2019 May 23   ,   ١٩ رمضان ١٤٤٠   ,    پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۵۴۴۷ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: شفافیت تجاری با سامانه مقررات

پاپی زاده: سامانه مقررات تجاری شفافیت در عرصه صادرات، واردات و تولید را افزایش می دهد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، می گوید: سامانه مقررات تجاری شفافیت در عرصه صادرات، واردات و تولید را افزایش می دهد.

عباس پاپی زاده در گفت و گو با خانه ملت، با انتقاد از اینکه در حال حاضر صادرات و واردات در فضای غیرشفافی اتفاق می افتد، تصریح کرد: در شرایط فعلی آنهایی که مسیرهای رانت را بلدند متاسفانه از مبادی قانونی کالاهایی وارد کشور می کنند که لزومی به واردات آن ها نیست؛ چراکه بعضا در داخل تولید می شود.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی، افزود: در همین ارتباط ما مجبور شدیم قانونی تحت عنوان قانون تمرکز را تصویب کنیم که طبق آن تمام اختیار واردات، صادرات و ثبت سفارش مواد غذایی و محصولات کشاورزی از وزارت صنعت گرفته شد و به وزارت جهاد کشاورزی داده شد. چون وزارت جهاد کشاورزی که متولی تولید بود به حد کفایت تولید را انجام می داد، اما متاسفانه وزارت صنعت به همان کالا مجوز وادرات می داد.

وی ادامه داد: با این وصف، محصول داخلی با شکست قیمت مواجه می شد و کشاورز ضرر می کرد. ما بارها این موضوع را به وزارت صنعت تذکر دادیم که چون توجه نکردند مجبور شدیم قانونا اختیار ثبت سفارش و واردات و صادرات کالا را به جهاد کشاورزی واگذار کنیم که البته اثرات مثبت تصویب این قانون را در حال حاضر شاهد هستیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، اشاره کرد: در حال حاضر وزارت جهاد کشاورزی خودش نیاز کشور را بررسی می کند و بر اساس آن برای مقدار نیاز کشور تولید انجام می دهد و اگر نتواند تولید به اندازه کافی داشته باشد، مابه التفاوت تولید را ثبت سفارش می کند. همچنین وزارت جهاد کشاورزی تلاقی زمانی تولید و واردات را هم می سنجد و بر اساس این زمان بندی ثبت سفارش می کند؛ کاری که وزارت صنعت انجام نمی داد و توجهی به تلاقی زمان تولید و واردات نمی کرد.

پاپی زاده به قطع ارتباط میان دستگاه ها اشاره کرد و افزود: متاسفانه قطع ارتباط میان دستگاه ها باعث شده که در این سال ها هم تولیدکننده آسیب ببیند و هم مصرف کننده.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اهمیت راه اندازی سامانه مقررات تجاری اضافه کرد: سامانه مقررات تجاری عدم هماهنگی ها را پوشش می دهد. اینکه دستگاه هایی که تولیدکننده هستند، آمارشان را ارایه دهند و نهادهایی که متولی واردات و صادرات هستند بر اساس تامین نیاز داخل اقدام کنند و از این منظر که مشخص شود چه کالایی از چه مبادی وارد کشور شده است، سامانه می تواند کمک ارزنده ای بکند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : سامانه مقررات     |     اقدامات گمرکی     |     تجارت     |     صادرات و واردات     |     گمرک     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
صادرات با ارزش افزوده در اولویت است
صادرات با ارزش افزوده در اولویت است محمد رضا مودودی معتقد است در شرایط فعلی صادرات با ارزش افزوده بیشتر می تواند پیام پیام خوبی به اقتصاد کشور متبادر می کند
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ |
یادداشت
نظرسنجی
107.23.129.77
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بازار متشکل ارزی و ثبات در بازار
اگزیم نیوز بررسی کرد بازار متشکل ارزی و ثبات در بازار بازار متشکل ارزی می تواند روند کاهش و ثبات قیمت ارز را تقویت کند
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: