2018 August 19   ,   ٨ ذو الحجّة ١٤٣٩   ,    یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷     
کد خبر : ۲۱۸۶۳ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶
اگزیم نیوز بررسی کرد: پیش نیازهای ارز تک نرخی برای ایران

حذف ارز مبادله ای از برخی موضوعات همچون سفرهای خارجی اگرچه مهم است اما هنوز نیازمند مکمل هایی است تا در نهایت اقتصاد کشور را به سمت ارز تک نرخی هدایت کند

با حذف ارز مبادله ای از لیست پرداخت های مسافرتی فاز جدیدی از تک نرخی شدن ارز کلید خورده است. بانک مرکزی اخیرا ارز مسافرتی را از لیست ارزهای تخصیصی مبادله ای خود خارج کرده است. این در حالی است که کارشناسان معتقدند موارد متعدد دیگری هنوز وجود دارد که بانک مرکزی باید اختصاص ارز به آنها را نیز متوقف کند.

به این ترتیب پیش بینی می شود که به زودی ارز تک نرخی شده و بالاخره شفافیت های لازم در این زمینه ایجاد شود. در این بین ارزهایی نظیر ارز درمان، ماموریت های دولتی، امور دانشجویی، فرصت های مطالعاتی، انتقال ارز بابت حق ثبت نام در سازمان ها و مجامع بین المللی، شرکت در نمایشگاه های جهانی، اصل و سود سرمایه گذاری خارجی، پرداخت کارمزد، هزینه های دفاتر خارج از کشور، هزینه اجاره و اشتراک شبکه‌های اطلاعاتی، هزینه برگزاری همایش های بین‌المللی، هزینه انجام آزمایش‌های علمی و فنی، انتشار آگهی در خارج از کشور و دریافت گواهی‌های بین‌المللی، هزینه خرید امتیاز پخش فیلم و دریافت‌های ماهواره‌ای و ارتباطی، هزینه‌های سوخت، ناوبری، هندلینگ، لندلینگ و حقوق خدمه خارجی و حق بیمه شرکت های هواپیمایی ایرانی، فروش و انتقال ارز بابت هزینه‌های شرکت‌های بیمه‌ای ایران، هزینه ثبت نام جهت شرکت در آزمون‌های بین‌المللی که توسط سازمان سنجش مورد تایید باشد و در نهایت فروش ارز جهت بازپرداخت تسهیلات اعطایی از محل حساب ذخیره ارزی، فاینانس غیرخودگردان، بانک توسعه تجارت، بانک جهانی و بانک توسعه اسلامی  همگی مشمول دریافت ارز دولتی هستند.

در این بین اما هنوز برخی کالاهای وارداتی نیز هستند که مشمول دریافت ارز مبادله ای هستند و به نظر می رسد دولت به تدریج نسبت به آزادسازی قیمت این دسته از کالاها نیز اقداماتی ترتیب بدهد. با این حال بانک مرکزی از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در تلاش است تا تک نرخی شدن ارز را به سرانجام برساند. اگرچه این مهم هنوز به سرانجام نرسیده اما کارشناسان معتقدند به زودی شاهد تک نرخی شدن ارز خواهیم بود. در حال حاضر اختلاف بین قیمت ارز دولتی و ارز آزاد رقمی در حدود 500 تومان است.

واردکنندگان معتقدند در صورتی که تنها واردات را در نظر بگیریم با فرض این که ارز مبادله ای به هیچ گروه کالایی تعلق نگیرد رقمی بین 10 تا 15 هزار میلیارد تومان قیمت واردات افزایش خواهد یافت و این رقم روی قیمت های داخلی نیز اثرگذار است چراکه اغلب کالاهای وارداتی کالاهای سرمایه ای و واسطه ای هستند. با این حال به عقیده کارشناسان، بانک مرکزی در نهایت باید ارز مبادله ای را از کل سیستم کالاهای وارداتی حذف نماید وگرنه دیر یا زود بانک مرکزی در مقابل حجم بالای تقاضای موجود به مشکل برخواهد خورد کما این که در شرایط مسافرت های تابستانی تقاضای بالا برای ارز مسافرتی قیمت این نوع ارز را در بازار افزایش می دهد.

با این حال برخی کارشناسان با اشاره به منابع ارزی محدود و مشکلاتی که در زمینه تأمین ارز مورد نیاز کشور وجود دارد معتقدند دولت باید اول از همه خیالش از بابت تأمین ارز مورد نیاز داخل راحت باشد. این در حالی است که افت بهای نفت از یک سو و عدم تمایل شرکت ها به عرضه ارز در بازار از سوی دیگر در کنار برخی چالش ها که هنوز در حوزه انتقال ارز وجود دارد همگی باعث شده اند این پروسه به تعویق بیفتد.

مسعود دانشمند عضو اتاق بازرگانی در این رابطه در گفتگو با اگزیم نیوز می گوید: باید به این نکته توجه شود که اقتصاد ما، کاملا اقتصاد دولتی بوده و برای بررسی مولفه های بازار آزاد همچون ارز، عرضه و تقاضا و... به یک اقتصاد آزاد و با استفاده از بازار نیاز داریم، در صورتی که چنین نیست. به گفته وی در واقع دولت بزرگترین مصرف کننده ارز در داخل کشور به شمار می رود، درآمد فروش نفت، هزینه فروش و صادرات پتروشیمی و فولاد (که عمده محصولات صادراتی ما را تشکیل می دهند) به جیب دولت واریز می شود و در این بین تعدادی در اتاق دربسته به تعیین قیمت ارز می پردازند و برای منابع و مصارف، ارز تخصیص می دهند. در حقیقت این اساسی ترین مشکل ما است و مسلما با وجود آن نمی توان به سمت تک نرخی ارز رفت.

به گفته دانشمند تک‌نرخی شدن ارز زمانی اجرایی می شود که دولت اقتصاد را رها کرده و وابستگی کشور به نفت را کاملا از بین ببرد و اجازه دهد قیمت توسط مکانیسم بازار تعیین شود. در آن صورت مصارف غیرواقعی از بازار بیرون رفته و مصارف واقعی جایگزین می شوند. در واقع هیجانات و تنش های موجود در بازار به علت همین مصارف غیرواقعی است.

به گفته وی ارز تک نرخی الزام اقتصاد کشور ما است تا از رانت های ناشی از دو نرخی بودن ارز که مانع اصلی تولید هستند، جلوگیری کند. اما مساله آن است که این امر چگونه تحقق پیدا خواهد کرد؟

وی در ادامه با اشاره به این که باید طرحی نو برای نظام پولی – بانکی و ارزی طراحی شود و در این طرح سیاست های تک نرخی کردن ارز، جدایی نفت و همچنین نقش صندوق توسعه ملی و دیگر مسایل گنجانده شود گفت: پیش از انقلاب سهم ایران از تولید ناخالص جهانی 1.5 درصد و کشور ترکیه حدود 0.3 درصد بود اما امروز با جمعیتی برابر سهم ترکیه یک درصد و کشور ما 0.3 درصد شده است. این روند نزولی تولید ناخالص جهانی حکایت از مدیریت ضعیف و ناکارآمد دارد.

دانشمند ادامه داد: کشوری که روی ثروت خوابیده و از منابع و موقعیت های ویژه ای برخوردار است به راحتی می تواند جایگاه خود را ارتقا دهد به شرط اینکه دولت اقتصاد را رها کند. تا زمانی که دولت در این حجم و اندازه به دنبال مسوولیت ها باشد به هیچ وجه بخش خصوصی نمی تواند رشد کند؛ در نتیجه دولت متکی به نفت هر روز شاهد افزایش قیمت ها خواهد بود. به گفته وی 80 درصد منابع ارزی دست دولت است و تا زمانی که نقش دولت مشخص نشده و تفکیک نشود نمی توان به راحتی به آن تن داد.

به گفته این عضو اتاق بازرگانی گام دیگر برای تک نرخی کردن ارز بازسازی روابط بانکی بین المللی به ویژه با بانک های اروپایی است. به گفته وی  آفت اقتصاد ما سیاست کاری است و از گذشته تا کنون این بازی سیاست بوده که اقتصاد ما را زیر پا له کرده است. در این میان بی گمان بهبود فضای کسب و کار یک اصل انکار ناپذیر است. ما امروز در شاخص های 11 گانه کسب و کار باید جدی تر عمل کنیم، از حذف قوانین و ضوابط دست و پاگیر و زاید گرفته تا بهبود عملکرد نظام بانکی به نفع تولید و در نظر گرفتن مشوق های مالیاتی و... باید لحاظ شود. به طور معمول فرآیند پرداخت مشوق های صادراتی به صادرکنندگان زمان زیادی را می طلبد که این به زیان صادرکنندگان خواهد بود.

به گفته دانشمند صادرکنندگان برای رسیدن به رشد صادراتی نیازمند این هستند که هزینه های صادراتی را در کوتاهترین زمان دریافت کنند.به طور قطع تا زمانی که صادرکنندگان برای دریافت مشوق های خود ناچار باشند در پیچ و خم بوروکراسی کشور گردن خم کنند نباید انتظار داشته باشیم که شرایط بهتر از این شود. معتقدم بانک مرکزی باید تغییر سیاست دهد و برمبنای سیاست های پولی مدرن عمل کند. تا زمانی که این مشلات مرتفع نشود دستیابی به تک نرخی شدن ارز میسر نخواهد شد. چرا که نرخ ارز را نمی توان مستقل از بحران های موجود تک نرخی کرد، بلکه باید به تمام بخش ها توجه کرده و دولت رونق تولید و اشتغال را در اولویت کاری خود قرار دهد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ارز تک نرخی     |     نرخ ارز     |     صادرات غیرنفتی     |     بازار ارز     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ساختارهای کمکی بازار سرمایه بازوی اجرایی بانک مرکزی
ساختارهای کمکی بازار سرمایه بازوی اجرایی بانک مرکزی علی رحمانی بانک مرکزی بعنوان نهاد کلان سیاستگذاری مالی کشور، نیازمند بهره گیری از ساختارهای کمکی است؛ مشکلی که بانک مرکزی در سالهای اخیر در حوزه ارزی با آن مواجه شد این بود که ابزار مناسب را برای ...
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ |
نظرسنجی
54.196.42.8
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
تسهیلات جدید گمرک برای ترخیص سریع‌تر کالا‌ها
مدیرکل مرکز واردات گمرک کشور خبر داد: تسهیلات جدید گمرک برای ترخیص سریع‌تر کالا‌ها
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ |
مبانی سرمایه داری
مبانی سرمایه داری

کتاب مبانی سرمایه داری با بررسی سرمایه‏ داری از دو دیدگاه بالا به پایین و پایین به بالا، ارائه ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: