2018 October 16   ,   ٦ صفر ١٤٤٠   ,    سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷     
کد خبر : ۲۴۴۷۸ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
رییس انجمن خودروسازان ایران در گفتگو با اگزیم نیوز: احتکار ۹۰ هزار دستگاه خودرو را تکذیب می کنیم

نعمت بخش: با توجه به موافقت وزیر صنعت، معدن و تجارت به دوگروه خودروساز داخلی یعنی ایران خودرو و سایپا، این شرکت ها در این مرحله مجاز به افزایش قیمت ۹.۶ درصد روی خودروهای بالای ۴۵ میلیون تومان شدند

نعمت بخش: احتکار 90 هزار دستگاه خودرو را تکذیب می کنیم. نگهداری این تعداد خودرو ریسک بالایی دارد. با توجه به موافقت  وزیر صنعت، معدن و تجارت به دوگروه خودروساز داخلی یعنی ایران خودرو و سایپا، این شرکت ها در این مرحله مجاز به افزایش قیمت 9.6 درصد روی خودروهای بالای 45 میلیون تومان شدند.

احمد نعمت بخش رییس انجمن خودروسازان در گفتگو با اگزیم نیوز سخنان قاضی زاده نماینده مجلس را در خصوص احتکار 90 هزار دستگاه خودرو توسط خودروسازان داخلی جهت افزایش قیمت، تکذیب کرد و اظهار داشت: نگهداری این تعداد خودرو ریسک بالایی دارد و دلیلی هم برای عدم عرضه آن به مشتریان وجود ندارد. از سوی دیگر نگهداری روزی 6 هزار خودروی تولیدی در درازمدت غیر ممکن است. ما براساس قراردادهای فی مابین با مشتریان، خودروهای تولیدی را به بازار عرضه می کنیم. اما جا دارد که رسانه ها از ایشان بخواهند که مستندات خود را در این مورد ارایه کنند.

وی در ادامه افزود: در مورد احتکار خودرو برای گران کردن آن هم باید گفت این سخنان صحت ندارد زیرا براساس مصوبه شورای رقابت، اختیار قیمت گذاری در مورد خودروهای بالای 45 میلیون به شرکت های خودروساز محول شده است. ضمن اینکه شخص وزیر توجه ویژه ای بر قیمت گذاری اینگونه خودروها دارند و علی رغم اینکه خودروهای وارداتی به شدت گران شده اند، به دوگروه خودروساز داخلی یعنی ایران خودرو و سایپا تنها مجوز افزایش قیمت 9.6 درصدی را در این مرحله  صادر کرده اند. این موافقت طی نشست های متعدد و ارایه گزارش از گرانی مواد اولیه تولید و گران شدن هزینه های جاری اخذ شده و هیچگونه افزایش غیر قانونی در دستور کار نیست براین اصل نماینده مجلس در این زمینه اغراق کرده اند.

رییس انجمن خودروسازان ایران در پاسخ به این ادعای مطرح شده توسط عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مبنی بر عدم تعهد شرکت پژو در تولید پژو 2008 که مقرر شده بود 30 درصد تولیدات آن صادر شود و تا کنون انجام نشده، گفت:   در مورد تعهدات شرکت پژو درخصوص صادرات خودروهای تولیدی پژو 2008 باید گفت که شروع هر تولیدی با مشکلات خاص خود همراه است ولی لازم به ذکر است که ایران خودرو سال پیش 15 هزار دستگاه از این خودرو را پیش فروش کرده که تا این زمان نتوانسته است به همه تعهدات داخلی خود پاسخ دهند. بنابراین با اولویت بازار داخل مسوولان این شرکت بعد از پاسخگویی به درخواست مشتریان، صادرات لازم را هم در برنامه خود خواهند داشت.

نعمت بخش درخصوص وضعیت قراردادهای خارجی در حوزه سنعت خودرو با توجه به خروج دولت امریکا از برجام عنوان کرد: برای اظهار نظر دراین مورد زود است و در این زمینه باید منتظر نتایج نشست وزیر امورخارجه کشورمان با سه کشور اروپایی طرف قرارداد برجام باشیم تا رویکرد آنها نسبت به حفظ یا خروج از برجام مشخص شود. ولی باید گفت شرکت های سیتروئن و پژو سرمایه قابل توجهی را به ایران آورده اند و این در حالی است که این شرکت ها در بازار امریکا چندان فعالیتی ندارند. بنابراین احتمال ادامه همکاری بسیار زیاد است اما آنچه تا کنون از دیگر طرف های برجام مشاهده شده پایبندی آنها به حفظ برجام را می رساند.

رییس انجمن خودروسازان ایران در پاسخ به این سوال که درصورت اجرای تحریم های احتمالی قطعه سازان داخلی تا چه اندازه می توانند نیاز خودروسازان را پوشش دهند، خاطرنشان کرد: قطعه سازان داخلی کمابیش پاسخگو خواهند بود اما در صورت بروز این وضعیت شرایط با دشواری های خود همراه خواهد شد. ولی احتمال نمی دهیم که تحریم ها به مانند گذشته تاثیر داشته باشد زیرا در تحریم های قبلی کشورهای اروپایی و سازمان ملل با اقدام امریکا همراهی کردند. اما اکنون عهد شکنی و خروج امریکا از برجام با مخالفت جهانی روبرو شده است.

وی در ادامه افزود: بنابراین شرایط نسبت به گذشته کاملا متفاوت است و گمان اینکه دیگر کشورها بخواهند به تحریم های احتمالی امریکا بپیوندند با خوش بینی ما منتفی است. اما در گذشته وقتی شرکت پژو از ایران به دلیل وضع تحریم ها خارج شد ما در داخل نیاز را برطرف کردیم هرچند کیفیت قطعات قابل قبول نبود ولی در هر صورت صنعت خودرو مسیر خود را طی کرد.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
عبور کم هزینه از بحران تحریم ها در گرو تقویت SMEها
عبور کم هزینه از بحران تحریم ها در گرو تقویت SMEها اروپا در بسته پیشنهادی خود همکاری شرکت های کوچک و موسط خود با ایران را در دستور کار خود قرار داده است؛ از پس از خروج امریکا از برجام ، کشورهای اروپایی، شرکت‌های کوچک و متوسط را ناجی برجام یاد ...
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ |
نظرسنجی
54.224.150.24
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
مقصران عدم توازن منابع-مصارف بانکی
اگزیم نیوز بررسی کرد: مقصران عدم توازن منابع-مصارف بانکی چرا سیستم بانکی با ۱۴۸ هزار میلیارد تومان بدهی به بانک مرکزی با مشکلات زیادی برای تأمین نیازهای خود روبرو است؟ دولت اولین متهم این مسیر است که بیش از ۲۲۰ هزار میلیارد تومان به بانک ها بدهکار است
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: