2018 August 20   ,   ٩ ذو الحجّة ١٤٣٩   ,    دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷     
کد خبر : ۲۴۳۴۲ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
عضو کنفدراسیون صادرات ایران: زیان صادر کننده با تفاوت نرخ آزاد و دولتی ارز

قدير قيافه با بیان اینکه صادرکنندگان از نحوه بازگرداندن ارز حاصل از صادرات خود نگرانی دارند، گفت: امروز برخی از صادرکنندگان روند صادرات خود را کُند کرده‌اند

غدیر قیافه گفت: به دنبال دستورالعمل بانک مرکزی دلار با قیمت 4200 تومان تک نرخی شد و علیرغم برخی مشکلات، ثبت سفارش برای واردات برخی کالا‌ها با این نرخ انجام می‌شود، اما واقعیت این است که آنچه در صحنه عمل و کف بازار در حال اتفاق است، چیز دیگری است و قیمت دلار با آنچه که به عنوان ارز تک نرخی عنوان شده، متفاوت است. 

عضو کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به افزایش قیمت ارز در اواخر سال گذشته و اوایل امسال افزود: این افزایش‌ها تأثیر خود را بر روی نهاده‌های تولید می‌گذارد و قیمت تمام شده تولید را بالا می‌برد. 

وی با بیان اینکه صادرکنندگان مشکلات اساسی دارند، گفت: دولت و مجموعه بانک مرکزی باید اجازه دهند، ارز حاصل از صادرات، تحت یک ساختاری بین واردکنندگان برخی گروه‌های کالایی به فروش برسد و اختصاصا مقرراتی وضع شود که برخی گروه‌های کالایی بتوانند با ارز حاصل از صادرات نسبت به واردات کالا اقدام کنند و اجازه داده شود تا ارز با نرخ توافقی بین صادرکننده و واردکننده مبادله شود. 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: امروز برخی از صادرکنندگان روند صادرات خود را کند کرده‌اند، زیرا بابت چگونگی بازگرداندن ارز حاصل از صادرات خود نگرانی دارند. 

قیافه اظهار داشت: این در حالی است که این صادرکنندگان، افرادی بسیار صادق، سالم و پاکدست هستند، نمی‌خواهند مرتکب عملی خلاف قانون شوند و به همین دلیل ترجیح داده‌اند، روند صادرات خود را کُند کنند. 

وی افزود: این اتفاقات در آینده می‌تواند به بازار داخلی و تولید ضربه اساسی بزند، زیرا با کاهش صادرات شاهد انباشت کالا و رکود فزاینده خواهیم شد. 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: صادرکننده با شرایط ارزی موجود قادر نخواهد بود کالا صادر کند، زیرا قیمت تمام شده کالا با ارز بیش از 5500 تومان محاسبه می‌شود، در حالی که ارز حاصل از صادرات با قیمت 4200 تومان خریداری می‌شود و این موضوع ضرر هنگفتی را به صادرکننده می‌زند. 

عضو کنفدراسیون صادرات ایران گفت: نمی توان به شکل دستوری قیمت ارز را تعیین کرد، بلکه بازار همیشه تعیین کننده قیمت ارز است.
 

منبع: فارس

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : قيمت تمام شده     |     توليد     |     نرخ ارز     |     صادرات     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ساختارهای کمکی بازار سرمایه بازوی اجرایی بانک مرکزی
ساختارهای کمکی بازار سرمایه بازوی اجرایی بانک مرکزی علی رحمانی بانک مرکزی بعنوان نهاد کلان سیاستگذاری مالی کشور، نیازمند بهره گیری از ساختارهای کمکی است؛ مشکلی که بانک مرکزی در سالهای اخیر در حوزه ارزی با آن مواجه شد این بود که ابزار مناسب را برای ...
یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ |
نظرسنجی
54.80.102.170
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
تسهیلات جدید گمرک برای ترخیص سریع‌تر کالا‌ها
مدیرکل مرکز واردات گمرک کشور خبر داد: تسهیلات جدید گمرک برای ترخیص سریع‌تر کالا‌ها
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ |
مبانی سرمایه داری
مبانی سرمایه داری

کتاب مبانی سرمایه داری با بررسی سرمایه‏ داری از دو دیدگاه بالا به پایین و پایین به بالا، ارائه ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: