2019 March 22   ,   ١٦ رجب ١٤٤٠   ,    جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۴۴۷۵ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
معاون وزیر امور خارجه در نشست با اتاق های مشترک مطرح شد: ضرورت احیای معاونت اقتصادی

در نشست مشترک بین معاون اقتصادی وزارت امور خارجه و روسای اتاق های مشترک بازرگانی، موضوع احیای معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه بعنوان محور رشد دیپلماسی اقتصادی کشور مورد بررسی قرار گرفت؛ به نظر بخش خصوصی احیای معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه می‌تواند نقش به‌ مهمی در رشد دیپلماسی اقتصادی کشور داشته باشد

به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز  عصر دیروز بیست و ششم اردیبهشت ماه در نشست مشترک بین روسای اتاق های مشترک بازرگانی و معاون اقتصادی وزارت امور خارجه مهم‌ترین چالش‌ها و موانع پیش روی روابط بین‌المللی ایران بررسی شد.

در این نشست موضوع احیای معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه بعنوان محور رشد دیپلماسی اقتصادی کشور مورد بررسی قرار گرفت؛ به نظر بخش خصوصی احیای معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه می‌تواند نقش به‌ مهمی در رشد دیپلماسی اقتصادی کشور داشته باشد

 پیرو تصمیم وزارت امور خارجه مبنی بر احیای معاونت اقتصادی، غلامرضا انصاری بعنوان ریاست این معاونت با روسای اتاق های مشترک و هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دیدار کرد.

غلامرضا انصاری، معاون اقتصادی وزارت امور خارجه کشور از احیای این معاونت و توجه ویژه به مسائل اقتصادی در کشور  ابراز خشنودی کرد و گفت: اهمیت به اقتصاد یک نوع واقع بینی است که در کشور جای خود را پیدا کرده؛ متأسفانه سالهای سال  ساختار وزارت امور خارجه کشور سیاسی بود و مدتی است که رویکرد اقتصادی به تدریج وارد ادبیات این وزارتخانه شده است؛ این رویکرد می تواند به حل مشکلات موجود کمک کند؛ بی تردید نقش دیپلماسی اقتصادی منعکس‌کننده توانمندی‌های اقتصادی به بیرون از مرزها و تشریح تحولات بیرونی برای داخل است.

وی افزود:  آنچه در توسعه هرچه بیشتر دیپلماسی اقتصادی ضروری به نظر می رسد، اصلاح هم‌زمان ساختار اقتصادی است؛ با این روش تصویری بهتر از کشور در اذهان جامعه جهانی می توان ترسیم کرد.

انصاری در خصوص واکنش ایران به موضوع خروج آمریکا از برجام گفت: تصمیم ایران اقدامی منطقی و اصولی بود؛ در واقع این رویه  موقعیت استثنایی را برای ایران خلق خواهد کرد که می توان از آن بهره برد؛ بر این باورم تحریم، تجربیاتی در اختیار ما قرار داده که ما را مجهزتر کرده و شناخت بهتری از موضوعات پیدا کرده‌ایم و هر آنچه بتواند منافع کشور را حفظ کند را در نظر خواهیم گرفت.

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: با توجه به اینکه فشار زیادی بعد از این جریان بر اقتصاد ایران وارد می‌آید، اگر نتوانیم اقتصاد را مجهز کنیم با مشکلات بسیار جدی روبه‌رو خواهیم شد؛ لازم است سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بیش‌ازپیش مد نظر قرار بگیرد.

 وی تاکید بر اینکه  سیاست‌های اقتصاد مقاومتی  به‌هیچ‌وجه بر انزوای اقتصادی تأکید نمی‌کند چراکه اقتصاد تنها، محکوم به شکست است؛ اما تغییر در سیاست‌ها را اقدامی زمان‌بر و طولانی  است و  در ایران به دلیل قالب بودن نگاه سنتی تغییر و تحول با سرعت کندتری اتفاق می‌افتد و این که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بتواند به سرعت در کشور نهادینه شود، دور از انتظار است.

 غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران نیز ضمن ضمن تاکید بر لزوم اتخاذ  سیاست های اقتصادی نو در روابط بین‌المللی و توجه ویژه به دیپلماسی اقتصادی در شرایط فعلی گفت: حضور هیات‌های اقتصادی به همراه تیم رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه طی سفرهای بین المللی در دولت یازدهم و دوازدهم  اتفاق  خوبی است که باعث امیدواری بخش خصوصی شده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران بر نقش مهم فعالان اقتصادی در تنش زدایی های سیاسی تاکید کرد و گفت: استفاده از راهکارهای اقتصادی برای رهایی از تنش‌ها و چالش‌های سیاسی  از عهده فعالان اقتصادی و بخش خصوصی برمی‌آید و به این منظو.ر بخش خصوصی منتظر چراغ سبز دولت در اینباره است.

 وی موضع‌گیری‌های دولت آمریکا در واقع پشت کردن به تعامل، گفتمان جهانی و به بازی گرفتن سازمان‌های بین‌المللی مانند شورای امنیت خواند و گفت: امیدواریم جامعه جهانی نسبت به این موضوع واکنش لازم را نشان دهد؛ پارلمان بخش خصوصی  از موضوع گیری دولت ایران در مورد خروج آمریکا از برجام اشاره حمایت می کند؛ در این مسیر بخش خصوصی  تعامل سازنده با جامعه جهانی را در اولویت کاری خود قرار داده و بر این باور است  که گسترش روابط و مناسبات اقتصادی با کشورهای همسایه باید در برنامه کاری دولت و بخش خصوصی قرار داشته باشد.

 

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
نفت ایران در ۲۰۴۰
نفت ایران در ۲۰۴۰ مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی وضعیت صنعت نفت ایران در سال ۲۰۴۰ پرداخته است
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ |
نظرسنجی
34.228.42.25
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه   در ۲۰۱۹
یک وبسایت آمریکایی بررسی کرد پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه در ۲۰۱۹ focus-economics پیش بینی کرد مصر بیشترین رشد را در خاورمیانه تجربه کند و در مجموع کشورهای این منطقه رشدی ۱.۹ درصدی را کسب کنند
یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: