2017 December 15   ,   ٢٧ ربيع الأوّل ١٤٣٩   ,    جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶     
کد خبر : ۲۲۳۵۴ گروه : یادداشت تاریخ انتشار :سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶
دگماتیسم ارزی دولت

سید رضی حاجی‌آقا میری - عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران

برقراری تعرفه ترجیحی یکی از روش‌های تقویت روابط تجاری ایران با دیگر کشورهاست. در مورد تجارت با کشورهایی مثل روسیه و ترکیه برقراری تعرفه ترجیحی می‌تواند راه‌حل مؤثری برای تقویت روابط باشد  اما این به‌تنهایی کافی نیست. در مورد خاص ترکیه باید به این مسئله مهم توجه کرد که هر نوع تقویت روابط تجاری چه اثری بر تراز تجاری ایران با این کشور خواهد گذاشت. برای اینکه صادرات ایران به ترکیه را افزایش دهیم و به واردکننده صرف محصولات ترک از این کشور تبدیل نشویم به یک برنامه درازمدت و هوشمندانه نیاز داریم تا معادله را به نفع تجارت ایران تغییر دهد.

 البته هر تلاشی در این زمینه منجر به نتیجه برد –برد خواهد شد که چراکه کشور مقابل هم بیکار نخواهد نشست. در دهه‌های گذشته بارها از توسعه روابط تجاری با کشورها حرف زدیم اما نباید در دوره پیش رو اشتباهات گذشته را تکرار و با مانع‌تراشی برای صادرات، راه واردکننده خارجی به کشور را هموار کرد. برقراری تعرفه ترجیحی با حمایت از صادرات مؤثر خواهد بود چراکه ممکن است محصول صادراتی ایران باوجود تعرفه تجاری توان رقابت در بازار خارجی را نداشته باشد.

یکی از اهرم‌های حمایت از صادرات افزایش نرخ ارز است. در یک ماه گذشته رشد نرخ ارز احتمال تک‌نرخی کردن را افزایش داد اما در اظهارنظرهای اخیر مسئولان دولتی بر ثبات نرخ ارز تأکید شده است. به نظر می‌رسد دولت در مورد ارز دچار دگماتیسم شده و نمی‌توان در مورد تک‌نرخی کردن ارز به آن امید بست. دولت عدم کاهش ارزش پول ملی را یک اصل تغییرناپذیر در نظر گرفته است. به نظر می‌رسد نظر دولت در مورد ثبات این اصل قطعی است درحالی‌که اساس این اصل غلط است و سال‌ها بعد پیامدهای ناگوار آن دامن اقتصاد ایران را خواهد گرفت. تکرار این مطالبه از سوی بخش خصوصی در مذاکرات متعدد با دولت نتیجه‌بخش نبوده است و این نشان می‌دهد که دولت تا چه اندازه در مورد نرخ ارز و ارزش پول ملی دچار دگماتیسم شده است.

پافشاری دولت در نگه‌داشتن نرخ ارز در یک نقطه بدون در نظر گرفتن فواید افزایش نرخ برای صادرات با توجه به افزایش قیمت نفت بیش از گذشته تقویت می‌شود اما نکته‌ای که در بین مغفول مانده، خطر جهش نرخ ارز است. به نظر نمی‌رسد که اقتصاد ایران از این خطر رهیده باشد. زیان این جهش به‌طور حتم اقتصاد را تحت تأثیر قرار می‌دهد همان‌طور که درگذشته تجربه‌شده است. دولتی که روی نگه‌داشتن نرخ ارز پافشاری می‌کند، باید به عاقبت به‌زور نگه‌داشتن فنر و آزاد شدن این انرژی به‌طور ناگهانی فکر کند.

 

منبع: اتاق تهران

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : تعرفه ترجيحي     |     تجارت خارجي     |     نرخ ارز     |     تجارت     |     صادرات     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ایتالیا کشوری با ریسک پایین
ایتالیا کشوری با ریسک پایین طبق گروه بندی OECD( سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی) این کشور در جدول هفت طبقه ی OECD در گروه۱ یا «بسیار کم ریسک» قرار دارد
شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ |
نظرسنجی
54.82.56.95
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
منافذ اصلی برای بودجه ۹۷
در گفتگوی اگزیم نیوز با رئیس اسبق پژوهشکده پولی و بانکی بررسی شد: منافذ اصلی برای بودجه ۹۷ دکتر احمد مجتهد: یکی از عمده‌ترین ایرادات بودجه می‌تواند این باشد که بودجه‌ها به سمت بودجه‌های جاری می‌روند که خود این ضعف است چون از درآمدهای نفتی خرج می‌شود.
شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ |
معرفی کتاب حقوق مالی و محاسباتی
معرفی کتاب حقوق مالی و محاسباتی

انتشارات دادگستر به تازگی اثری آموزشی به نام کتاب "حقوق مالی و محاسباتی" را در خصوص بایسته های ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: