2019 March 24   ,   ١٨ رجب ١٤٤٠   ,    یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۵۵۳۲ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷
در نشست مشترک اتاق بازرگانی ایران و عراق بررسی شد: دعوت از بخش خصوصی ایران برای بازسازی عراق

نشست مشترک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق با حضور بازرگانان عراقی و ایرانی برای حل مشکلات هر دو کشور در صادرات محصولات برگزار شد.

در این نشست که بعد از پانزده سال بین تجار ایرانی و تجار اربیل، نینوا و کرکوک برگزار شد تجار هر دو کشور بعد از عنوان کردن مشکلات تجارت بین ایران و عراق و آشنایی با بازارها، تجار عراقی از امکان صادرات محصولات و دانش تولید ایران در عراق ابراز خرسندی کردند و شرایط را برای تجارت مساعد ابراز کردند.

این نشست که بیشتر درباره نحوه مشارکت ایران در بازسازی شهر موصل انجام شد تجار دو کشور ضمن اظهار خرسندی و علاقه به فعالیت تجاری بصورت انفرادی با هم اشنا شدند و درباره نحوه همکاری با یکدیگر به مذاکره پرداختند.

شرکت‌های ایرانی علاقه ای به حضور در عراق ندارند

دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق با اشاره به حضور شرکت‌‌‌های ایرانی در عراق گفت: متاسفانه شرکت‌‌ها و برندهای مطرح ما در عراق حضور پیدا نمی‌‌کنند؛ به طوری که ما اکنون تنها پنج شرکت ثبت‌ شده در بصره داریم.

سید حمید حسینی در نشست خبری، گفت: این مسئله نشان می‌‌‌دهد ما نمی‌‌خواهیم به صورت فیزیکی در آنجا حضور داشته باشیم و ترجیح می‌‌دهیم که از ایران بازار را مدیریت کنیم. در حالی که این نگرش غلط است. امروز ترکیه در جنوب عراق بیش از ۱۰ شرکت ثبت شده دارد و نشان از عطش بالای آنها برای حضور در این بازار است.

دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه عراق از بنیانگذاران اوپک است و سومین ذخایر راهبردی نفت را دارد، اظهار داشت: این کشور تقریبا هیچ زیرساختی ندارد و تنها چیزی که می‌‌‌‌تواند از آن کسب درآمد کند، فروش نفت است که علیرغم برنامه‌‌‌ریزی برای تولید ۱۱ میلیون بشکه، اکنون نزدیک به چهار میلیون تولید می‌‌‌‌کند.

حسینی با تاکید بر اینکه درآمد عراق در شش ماه اول امسال 40 میلیارد دلار بود و انتظار داریم تا انتهای سال به ۸۰ میلیارد دلار برسد، تصریح کرد: عراق دومین شریک تجاری ایران است و ایران بعد از چین و ترکیه، سومین شریک تجاری است که امیدواریم در آینده نزدیک رتبه هر دو کشور اول شود.

عارف حمدون صلاح نایب رییس اتاق  بازرگانی موصل در این نشست گفت: بعد از پاکسازی موصل و شمال عراق از داعش اکنون این شهر کاملا امن است و فعالیت خود را برای آبادانی آغاز کرده و از شرکت‌های ایرانی دعوت می‌کنم برای همکاری‌های بیشتر و در جریان گرفتن فعالیت‌ها به این شهر سفر کنند.

وی ادامه داد: از لحاظ زمینی و مسافت بهترین کشور برای تعاملات بازرگانی و شمال عراق، ترکیه است اما ما خواهان استفاده از کالاهای با کیفیت ایرانی بخصوص مصالح ساختمانی و تجربه مهندسان ایرانی در صنایع هستیم و بر همین اساس این هیئت به ایران آمده تا مقدمات آن را فراهم کند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بازسازی عراق     |     اقتصاد عراق     |     بازار عراق     |     اتاق بازرگانی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
نفت ایران در ۲۰۴۰
نفت ایران در ۲۰۴۰ مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی وضعیت صنعت نفت ایران در سال ۲۰۴۰ پرداخته است
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ |
نظرسنجی
34.207.146.166
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه   در ۲۰۱۹
یک وبسایت آمریکایی بررسی کرد پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه در ۲۰۱۹ focus-economics پیش بینی کرد مصر بیشترین رشد را در خاورمیانه تجربه کند و در مجموع کشورهای این منطقه رشدی ۱.۹ درصدی را کسب کنند
یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: