2019 September 17   ,   ١٨ المحرّم ١٤٤١   ,    سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۵۴۷۸ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷
دبیرکل کانون صرافان اعلام کرد: آرامش بازار ارز با حمایت صرافان

رقابت با بانک ها در زمینه خرید و فروش ارز نداریم و معتقدیم ورود آنها به آرام سازی بازار کمک می کند

دبیرکل کانون صرافان ایرانیان گفت: رقابتی با بانک ها در زمینه خرید و فروش ارز نداریم و معتقدیم ورود آنها به آرام سازی بازار کمک می کند.

رضا ترکاشوند در نشست خبری خود درباره ورود بانک ها به بازار ارز اظهار داشت: بخش اعظم بازار در سیستم نیما و سیستم ارزی دولتی انجام می شود و صرافی ها کمتر از پنج درصد از بازار ارز را در بر می گیرد.

وی درباره اینکه چرا نرخ در بانک ها با صرافی بانک ملی متفاوت است، گفت: نرخ های صرافی بانک ملی، نرخ کف فروش ارز برای ارایه 23 نوع ارز خدماتی است اما نرخ دوم برای فروش پنج هزار یورو به شهروندان است که البته صرافی ها براساس نرخ آزاد و عرضه و تقاضا کار می کنند.

ترکاشوند گفت: پس از انقلاب صرافی ها به دلیل تحریم مالی و بانکی علاوه بر تبدیل پول، وظیفه انتقال پول را برعهده گرفتند تا به مردم فشار نیاید؛ در واقع صرافی ها نقش محوری در جابجایی پول در کشور و ورود کالا داشتند.

وی گفت: امسال صرافی ها 2 برهه زمانی را پشت سر گذاشت؛ تا پیش از 21 فروردین فعالیت خود را ادامه دادند اما پس از آن با گزارش اشتباه به دولت، افرادی به عنوان مسوولان افزایش نرخ ارز معرفی و چهارماه صرافی ها تعطیل شدند.

دبیرکل کانون صرافان افزود: با این کار بازار شفاف صرافی به بازار دلالی و زیرزمینی تبدیل شد و سیستم سنا جای خود را به دلالی داد.

به گفته وی، پس از تغییر رییس کل بانک مرکزی، نگاه به صرافی ها واقع بینانه شد و اکنون پله پله حرکت می کنیم که به شرایط پیش از 21 فروردین برگردیم.

ترکاشوند افزود : در گام نخست، صرافی ها فقط 23 نوع ارز خدماتی می دادند و اکنون بخشنامه ها به تدریج فعالیت ها را گسترش می دهد.

وی درباره بخشنامه کانون صرافی درباره دلار 10 هزار تومانی نیز گفت: آن نامه زمانی صادر شد که نرخ ها در حال ریزش و ارز خانگی به تدریج در حال ورود به بازار بود. آن زمان بانک مرکزی به بانک ملی و سایر بانک ها دستور داد که کف بازار بسته شود تا مردم عادی ضرر نکنند.

دبیرکل کانون صرافان افزود: شنبه این هفته نامه دیگری به صرافی ها داده شد که عملیات خرید و فروش براساس بازار انجام شود.

وی گفت: از 21 فروردین ماه بانک مرکزی «بازارساز کامل» بازار بود. از 16 مردادماه سیاست بانک مرکزی تغییر کرد و صرافان دیگر به طور کامل از کسی ارز نمی گیرند. اکنون اگر کسی به صرافی ارز بفروشد، صرافی ارز برای عرضه خواهد داشت و این گونه نیست کامل از بانک مرکزی ارز بگیرد.

ترکاشوند، صرافی را حلقه آخر سیاستگذاری ارزی دانست و گفت: رابطه ما با دولت بسیار خوب است؛ کانون صرافان نهاد سیاسی نیست و هدفش کمک به نظام برای تامین منافع ملی است‌.

وی گفت: اینکه گفته می شود صرافان عضوی از مافیا هستند، حرف خنده داری است؛ همه دولت ها به اندازه کافی از نظر بخش خصوصی استفاده نمی کنند البته در دوره جدید بلنک مرکزی رییس کل تا حدودی نظرات کانون را اخذ می کند.

مردم فقط از صرافان مجاز خرید و فروش کنند

دبیرکل کانون صرافان به بازیگران غیرمجاز بازار ارز اشاره کرد و از مردم خواست فقط از ٦٥٠ واحد صرافی مجاز خرید کرده و در قبال خرید خود، سند سنا دریافت کنند تا ارز تقلبی نباشد.

وی افزود: مردم از صرافی ها پرینت شماره اسکناس خود را نیز از صرافی بگیرند.

ترکاشوند درخصوص نرخ کارمزد در صرافی ها نیز گفت: سیستم بازار ریزشی و افزایشی است و نمی توان به دقت حاشیه سود را تعیین کرد؛ حاشیه سود در بالاترین حالت 100 تومان است.

وی افزود: طبق دسترالعمل بانک مرکزی، فروش مسکوکات بانک فقط برعهده صرافان است و سایر فروشندگان طلا و جواهر اجازه فروشمسکوکات بانک مرکزی را ندارد؛ افرادی که می خواهند ایمن و سالم خرید کنند، از صرافی ها سکه بخرند و «کد نامبر» دریافت کرده و به صرافی هم فروخته و فاکتور را ارایه دهند؛ اگر مشکلی بود به کانون صرافان اطلاع دهند که در صورت تایید تخلف، یک و نیم برابر قیمت سکه را از صرافی دریافت و به مشتری داده می شود.

وی درباره تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) در مجلس شورای اسلامی گفت: بخشی از قیمت ارز حاصل فضای روانی است که به دلیل فشارهای سیاسی خارج کشور ایجاد شد؛ این مصوبه مجلس نیز به دلیل سیاسی، اثر گذار است ولی اینگونه نخواهد بود که ین مصوبه در کوتاه مدت بر ورود اسکناس ارز کمک کند و قیمت را کاهش دهد اما در درازمدت اثر بر کاهش نرخ و این فرایند دارد.

ترکاشوند با بیان اینکه خرید و فروش ارز از سوی صرافی های غیررسمی و دلالان نیز در حال انجام است، افزود: اکنون بازار ارز در انحصار صرافی های مجاز نیست و با توجه به نقش بازارساز بانک مرکزی، در حال کنترل است تا قیمت جهشی نشود؛ ما نیز به بانک مرکزی کمک می کنیم و امیدواریم دیگر شاهد جهش ارز نباشیم.

 افزایش شکایت های مردمی از اتحادیه طلا و جواهر

دبیرکل کانون صرافان در خصوص سکه ثامن نیز گفت: فروش مسکوکات بانک مرکزی باید از سوی صرافان انجام شود؛ از چند ماه پیش بخشنامه ای از سوی وزارت صمت ابلاغ شده و مدتی است که مردم از اتحادیه طلا و جواهر شکایات بالایی دارند؛ خودمان وارد عمل شده و جدی تر پیگیری اجرای آن هستیم. البته درباره سکه ثامن نظری ندارم چون مجوز داشته و از طریق مراجع قضایی نیز کار در حال انجام است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : دلار     |     بانک مرکزی     |     بازار ارز     |     صرافی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
تناقض نقدینگی و تولید در اقتصاد ایران
تناقض نقدینگی و تولید در اقتصاد ایران رشد اقتصادی منفی است و رشد نقدینگی ۲۳ درصد. بنگاه های تولیدی از نبود منابع گلایه دارند و نقدینگی به به نزدیک دو هزار تریلوین تومان رسیده است. این تناقض ها چگونه قابل رفع هستند؟
شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ |
نظرسنجی
34.237.76.91
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
 واردات سنگ آهن در کمین زنجیره‌ی تولید
وزیر اسبق بازرگانی در گفت‌وگو با "اگزیم نیوز" عنوان کرد: واردات سنگ آهن در کمین زنجیره‌ی تولید یحیی آل اسحاق معتقد است وضع تعرفه ۲۵ درصدی بر صادرات سنگ آهن تهدید بزرگی برای زنجیره تولید این محصول است و تنها تشکیل شورای سیاستگذاری و دخالت دادن نظرات عموم سرمایه‌گذران در زنجیره تولید آهن، می ...
یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: