2018 November 21   ,   ١٣ ربيع الأوّل ١٤٤٠   ,    چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷     
کد خبر : ۲۵۵۴۲ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
نشنال اینترست: تحریم، سیاست های اقتصادی ایران را اصلاح می کند

این که واشنگتن گمان می کند قادر به تغییر نظام در ایران است یک اشتباه محاسباتی بزرگ است زیرا تحریم ها فقط باعث خواهد شد حکومت در ایران سیاست های مطلوب تری را در حوزه های مختلف ایجاد کند

Geneive Abdo پژوهشگر عرب زبان ساکن ریاض در تحلیلی که نشنال اینترست آن را منتشر کرده می نویسد این که واشنگتن گمان می کند قادر به تغییر نظام در ایران است یک اشتباه محاسباتی بزرگ است زیرا تحریم ها فقط باعث خواهد شد حکومت در ایران سیاست های مطلوب تری را در حوزه های مختلف ایجاد کند که این سیاست ها اثرات تحریم را نیز در میان مدت از بین خواهد برد.

به گزارش اگزیم نیوز به نقل از نشنال اینترست این محقق در ادامه می گوید تلاش ترامپ در بهترین حالت به نتایجی غیرقابل اعتماد منتهی خواهد شد. در این رابطه باربارا اسلاوین رییس آینده ایران در شورای آتلانتیک می نویسد ایران در سال های اخیر قدرت و نفوذ خود را در خاورمیانه به میزان قابل توجهی گسترش داده و اثرگذاری خود را در حوزه های متعددی همچون عراق بعد از سال 2003، داعش، سوریه و اعتراضات گسترده به حمله عربستان به یمن نشان داده است.  

حتی میزان اثرگذاری ایران در انتخابات اخیر عراق موضوعی بود که به نوعی شکست آمریکا را در این کشور اثبات می کرد و نشان می داد نفوذ ایران در خاورمیانه بسیار گسترده بوده و همین موضوع برای ترامپ باید یک هشدار باشد. در این رابطه عبدو اشاره می کند که مقابله با ایران می تواند برای کشور مقابل هزینه های زیادی بر جای گذاشته و خطرآفرین باشد به همین دلیل است که آمریکا از ابزار اقتصادی استفاده کرده است اما ایا واقعا این ابزار در برابر ایران کارایی مورد انتظار را دارد؟

این تحلیلگر عرب زبان در ادامه با اشاره به پیش بینی های صندوق بین المللی پول و بانک جهانی می نویسد: بر اساس این پیش بینی ها نرخ رشد ایران تا انتهای 2018 باید در محدوده 4 درصد و حتی بالاتر باشد هرچند از اکتبر تاکنون فرایند خروج شرکت های بزرگ بین المللی از تهران نیز وجود دارد.

به علاوه کاهش نسبی فروش نفت ایران در کنار افت 50 درصدی ارزش ریال ایران را نیز باید به این موضوع بیفزاییم. با این حال تحلیلگران معتقدند حتی در سال اینده باز هم اقتصاد ایران هرچند با ارقام پایین (مثلا یک درصد) رشد خواهد کرد اما دچار کاهش تولید نخواهد شد.

پاتریک کلاوسون، مدیر ارشد Morningstar و مدیر تحقیقاتی موسسه واشنگتن برای سیاست خاورمیانه در این رابطه می گوید: من با رهبر ایران (حضرت آیت الله خامنه ای) موافق هستم که مشکلات اساسی اقتصاد ایران داخلی هستند و نه به دلیل تحریم ها.

کلاوسون در ادامه با اشاره به عملکرد دولت می گوید روحانی در عمل به وعده خود برای ایجاد رشد اقتصادی در چهار ساله اول موفق عمل کرد اما اکنون تحریم های جدید می تواند مشکلاتی را ایجاد کند و این در حالی است که موضوعاتی همچون فساد اقتصادی در کشور و یا بدهی های دولتی نیز که اکنون افزایش داشته باید برطرف شوند.  

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : نشنال اینترست     |     اگزیم نیوز     |     اقتصاد ایران     |     تحریم     |     رشد اقتصادی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
موفقیت دولت در مهار تحریم ها با استناد به آمار
موفقیت دولت در مهار تحریم ها با استناد به آمار ده دلیل وجود دارد که نشان می دهد تحریم های این دوره نه تنها از گذشته سخت تر نیست بلکه با سیاست هایی که دولت در پیش گرفته عبور از آنها به مراتب اسان تر نیز هست
سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ |
یادداشت
نظرسنجی
54.147.142.16
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بورس نفت ابزار موثر برای عبور از تحریم
اگزیم نیوز بررسی کرد: بورس نفت ابزار موثر برای عبور از تحریم با عرضه نفت در بورس انرژی یک تیر و ۳ نشان زده شده؛ نخست دور زدن تحریمها، دوم قیمت گذاری نفتی توسط ایران و سوم ورود بخش خصوصی واقعی به بازار نفت
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: