2019 January 22   ,   ١٦ جمادى الأولى ١٤٤٠   ,    سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷     
کد خبر : ۲۴۱۹۶ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
رییس اتاق مشترک ایران و چین اعلام کرد: شرایط ویژه تجاری ایران با چین

عسگر اولادی: چینی ها در قبال بخشی از پول نفتی که از ایران خریداری می کنند کالا در اختیار ما قرار می دهند و لذا تغییر رویه در تجارت با این کشور از طریق دستورالعمل های جدید ممکن است مورد توافق آنها قرار نگیرد

رییس اتاق ایران و چین با انتقاد از مغایرت هایی که بین دستورالعمل معاون اول رییس جمهور و رییس کل بانک مرکزی در خصوص تبادلات ارزی بین ایران با کشورهای چین، کره جنوبی، ترکیه و هند وجود دارد گفت لازم است ابتدا هماهنگی های لازم صورت بگیرد تا باعث سردرگمی مردم و صادرکنندگان نشود چراکه این شرایط ممکن است باعث تقویت قاچاق شود . به گفته اسدالله عسگراولادی در شرایط کنونی و برای تقویت تولید داخلی لازم است تا از واردات کالای قاچاق جلوگیری کنیم تا مردم به سمت استفاده از کالای تولید داخل حرکت کنند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز چندی پیش اسحاق جهانگیری با ابلاغ بخشنامه ای انجام ثبت سفارش بدون انتقال ارز برای واردات از کشورهای چین، هند، کره و ترکیه را ممنوع اعلام کرد و به این ترتیب واردکنندگان موظف شدند واردات از این چهار کشور را تنها از طریق بانک ها و با استفاده از ابزارهای گشایش اعتبار اسنادی، برات اسنادی و حواله انجام دهند.

کارشناسان این تصمیم دولت را بسیار برای اقتصاد کشور به خصوص برای بازار ارز مفید دانستند و اعلام کردند دو اثر مهم از این طریق ایجاد خواهد شد نخست آن که شفافیت های ارزی برای اقتصاد ایجاد خواهد شد و دوم این که فشار ناشی از این چهار بازار که تقریبا نیمی از ارز مورد نیاز برای واردات را می بلعند از بازار خارج می شود و به سیستم بانکی منتقل خواهد شد. از طرفی منابع ارزی به صورت هدفمند و از طریق مراکز امن به بخش تجارت منتقل خواهد شد که این امر نوسانات ارزی را در کشور نیز کنترل خواهد کرد.

با این حال به نظر می رسد دستورالعملی که بانک مرکزی ابلاغ کرده مورد بروات اسنادی را حذف کرده است و این در حالی است که در سال های اخیر این روش یکی از روش های مهم انتقال ارز بوده است که مورد توجه تجار ایرانی بوده و لذا باید در این مورد روش جایگزینی اندیشیده شود و یا این ایراد برطرف گردد.

در این بین آنطور که رییس اتاق مشترک ایران و چین می گوید چینی ها در قبال بخشی از پول نفتی که از ایران خریداری می کنند کالا در اختیار ایران قرار می دهند و لذا تغییر رویه در تجارت با این کشور از طریق دستورالعمل های جدید ممکن است مورد توافق آنها قرار نگیرد.

وی با تاکید بر اینکه ابلاغیه بانک مرکزی مانع تجارت نمی شود ولی ممکن است خیلی از فروشنده های چینی شرایط را نپذیرند، تصریح کرد: ممکن است صادرکنندگان چینی بگویند اگر با این شرایط می خواهید من نیز پولم را می خواهم، پس باید تضمین بدهید، اعتبار اسنادی باز کنید تا من کالایم را منتقل کنم که در این مورد این حق را دارد. در مورد هند و کره نیز همین طور است. اگر به ما اعتماد کنند، با این شرایط عمل می کنند وگرنه پولشان را می خواهند.

عسگر اولادی خاطرنشان شد: اعتبار اسنادی بهترین راه است که از هر محلی که دولت تعیین می کند اعتبار اسنادی راه بیاندازیم تا کالا را بفرستند و پولشان را بگیرند.

وی متذکر شد: متاسفانه با این سیاستگذاری دولت، قاچاق راه می افتد ولی اگر بتوانیم همزمان جلوی قاچاق را بگیریم، واردات کالا به کشور سخت می شود و مردم مجبور می شوند کالای داخلی را مصرف کنند. وگرنه اگر جلوی قاچاق را نگیریم نمی توانیم مردم را مجبور کنیم تا کالا با کیفیت پایین بخرند.

ریاست اتاق ایران و چین دو نرخی شدن ارز را پیش بینی کرد و گفت: قبل از هر کاری باید آرامش داشته باشیم. ظرف ۱۰ روز اخیر بخاطر تلاطم ارزی، اعلام نرخ ارز به مبلغ ۴۲۰۰ تومان از نظر دولت، عدد مطلوبی است ولی چون نمی تواند تزریق لازم را برای مسافر یا دانشجو و یا بیمار بکند، مسلما دو نرخ می شود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بروات اسنادی     |     انتقال ارز     |     اعتبار اسنادی     |     بانک مرکزی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
۷ ریسک بزرگ دنیا در سال ۲۰۱۹
۷ ریسک بزرگ دنیا در سال ۲۰۱۹ برگزیت، ایتالگزیت، تنش های تجاری، تنش های سیاسی، املاک و مستغلات چین، تنش های خاورمیانه هفت ریسک مهم دنیا در سال جاری میلادی محسوب می شوند
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ |
نظرسنجی
54.205.211.87
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
واردات اولویت بندی شده راهکار جایگزین برای بازگشت ارز حاصل از صادرات
اگزیم نیوز در گفتگو با محمدرضا مودودی ابزارهای بازگشت ارز صادراتی را بررسی می کند واردات اولویت بندی شده راهکار جایگزین برای بازگشت ارز حاصل از صادرات ما یک نیاز ارزی در داخل کشور داریم که براساس آن باید برای تامین منابع مورد نیاز مواد اولیه، ماشین آلات و قطعات مورد نیاز خطوط تولید اقدام کنیم اگر بخش صادرکننده بتواند این نیاز اولویت بندی شده بخش ...
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: