2018 August 19   ,   ٨ ذو الحجّة ١٤٣٩   ,    یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷     
کد خبر : ۲۱۹۴۸ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی: سامان یافتن چک با صیاد

«صیاد» یا «سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی چک» پیرو سامان دادن به اوضاع نابه سامان طراحی شده است و سنجش اعتبار و کنترل دقیق اهلیت صادرکننده چک با اين سامانه امکان پذیر است

معضل چک های برگشتی به اندازه ای بزرگ شده که نزدیک به هفتاد درصد زندانیان جرایم غیر عمد را رندانیان چکی تشکیل می دهند. به نحوی که در حال حاضر از 12000 زندانی غیر عمد 8523 نفر با جرم صدور چک بدون پشتوانه در زندان ها به سر می برند.

طبق جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی بانک مرکزی در مرداد امسال حدود ده میلیون و پانصد هزار فقره چک به بانک ها سپرده شده که کمتر از  هشتاد درصد آنها وصول شده است.

 محمدرضا جمشیدی دبیر کل  کانون  بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی در اینباره به خبرنگار اگزیم نیوز گفت: در ماه گذشته حدود ده میلیون و پانصد فقره چک از طریق چکاوک به بانک ها برای وصول سپرده شده  که حدود هشت میلیون و دویست و پنجاه هزار فقره از آنها وصول شده و مابقی برگشت خورده اند که 60 این چک های وصول نشده کسر موجودی داشته اند.

کلاف سر در گم چک باعث شده کاسبان در بازار تمایل اندکی به استفاده از این ابزار در معاملات از خود نشان دهند.بانک مرکزی مدت هاست سعی دارد این مشکل را که البته برای نظام بانکی کشور هم دردسر ساز شده حل کند. «صیاد» یا «سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی چک» پیرو سامان دادن به اوضاع نابه سامان طراحی شده است.

به گفته معاون فناوری های نوین بانک مرکزی صیاد قرار است صدور چک را سر و سامان دهد. ناصر حکیمی در اینباره گفت: در حال حاضر چک ها به صورت غیر متمرکز در شعب بانک ها صادر می شود و در اختیار مشتریان قرار می گیرد و نکته ای که وجود دارد این است که ممکن است در این فرایند خللی ایجاد شود و برای کسی که سوسابقه، سابقه برگشت چک و یا مسدودی حساب دارد، دسته چک صادر شود. سامانه «صیاد»آمار، اطلاعات و عملکرد درخواست کننده دسته چک رابصورت متمرکز در خود دارد و  قبل از صدور دسته چک اهلیت افراد برای دریافت دسته چک از این مسیر احراز می گردد.

صیاد نظارت بانک مرکزی بر صدور چک را افزایش می دهد و هر گونه شائبه در صدور دسته چک را از بین می برد. مسعود رحیمی مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی در اینباره گفت: با راه اندازی این سامانه، شخصی سازی بانک ها در شبکه بانکی از حالت فعلی خارج می شود و منوط به تایید بانک مرکزی خواهد بود. و فرایند صدور دسته چک درون یک فرایند بزرگ تری قرار می گیرد که بخشی از آن تایید بانک مرکزی است. در واقع بدون تایید بانک مرکزی امکان صدور دسته چک وجود نخواهد داشت.

صیاد با استقبال بانک ها نیز روبرو شده است. محمدرضا جمشیدی دبیر کل کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی معتقد است که صیاد می تواند اعتبار از دست رفته چک ها را بازگرداند وی گفت: وقتی دسته چک طبق این سامانه در اختیار مشتری قرار می گیرد به دلیل اطمینان از سابقه و وضعیت صادرکننده چک در این فرایند، اعتبار چک با این اتفاق بازیابی می شود  و مردم با خاطر جمع از چک استفاده خواهند کرد.و این مدیون تلاش بانک مرکزی است.

به گزارش اگزيم نيوز، آیین رونمایی از سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته چک) عصر روز گذشته با حضور اعضای شورای پول و اعتبار در ساختمان بانک مرکزی برگزار شد. 

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : دسته چك     |     سامانه صياد     |     سامانه ملي چکاوک     |     شوراي پول و اعتبار     |     چك     |     بانك مركزي     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ساختارهای کمکی بازار سرمایه بازوی اجرایی بانک مرکزی
ساختارهای کمکی بازار سرمایه بازوی اجرایی بانک مرکزی علی رحمانی بانک مرکزی بعنوان نهاد کلان سیاستگذاری مالی کشور، نیازمند بهره گیری از ساختارهای کمکی است؛ مشکلی که بانک مرکزی در سالهای اخیر در حوزه ارزی با آن مواجه شد این بود که ابزار مناسب را برای ...
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ |
نظرسنجی
54.196.42.8
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
تسهیلات جدید گمرک برای ترخیص سریع‌تر کالا‌ها
مدیرکل مرکز واردات گمرک کشور خبر داد: تسهیلات جدید گمرک برای ترخیص سریع‌تر کالا‌ها
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ |
مبانی سرمایه داری
مبانی سرمایه داری

کتاب مبانی سرمایه داری با بررسی سرمایه‏ داری از دو دیدگاه بالا به پایین و پایین به بالا، ارائه ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: