن فضای کسب و کار  و ارتباط با جامعه بین الملل است.

وی معتقد است مشکل عمده اقتصاد ایران را باید در مدیریت اقتصاد جستجو کرد. پازوکی گفت: در ایران مجموعه حکومت یعنی قوه مجریه، قضاییه و مقننه در کنار هم می توانند ایران را به سمت پیشرفت سوق بدهند. ما اگر مدیریت اقتصادی و در رده بالاتر، مدیریت نظام تصمیم گیری ایران کارشناسی، علمی و بر اساس منافع کشور باشد، قطعا می توانیم جزء یکی از کشورهای خوب دنیا باشم.

 وی در پایان اظهار داشت: من آینده بلندمدت ایران را به دلیل تحولات تکنولوژیکی و ارتباطی که به واسطه ICC بین ملت ایران و جامعه جهانی بوجود آمده و موجب ارتقا سطح آگاهی مردم شده، خوب پیش بینی می کنم و مطمئم گروههای تندرو و گروههایی که فاقد دانش هستند، جایگاهی در آینده ایران ندارند.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : شرایط اقتصادی     |     دستاورد برجام     |     گفتگوی تلویزیونی رئیس جمهور     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
استانداردسازی جهانی سیستم بانکی
استانداردسازی جهانی سیستم بانکی یکی از مسائل اساسی نظام بانکی کشور این است که فرایندهای اجرایی به صورت نظام مند وبراساس یک چارچوب جامع و یکپارچه مبتنی بر استانداردهای بین المللی طراحی و عملیاتی نشده است و برای رفت از وضعیت موجود ...
یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ |
نظرسنجی
54.162.232.51
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
ابرپروژه های صنعتی تحت حمایت اگزیم بانک ایران
در گفتگو با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران بررسی شد: ابرپروژه های صنعتی تحت حمایت اگزیم بانک ایران بانک توسعه صادرات ایران در مدت بیست و پنج سال گذشته نقش مهمی را در حوزه تجاری بر عهده داشته و پروژه های مهمی را در حوزه های تولید، خدمات و فعالیت های سرمایه در گردش بر عهده داشته است
یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ |
معرفی کتاب زیبایی شناسی علم اقتصاد
معرفی کتاب زیبایی شناسی علم اقتصاد

کتاب «زیبایی شناسی علم اقتصاد» به قلم دکتر رحیمی بروجرد وارد بازار نشر شد. موضوعات و نظریه های ابن ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: