2019 July 23   ,   ٢١ ذو القعدة ١٤٤٠   ,    سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۴۹۰۱ گروه : تجارت بین الملل تاریخ انتشار :شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷
روزنامه تلگراف در گزارشی بررسی کرد: هشدار OECD در مورد آثار جنگ تجاری بر استانداردهای زندگی

به دلیل افزایش دوباره سیاست‌های حمایت‌گرایانه اقتصادهای بزرگ از اقتصاد داخلی، مزیت‌های کاهش تعرفه‌های تجاری در گذشته در حال از بین رفتن است و این موضوع استانداردهای زندگی را در سراسر دنیا با تهدید مواجه می‌کند

روزنامه تلگراف نوشت که سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) هشدار داده به دلیل افزایش دوباره سیاست‌های حمایت‌گرایانه اقتصادهای بزرگ از اقتصاد داخلی، مزیت‌های کاهش تعرفه‌های تجاری در گذشته در حال از بین رفتن است و این موضوع استانداردهای زندگی را در سراسر دنیا با تهدید مواجه می‌کند.

اقتصاددانان OECD ارزیابی کرده‌اند که اقدام برخی کشورها به برگرداندن نرخ تعرفه‌های تجاری به سطوح دهه 90 میلادی، رشد سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP) را حدود نیم واحد درصد در هر سال کاهش می‌دهد.

اثر چنین تغییری از موج اعمال تعرفه‌های تجاری دوجانبه که در حال حاضر از سوی دولت ترامپ در آمریکا و شرکای تجاری بزرگ این کشور از جمله چین اجرایی شده، بسیار بزرگ‌تر است.  

عواقب این سناریو به مرور زمان بدتر می‌شود، به طوری که تا سال 2060 دنیا نمی‌تواند به هدف ارتقای 14 درصدی استانداردهای زندگی برسد.

اثر منفی این اتفاق در کشورهایی مثل برزیل، روسیه، هند، اندونزی، چین و آفریقای جنوبی (اصطلاحا کشورهای برییکز) که با افزایش 6/6 درصدی تعرفه‌ها به طور میانگین مواجه می‌شوند، بیشتر از همه است. دیگر کشورهایی که اخیرا طرفدار تجارت آزاد شده‌اند، مثل استرالیا، مکزیک، نیوزیلند و سوییس هم با افزایش قابل توجه مالیات مواجه خواهند شد.

کشورهایی مثل نروژ هم که در طول سال‌ها تعرفه‌های تجاری خود را تغییری نداده‌اند، آسیب خواهند دید، چون رشد آنها تحت تاثیر سیاست‌های حمایت‌گرایانه کشورهای دیگر دنیا قرار خواهد گرفت.

ضرر بالقوه حوزه یورو کمتر از همه است، چون کشورهای عضو روابط تجاری زیادی با هم دارند و تعرفه‌های حوزه یورو از سال 1990 پایین بوده است.

در نتیجه تحقیقات OECD، رشد GDP جهانی از ۳.۴ درصد در سال 2019 به 2 درصد در سال 2060 کاهش خواهد یافت و پیش‌بینی می‌شود در سال 2060 چین و هند هر کدام حدود 20 درصد GDP جهانی را تشکیل دهند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : حمایت اقتصادی     |     جنگ تجاری     |     OECD     |     تعرفه     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
فاجعه اقتصادی در جهان؛ نتیجه حمله به ایران
فاجعه اقتصادی در جهان؛ نتیجه حمله به ایران اگر آمریکا به ایران حمله نظامی کند فاجعه ای تمام عیار برای دنیا رقم می خورد و این فاجعه اقتصادی از زوایای مختلف قابل بررسی است
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ |
نظرسنجی
54.172.234.236
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
۲۰ بانک پیشرو در حوزه بانکداری دیجیتال در دنیا
اگزیم نیوز بررسی کرد ۲۰ بانک پیشرو در حوزه بانکداری دیجیتال در دنیا اگزیم نیوز در این گزارش به معرفی خدمات مالی ۲۰ بانک معتبر دنیا می پردازد که فعالیت های خود را بر بستر دیجیتال ارایه می کنند
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: