2018 October 23   ,   ١٣ صفر ١٤٤٠   ,    سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷     
کد خبر : ۲۴۳۴۲ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
عضو کنفدراسیون صادرات ایران: زیان صادر کننده با تفاوت نرخ آزاد و دولتی ارز

قدير قيافه با بیان اینکه صادرکنندگان از نحوه بازگرداندن ارز حاصل از صادرات خود نگرانی دارند، گفت: امروز برخی از صادرکنندگان روند صادرات خود را کُند کرده‌اند

غدیر قیافه گفت: به دنبال دستورالعمل بانک مرکزی دلار با قیمت 4200 تومان تک نرخی شد و علیرغم برخی مشکلات، ثبت سفارش برای واردات برخی کالا‌ها با این نرخ انجام می‌شود، اما واقعیت این است که آنچه در صحنه عمل و کف بازار در حال اتفاق است، چیز دیگری است و قیمت دلار با آنچه که به عنوان ارز تک نرخی عنوان شده، متفاوت است. 

عضو کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به افزایش قیمت ارز در اواخر سال گذشته و اوایل امسال افزود: این افزایش‌ها تأثیر خود را بر روی نهاده‌های تولید می‌گذارد و قیمت تمام شده تولید را بالا می‌برد. 

وی با بیان اینکه صادرکنندگان مشکلات اساسی دارند، گفت: دولت و مجموعه بانک مرکزی باید اجازه دهند، ارز حاصل از صادرات، تحت یک ساختاری بین واردکنندگان برخی گروه‌های کالایی به فروش برسد و اختصاصا مقرراتی وضع شود که برخی گروه‌های کالایی بتوانند با ارز حاصل از صادرات نسبت به واردات کالا اقدام کنند و اجازه داده شود تا ارز با نرخ توافقی بین صادرکننده و واردکننده مبادله شود. 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: امروز برخی از صادرکنندگان روند صادرات خود را کند کرده‌اند، زیرا بابت چگونگی بازگرداندن ارز حاصل از صادرات خود نگرانی دارند. 

قیافه اظهار داشت: این در حالی است که این صادرکنندگان، افرادی بسیار صادق، سالم و پاکدست هستند، نمی‌خواهند مرتکب عملی خلاف قانون شوند و به همین دلیل ترجیح داده‌اند، روند صادرات خود را کُند کنند. 

وی افزود: این اتفاقات در آینده می‌تواند به بازار داخلی و تولید ضربه اساسی بزند، زیرا با کاهش صادرات شاهد انباشت کالا و رکود فزاینده خواهیم شد. 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: صادرکننده با شرایط ارزی موجود قادر نخواهد بود کالا صادر کند، زیرا قیمت تمام شده کالا با ارز بیش از 5500 تومان محاسبه می‌شود، در حالی که ارز حاصل از صادرات با قیمت 4200 تومان خریداری می‌شود و این موضوع ضرر هنگفتی را به صادرکننده می‌زند. 

عضو کنفدراسیون صادرات ایران گفت: نمی توان به شکل دستوری قیمت ارز را تعیین کرد، بلکه بازار همیشه تعیین کننده قیمت ارز است.
 

منبع: فارس

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : قيمت تمام شده     |     توليد     |     نرخ ارز     |     صادرات     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
دست بالای ایران در تحریم نفتی جدید
دست بالای ایران در تحریم نفتی جدید آمریکا اولا قادر نیست میزان صادرات نفت ایران را به صفر برساند و دوم این که افزایش ۴۰ درصدی قیمت نفت در مقایسه با دوره قبل باعث می شود درآمدهای نفتی ایران تغییر جدی نکند
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ |
یادداشت
نظرسنجی
54.224.89.34
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
تنبیه تاخیرهای وارداتی مانع تسویه تامین کنندگان خارجی
رییس مجمع عالی واردات در گفتگو با اگزیم نیوز مطرح کرد تنبیه تاخیرهای وارداتی مانع تسویه تامین کنندگان خارجی فرمان تنبیهی دولت برای تاخیرهای وارداتی در مورد وارد کنندگانی است که نتوانسته اند به تعهدات ارزی خود به بانک عمل کنند. بخشنامه های بانک مرکزی یکپارچگی لازم را ندارد و عموما ناقض یکدیگر هستند که همین ...
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: