2018 December 13   ,   ٥ ربيع الثاني ١٤٤٠   ,    پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷     
کد خبر : ۲۵۴۹۷ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷
دبیر اجرایی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در گفتگو با اگزیم نیوز خبرداد نظر منفی انجمن نسبت به طرح پرابهام «پیش فروش لوازم خانگی»

انصاری: ایده پیش فروش لوازم خانگی تنها از سوی یک شرکت تولیدی ارایه شده و هیچ یک از شرکت های تولیدی لوازم خانگی در این مورد همکاری نخواهند داشت؛ سازمان حمایت با توجه به جایگاه گسترده ای که در اقتصاد کشور دارد هیچ گاه ایده ای را که راستی آزمایی نشده است مورد تایید قرار نمی دهد

به گزارش اگزیم نیوز طرح بر ابهام «پیش فروش لوام خانگی» که از سوی یک شرکت تولید کننده لوازم خانگی روز گذشته در خروجی تنها چند رسانه قرار گرفت با تعجیل در اجرا از امروز کلید خورد. در این خبر با تاکید براینکه طرح مذکور با تایید سازمان حمایت اجرایی می شود نکاتی را به صورت اجمالی به عنوان شیوه خرید با قیمت مقطوع و غیر قطعی با سود مشارکت برای 160 مدل محصول عنوان کرده است.

در این خبر آمده است پیرو اجرای این طرح این برند تولید کننده لوازم خانگی داخلی تعداد محدودی از مجموعه لوازم خانگی تولیدی شرکت را عرضه خواهد کرد و هر متقاضی با کد ملی می‌تواند برای خرید اقدام کند در این طرح پیش فروش این امکان را برای خریدار فراهم شده تا خریدار تقاضاها یا سبد کامل لوازم خانگی مورد نیاز خود را تا 6 ماه آینده یعنی فروردین ماه سال 98 سفارش دهد

اما درهمین زمینه حبیب الله انصاری دبیر اجرایی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در گفتگو با اگزیم نیوز درخصوص صحت خبر «طرح پیش فروش لوازم خانگی برای حمایت از مصرف‌کنندگان» ضمن عدم تایید اجرای چنین طرح های پرابهامی توسط انجمن، اظهار داشت: هفته گذشته جلسه ای در ستاد تنظیم بازار با حضور اعضای ستاد و معاونین وزارت صنعت و معدن برگزار شد که بنده هم به نمایندگی از طرف اتاق ایران در این نشست حضور داشتم. شرکت اسنوا از بخش خصوصی این ایده را مطرح کرد اما کلیه حاضران ضمن اعلام پشتیبانی از طرح هایی که بتواند تسهیلات بیشتری را در اختیار مصرف کننده قرار دهد این سوال را نیز مطرح کردند که چرا باید ایده یک واحد خصوصی که مورد پایش قرار نگرفته بدون اخذ مجوز و نظر از انجمن صنایع لوازم خانگی به صورت مستقیم در کمیسیون تنظیم بازار مطرح بشود؟

وی با اشاره به اینکه این ایده و نه طرح تنها از سوی یک شرکت تولیدی ارایه شده و هیچ یک از شرکت های تولیدی لوازم خانگی در این مورد همکاری نخواهند داشت، یادآورشد: وقتی یک شرکت تولیدی لوازم خانگی بدون تعامل با دیگر شرکت ها و بدون اخذ نظر انجمن به صورت یک سویه یک ایده را در قالب طرح عنوان می کند باید دید چه اهدافی را دنبال می کند؟

انصاری با تاکید بر اینکه سازمان حمایت با توجه به جایگاه گسترده ای که در اقتصاد کشور دارد هیچ گاه ایده ای را که راستی آزمایی نشده است مورد تایید قرار نمی دهد، گفت: بعید است که سازمان حمایت با رصد کاملی که بر بازار دارد چنین نظری را بدهد که طرح پیش فروش را بدون در نظر گرفتن ابعاد منفی آن تنها برای یک شرکت مورد تایید قرار بدهد؟  هیچ مرجعی این طرح را با ابعاد پرابهام آن تصویب نکرده است. سازمان حمایت نیز با توجه به وجاهت حقوقی و سازمانی که در عرصه اقتصاد دارد در این مسئله ورود نمی کند زیرا هم بحث حمایت از تولید و هم حمایت از مصرف کننده مطرح است و با وجود چنین طرح غیر شفافی این سازمان هرگز از اعتبار خود برای حمایت از آن استفاده نمی کند.

وی در پاسخ به این سوال که در کجا قرار است این معاملات ثبت شوند؟ و چه مرجعی نظارت بر آن را برعهده دارد؟ عنوان کرد: این طرح به هیچ عنوان از سوی واحدهای صنعتی تولید کننده لوازم خانگی مطرح نشده و حتی ما به عنوان انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با سابقه 37 ساله با تمامی اعضا از اعلام این طرح بی خبر بودیم. این عدم شفافیت برای ما نیز وجود دارد که این مسئله قرار است با چه نوع برنامه ریزی و تحت نظارت چه سازمانی اجرایی شود؟

انصاری در ادامه افزود: بعد از مسئله قیمت ها و عدم امکان افزایش قیمت ها توسط بازرسان که خود به یک معضل تبدیل شد و از طرفی واردات مواد اولیه که تولیدات واحدها را با کاهش در بسیاری از شرکت ها مواجه کرد بالاخره بعد گذشت نزدیک به 3 ماه با همکاری وزارت صمت و سازمان حمایت و دیگر سازمان های ذی ربط، مبحث قیمت گذاری را طبق بند "ج" آیین نامه ازاد کردند که طبق آن مقرر شد هر واحد می تواند با توجه به قیمت تمام شده اش یک سطحی از افزایش قیمت را انجام بدهد و سامانه 124 سازمان حمایت هم آن را ثبت بکند. پس از گذشت 10 روز از این تصمیم تازه بازار در مسیر تعادل قرار گرفته و از سویی دیگر با اجرای این مصوبه از اخلال محتکرین و افزایش قیمت توسط فروشندگان جلوگیری شد که به تبع آن بازار لوازم خانگی به یک ثبات نسبی رسید اما اینک با ارایه این طرح های پرابهام دوباره این وضعیت نابسامان می شود.

دبیر اجرایی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با تصریح براینکه مشخص نیست این طرح پرابهام چه تعداد کالا را در برمی گیرد؟ ابراز داشت: طبق آنچه که در خبر آمده است تا زمان موعد تحویل کالا چند ماه باقی مانده، اکنون این سوال مطرح است که این واحد تولیدی در این مدت از محل پول های دریافتی چه میزان سود به دست می آورد؟ و اگر در زمان موعد و مقرر کالا را تحویل نداد، مردم بعد از چند ماه به کجا باید مراجعه کنند؟ ابعاد و امکان سنجی اجرای این طرح نه در انجمن لوازم خانگی ایران و نه در هیچ کارگروهی مورد بررسی قرار نگرفته است.

انصاری معتقد است مگرمشکل صنایع لوازم خانگی ایران بحث پیش فروش است که اکنون به صورت یکجانبه از سوی یک تولید کننده بخش خصوصی مطرح شده است؟ در جایی که با تمهیدات اخیر وزارت خانه ها و سازمان های ذیربط بازار به سمت تعادل پیش می رفت اعلام یک چنین خبرهایی تنها به تلاطم بازار و دغدغه برای دیگر تولید کنندگان منجر خواهد شد که در نهایت حاصلی ندارد جز رکود در بازارصنایع لوازم خانگی. از طرح پیش فروش خودرو و سکه چه نتیجه ای حاصل شد جز به هم ریختگی بازارهای مذکور و رشد قیمت ها ؟ دراین طرح ها باید دید جیب چه کسانی پر می شود و در مقابل چه عاید مردم می شود؟ وضعیت اقتصادی به کجا می رسد؟ در ارایه پرابهام این طرح نیز در نظر بگیرید که یک فرد در روستا و یا شهرستان های دور بخواهد در این طرح شرکت کند چقدر باید متضمن ضرر شود؟ این  قیمت هایی که قرار است از مردم گرفته شود آیا براساس افزایش قیمت متعادل است و یا براساس آنچه که پیش از این در بازار با قیمت های غیر اصولی و جهش یافته وجود داشت؟ واحد ها باید براساس هزینه های تمام شده افزایش قیمت منطقی داشته باشند این طرح بسیار غیر شفاف است و اجرای آن می تواند به بازار صنایع لوازم خانگی صدمات جبران ناپذیری وارد کند.

وی با اشاره به اینکه از جمله تصمیمات اخیر در به تعادل رساندن بازار و حمایت از تولیدات داخلی ممنوعیت واردات لوازم خانگی است، گفت: اگر با ارایه این ایده ها در غالب طرح شرکتی کالاهای وارداتی خود را به مردم فروخت چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ زیرا در تمام این مدت تلاش ما در جهت حمایت از تولید داخل و واحد های صنعتی ملی است. فضایی که اکنون ایجاد شده یک هم پوشانی ایجاد کرده که براساس آن قیمت ها در بازار به تعادل نزدیک شود آن هم در مورد کالاهای لوازم خانگی که در ابعاد وسیع جزو ضروریات زندگی است و مورد نیاز است. پیشنهادات و ایده ها اگر در راستای کمک به مردم باشد و به توسعه بازار و در نهایت توسعه تولید بیانجامد هیچ کس با آن مخالفتی ندارد اما شامل این ایده نمی شود که در جایی که نباید مطرح شد.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
نااطمینانی به اقتصاد دنیا در ۲۰۱۹
نااطمینانی به اقتصاد دنیا در ۲۰۱۹ نشانه های محکمی وجود دارد که جهان سال اینده شرایط سخت تری را تجربه خواهد کرد اما نمی تواند نسبت به این وضعیت با یک پیش بینی بسیار بدبینانه سخن گفت
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ |
یادداشت
نظرسنجی
34.228.41.66
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
از خرید تا گردشگری، آسیب اقتصاد فرانسه از اعتراضات خیابانی
خبرگزاری AFP بررسی کرد از خرید تا گردشگری، آسیب اقتصاد فرانسه از اعتراضات خیابانی به گزارش خبرگزاری AFP، بسته شدن مغازه‌های پاریس در آستانه کریسمس و آشوب در خیابان‌ها به واسطه اعتراض‌های خیابانی «جلیقه‌ زردها» ضربه‌ای شدید به اقتصاد فرانسه وارد می‌کند و وزیر اقتصاد این کشور هم آن ...
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: