2019 March 24   ,   ١٨ رجب ١٤٤٠   ,    یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۵۵۳۴ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷
مدیرعامل شرکت صرافی توسعه صادرات در گفتگو با اگزیم نیوزپاسخ داد: پاشنه آشیل سپرده های ارزی

چنانچه با سپرده گذاری ارزی در جهت تولید و صنعت کشور هدایت شده و سرمایه گذاری شود به عنوان یک فاکتور اساسی قابل ارزیابی است اما زمانی این امر می تواند بانک ها را با مشکل و خلف وعده روبرو سازد که سود نهایی سپرده ارزی در زمان سررسید ازمنبع قابل قبول تامین نشود و بانک ها ملزم شوند در زمان سررسید علاوه بر اصل سپرده، سود را نیز پرداخت کنند

محسن بوالحسنی مدیرعامل شرکت صرافی توسعه صادرات در گفتگو با اگزیم نیوز در ارتباط با بخشنامه بانک مرکزی درباره سپرده گذاری ارزی و استقبال دارندگان ارز از سپرده گذاری ارزی نزد بانک ها، اظهار داشت: سپرده گذاری نزد بانک ها چه به صورت ریالی و یا ارزی حرکت مثبتی است که به جذب نقدینگی سرگردان و ارزهای خانگی کمک می کند. با اجرای این ابزار مدیریت و گردش نقدینگی در کشور تحت کنترل بانک مرکزی قرار می گیرد و از بروز نوسانات ارزی و هجوم نقدینگی سرگردان به بازارهای مالی جلوگیری می شود.

وی با تاکید بر اینکه امید است در زمان سررسید بانک ها بتوانند به وعده خود عمل کنند و به اعتماد عمومی احترام بگذارند، اذعان داشت: چنانچه این نقدینگی در جهت تولید و صنعت کشور هدایت شده و سرمایه گذاری شود به عنوان یک فاکتور اساسی قابل ارزیابی است اما زمانی این امر می تواند بانک ها را با مشکل روبرو سازد که نرخ سودهای اعلام شده در سطحی باشد که نتوانیم آن را به صورت خالص دربیاوریم و در زمان سررسید تنها با پرداخت سود به ایجاد نقدینگی بیشتر کمک کنیم.

بوالحسنی با اشاره به اینکه چنانچه این ارزهای سپرده گذاری شده به سمت تولید و اشتغال هدایت شود و سرمایه گذاری مناسب با آن انجام شود با توجه به تفاوت نرخ سود ریالی و نرخ سود حداکثر ۴ درصدی این حساب ها، دیگر مشتری نگرانی از ریسک قیمت ارز نیز نخواهد داشت، یادآور شد: یعنی اگر سود نهایی سپرده ارزی در زمان سررسید ازمنبع قابل قبول تامین نشود و بانک ها ملزم شوند به لحاظ جذب سپرده در زمان سررسید علاوه بر اصل سپرده سود را نیز پرداخت کنند تنها به تزریق نقدینگی بیشتر به اقتصاد کمک کرده اند و در کوتاه مدت با مشکل در بازپرداخت مواجه خواهند شد.

مدیرعامل شرکت صرافی توسعه صادرات معتقد است اگر در جذب این نقدینگی ها حرکت مولدی انجام شود حتی اگر در زمان سرررسید سود مورد نظر به جامعه تزریق شود و به افزایش میزان نقدینگی در سطح جامعه بیانجامد جای نگرانی نیست زیرا به همان میزان نیز در تولید و صنعت کشور سرمایه گذاری شده است. بر این اصل این ابزار بانکی می تواند کمک موثری در جذب نقدینگی سرگردان باشد مشروط بر اینکه در مسیر خودش هزینه شود.

وی با بیان اینکه سپرده گذاری ارزی ضمن مصون داشتن نقدینگی در دست مردم قدرت ارزی سیستم بانکی را نیز افزایش می دهد، افزود: بانک‌ها در قالب طرح‌های سپرده‌های ارزی، علاوه بر صیانت از دارایی‌های سپرده‌گذاران به آن نرخ سود مقرر شده را نیز اعطا می‌کنند. 

به گفته وی این ذخایر ارزی می‌تواند به چرخه اقتصاد برگردد، درحالی که اکنون با توجه به نوسانات ماه های اخیر دلار و جذب میزان قابل توجهی از آن به عنوان دلار خانگی موجب شده که بخش بزرگی از سرمایه ارزی از بخش‌های مولد اقتصاد خارج شود؛ سرمایه ای که در صورت هدایت به جایگاه اصلی و چرخه اقتصاد می‌تواند تحولی جدی در تولید و صادرات به وجود آورد.

به گزارش اگزیم نیوز حساب ذخیره ارزی یکی از حساب هایی است که در برنامه سوم توسعه در ایران طراحی شد تا مازاد درآمد نفتی بر مخارج در آن ذخیره شود و به عنوان یک ضربه گیر اقتصادی در مواقع بحرانی از آن استفاده شود. از آنجا که ایران اقتصاد تقریبا متکی به صادرات نفت خام و محصولات پتروشیمی دارد یکی از مزیت های داشتن حساب ارزی، کنترل نوسانات اقتصادی و بحران در زمان عدم فروش نفت است. در نتیجه هر قدر که این حساب حجم بیشتری داشته باشد یعنی اقتصاد کشور پس از تامین مخارج ، دارای منابع بیشتری با ماهیت پس انداز است و می تواند حتی برای تامین مالی بانک ها در موارد خاص از آن استفاده کند و در نهایت برای اقتصاد کارگشا باشد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
نفت ایران در ۲۰۴۰
نفت ایران در ۲۰۴۰ مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی وضعیت صنعت نفت ایران در سال ۲۰۴۰ پرداخته است
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ |
نظرسنجی
34.207.146.166
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه   در ۲۰۱۹
یک وبسایت آمریکایی بررسی کرد پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه در ۲۰۱۹ focus-economics پیش بینی کرد مصر بیشترین رشد را در خاورمیانه تجربه کند و در مجموع کشورهای این منطقه رشدی ۱.۹ درصدی را کسب کنند
یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: