2019 June 18   ,   ١٥ شوّال ١٤٤٠   ,    سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۴۲۲۳ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
رییس مرکز ملی فرش ایران اعلام کرد: رشد ۵۰ درصدی صادرات فرش در ۲ سال

حمید کارگر: در فاصله سال های ۹۴ تا ۹۶ میزان صادرات فرش ایرانی از ۲۹۶ میلیون دلار به ۴۲۴ میلیون دلار افزایش یافته است

با رفع تحریم های غرب علیه ایران به نظر می رسد صادرات فرش در کشور با رشدهای قابل توجهی روبرو شده است به طوریکه در حال حاضر میزان صادرات فرش ایران به کشورهای خارجی در حدود 50 درصد رشد را در مقایسه با سال 94 تجربه کرده است. در این رابطه رییس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به این نکته که میزان صادرات فرش در سال 94 و قبل از برجام 296 میلیون دلار بوده این رقم را در سال گذشته 424 میلیون دلار اعلام کرد که نشان می دهد صادرات این کالای مهم در این مدت رشد قابل توجهی را تجربه کرده است.

این در حالی است که به گفته کارگر در سال گذشته در مقایسه با سال 95 شاهد رشد 18 درصدی صادرات فرش ایرانی بوده ایم که یکی از رشدهای جذاب در این محصول محسوب می شود. با این حال آنطور که حمید کارگر می گوید اولا تنگناها برای صادرات فرش ایرانی هنوز بسیار زیاد است و به علاوه با توجه به توان نیاز بازارهای جهانی به فرش روند موجود راضی کننده نیست اما روند سه سال گذشته امیدبخش است.

کارگر در بخش دیگری از سخنان خود به صادرات فرش ایرانی به آمریکا اشاره کرد و گفت برجام در زمینه صادرات فرش ایرانی بسیار اثربخش بوده و در حال حاضر صادرات فرش دستباف به ایالات متحده در حال انجام است. به گزارش اگزیم نیوز میزان صادرات فرش دستباف ایرانی به آمریکا در حدود 100 میلیون دلار است به عبارتی در حدود یک چهارم فرش صادراتی ایرانی را آمریکایی ها خریداری می کنند.

کارگر در ادامه بیمه قالیبافی را خواسته بحق جامعه قالیبافان دانست و بیان کرد: در چند سال اخیر اعتبار لازم در این زمینه پرداخت نشده و تنها 320 هزار نفر از قالیبافان کشور تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: اخیرا یک تفاهم نامه با صندوق بیمه روستاییان و عشایر امضا کرده ایم تا آن دسته از قالیبافان که نتوانستند بیمه شوند از طریق این صندوق بیمه شوند که تا پایان اردیبهشت ماه دستورالعمل اجرایی آن نهایی می شود.

کارگر همچنین به دیدگاه های موجود در حوزه صادرات فرش ایرانی اشاره کرد و افزود: یک دیدگاه می گوید عمر فرش ایرانی تمام شده و توان رقابت و صادرات را نداریم و باید آن را رها کنیم. وی ادامه داد: دیدگاه دیگر می گوید فرش ایران بدون تردید، بهترین است و بازارهای جهانی منتظر ما هستند که هیچ کدام از این دیدگاه ها واقعی و عقلانی نیست.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: با وجود اینکه در صادرات فرش ایرانی سختی ها و ناملایمات و چالش زیادی وجود دارد اما روزنه های امید بسیار است و فرش ایرانی زنده است.

کارگر افزود: 47 منطقه جغرافیایی فرش دستباف به ثبت ملی رسیده که 29 منطقه آن به ثبت جهانی رسیده است و 2 منطقه آن مربوط به استان فارس است. وی ادامه داد: ثبت جهانی فرش قشقایی و گبه فارس یک اقدام اولیه است که باید از این به بعد در بازارسازی و تجاری سازی آن تلاش کنیم.

در سال‌های اخیر به عللی مثل وقوع تحریم‌های مستقیم از طرف آمریکا و همین‌طور پیامدهای تحریم‌های غیر مستقیم بر اقتصاد ایران که منجر به بالا رفتن هزینه‌های صادرات و ریسک فعالیت‌های تجاری برون مرزی می‌شد، صادرات فرش دستباف کاهش یافت.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : صادرات فرش     |     فرش دستباف     |     فرش ایرانی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
سیستم مالیاتی در آمریکا چگونه است?
سیستم مالیاتی در آمریکا چگونه است? نگاهی به وضعیت مالیات در کشورهای توسعه یافته دنیا می تواند برای بهبود کارایی و تعیین خط و مشی سیاست گذاری در حوزه ارتقای سیستم مالیاتی در کشور جالب توجه باشد
سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ |
یادداشت
نظرسنجی
54.85.162.213
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
درآمدی بر جایگزینی نفت در بودجه دولت
اگزیم نیوز مبانی علمی جایگزینی مالیات به جای نفت در بودجه را بررسی کرد (بخش اول) درآمدی بر جایگزینی نفت در بودجه دولت دولت باید جایگزین های دیگری بجای نفت در نظر بگیرد. اگزیم نیوز در روزهای پیش رو در گزارش های متعددی به بررسی جایگزین های مذکور می پردازد
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: