2018 January 24   ,   ٨ جمادى الأولى ١٤٣٩   ,    چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶     
کد خبر : ۱۶۳۸۵ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵
اگزیم نیوز بررسی کرد؛ رشد اقتصادی ۶.۵ درصدی چگونه محقق شد؟

بررسی ها نشان می دهد که موتور محرک اصلی رشد اقتصادی در ۶ ماه اخیر بخش های نفت ، گاز و معدن بوده است هرچند آمارها از کاهش ۹.۷ درصدی رشد بخش ساختمان حکایت دارد

به گزارش اگزیم نیوز، رشد اقتصادی در آمارهای مرکز آمار در 6 ماهه نخست امسال 6.5 درصد اعلام شد هرچند که در آمارهای بانک مرکزی این رقم 7.4 درصد مخابره شده بود اگرچه این ارقام با احتساب نفت و گاز به شمار می آید. اعلام رشد اقتصادی 4.5 درصدی بدون احتساب نفت خام در 6 ماهه نخست سال جاری را باید یکی از مهمترین ارقام و آمارهای مخابره شده در روزهای اخیر به شمار آورد اگرچه رشد اقتصادی در شش ماهه نخست سال جاری با احتساب بخش نفت خام به 6.5 درصد بالغ شده است. افزایش تولید نفت و گاز توانست تا رشد بخش صنعت را به 9.1 درصد افزایش دهد هرچند که افزایش 5.9 درصد بخش کشاورزی نیز در افزایش تولید ناخالص داخلی کشور مؤثر بود. نرخ رشد بخش ساختمان در شش ماه نخست سال ۹۵، منفی ۹.۷ درصد بوده که همین ویژگی بررسی دقیق تر آمارهای بخش صنعت را خاطرنشان می کند. در آمارهای بخش صنعت افزایش استخراج نفت ، گاز طبیعی و معادن مورد نظر قرار می گیرد که در این چارچوب ، استخراج نفت و گاز طبیعی در بهار و تابستان امسال، رشد ۷۴.۹ درصدی را تجربه کرده است. بخش معدن نیز در این شش ماه، رشد ۵۳.۸ درصدی را به خود به ثبت رسانده که اهمییت بسزایی دارد.

بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ۱۳۷۶ در شش ماهه نخست سال جاری به رقم ۳۳۱۸۶۱ میلیارد ریال با نفت و ۳۱۶۳۳۴ میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است، در حالی که رقم مذکور در مدت مشابه سال قبل با نفت ۳۱۱۵۵۸ میلیارد ریال و بدون نفت ۳۰۲۶۸۲ میلیارد ریال بوده که نشان از رشد ۶.۵ درصدی محصول ناخالص داخلی در شش ماهه اول سال ۱۳۹۵ با احتساب نفت خام دارد.

آخرین وضعیت رشد اقتصادی 6 ماه اول امسال – مرکز آمار ایران

نام بخش

نرخ رشد 6 ماهه نخست سال 95 ( درصد – سال پایه 1376 )

گروه کشاورزی

5.9

گروه صنعت

9.1

گروه خدمات

5.0

محصول ناخالص داخلی ( به قیمت بازار )

6.5

محصول ناخالص داخلی بدون نفت ( به قیمت بازار )

4.5

 آمارهای مرکز آمار نشان می‌دهند که در بهار و تابستان سال جاری رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی ۵.۹، گروه صنعت ۹.۱ و گروه خدمات ۵.۰ درصد نسبت به دوره‌ مشابه سال قبل، رشد داشته است. رشد گروه صنعت عمدتاً ناشی از افزایش صادرات نفت خام و گاز طبیعی بوده‌است. از سوی دیگر نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در این دوره منفی ۹.۳ درصد بوده هرچند نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در سال ۹۴ نیز منفی و برابر با منفی ۱۴.۴ درصد بوده است.

موارد فوق نشان می دهد که اگرچه می توان به رشد بخش صنعتی در کشور امیدوار بود ولی افزایش محسوس استحصال گاز طبیعی از پارس جنوبی در سال های اخیر همچنین افزایش حجم صادرات گاز طبیعی و یا افزایش برداشت از ذخایر معدنی به کمک بهبود بازارهای جهانی مواد معدنی، هم اکنون پایه های اصلی رشد بخش صنعت به شمار می رود که در خصوص صنایع کوچک و متوسط که بار اصلی اشتغال کشور بر دوش آن هاست، تأثیر چندانی نداشته و ندارد. این شرایط نگرانی از عدم ایجاد اشتغال مورد نیاز مخصوصاً در صنایع کوچک و متوسط را خاطرنشان می سازد.

محاسبات فصلی در مرکز آمار ایران در قالب ۱۵ بخش اصلی متشکل از ۴۲ رشته فعالیت انجام می‌شود که بر این اساس گروه کشاورزی شامل زیر بخش‌های زراعت و باغداری، دامداری، جنگل‌داری و ماهیگیری، گروه صنعت شامل زیر بخش‌های استخراج نفت خام و گاز طبیعی، استخراج سایر معادن، صنعت، تأمین آب، برق و گاز طبیعی و ساختمان است و گروه خدمات شامل زیر بخش‌های عمده‌فروشی و خرده فروشی، هتل و رستوران، حمل و نقل و ارتباطات، واسطه‌گری‌های مالی، مستغلات، امور عمومی، آموزش، بهداشت و مددکاری و سایر خدمات است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بخش صنعت     |     مرکز آمار     |     نفت     |     رشد اقتصادی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
عبور از دلار برای کاهش ریسک های ارزی
عبور از دلار برای کاهش ریسک های ارزی مسعود دانشمند: ایران با کنار گذاشتن دلار و استفاده از پیمان های پولی دوجانبه در تبادلات خود با کشورهای طرف تجاری اش، از فشارهای بین المللی ایجاد شده توسط صاحبان دلار جلوگیری کند
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ |
نظرسنجی
54.234.65.78
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
نقدینگی سرگردان و پیش بینی رشد تورم
رییس سابق پژوهشکده پولی و بانکی در گفتگو با اگزیم نیوز مطرح کرد: نقدینگی سرگردان و پیش بینی رشد تورم در حال حاضر یکی از بالاترین نرخ های تورم در جهان را دارا هستیم و پیش بینی می شود روند کنونی نقدینگی باعث افزایش بیشتر این نرخ شود
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ |
مبانی سرمایه داری
مبانی سرمایه داری

کتاب مبانی سرمایه داری با بررسی سرمایه‏ داری از دو دیدگاه بالا به پایین و پایین به بالا، ارائه ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: