2018 November 21   ,   ١٣ ربيع الأوّل ١٤٤٠   ,    چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷     
کد خبر : ۲۲۵۴۴ گروه : یادداشت تاریخ انتشار :سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶
ضرورت تهاتر پولی در اقتصاد ایران

حسین عیوضلو - استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق «علیه السلام»

موضوع تهاتر پولی یکی از محورهای مهم مقابله با تحریم ها به شمار می رود . در دورانی که تحریم های بانکی به شدت ادامه داشت این موضوع بارها در جلسات راهبردی به ویژه در جلسات مهم مقابله با تحریم در ستاد تدابیر ویژه اقتصادی از سوی این حقیر مطرح شد اما جدی گرفته نشد.

البته منعی از سوی این ستاد مطرح نبود اما واقعیت این است که این مهم باید از سوی بانک مرکزی جدی گرفته می شد اما مدیران این بانک عزم جدی در این خصوص نداشتند، از سال‌های قبل حتی در اجلاس مشترک ایران و ترکیه این طرح می توانست مطرح شود اما نمایندگان این بانک هیچ گاه در این سطح توجیه نبودند و یا اعتقادی به این امر نداشتند.

تهاتر پولی به این صورت است که دو کشور که ارتباط تجاری متوازنی دارند می توانند از طریق دو  بانک کارگزار که از سوی دو کشور تعیین می شود و با نظارت دو بانک مرکزی این روش را عملیاتی کنند، برای مثال دو بانک کارگزار یکی در ایران و یکی در ترکیه به عنوان کارگزار صادرکنندگان و وارد کنندگان دو کشور تعیین می شوند، وارد کننده ایرانی به جای دلار ، ریال لازم را البته بر اساس محاسبه مبتنی بر دلار در بانک کارگزار سپرده می کند.

از سوی دیگر بانک کارگزار ترکیه لیر معادل را به بانک صادرکننده ترکیه ای تحویل می دهد. به طور متقابل صادرکننده ایرانی نیز بعد از سپرده کردن وارد کننده ترک در بانک کارگزار ، ریال معادل کالای صادراتی خود را ( بر اساس معادل دلاری) از بانک کارگزار ایرانی دریافت می کند. به این ترتیب در این نوع مبادله نیازی به تهیه و انتقال دلار نیست و‌ دو طرف صرفا به خاطر ثبات قیمت دلار از آن به عنوان واحد سنجش ارزش استفاده می کنند. این نوع مبادله با کشورهای دیگری نظیر چین، روسیه، کره، هند ، امارات و نظایر آن قابل کاربرد است.

نهایتا کسری یا مازاد حساب دو بانک کارگزار به واحد پول دو کشور میان دو بانک با نظارت بانک‌های مرکزی دو کشور تسویه می شود. این روش امروزه از سوی چین با بیش از پنجاه کشور جهان عملیاتی شده است نکته دیگر اینکه این روش لزوما منحصر به ایام تحریم نیست.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : تحريم هاي بانكي     |     تهاتر پولي     |     تحريم     |     صادرات     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
موفقیت دولت در مهار تحریم ها با استناد به آمار
موفقیت دولت در مهار تحریم ها با استناد به آمار ده دلیل وجود دارد که نشان می دهد تحریم های این دوره نه تنها از گذشته سخت تر نیست بلکه با سیاست هایی که دولت در پیش گرفته عبور از آنها به مراتب اسان تر نیز هست
سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ |
یادداشت
نظرسنجی
54.147.142.16
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بورس نفت ابزار موثر برای عبور از تحریم
اگزیم نیوز بررسی کرد: بورس نفت ابزار موثر برای عبور از تحریم با عرضه نفت در بورس انرژی یک تیر و ۳ نشان زده شده؛ نخست دور زدن تحریمها، دوم قیمت گذاری نفتی توسط ایران و سوم ورود بخش خصوصی واقعی به بازار نفت
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: