2018 November 21   ,   ١٣ ربيع الأوّل ١٤٤٠   ,    چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷     
کد خبر : ۲۵۵۷۰ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران در بیست و دومین سالروز ملی صادرات: تعهد ارزی با ارز ۵ نرخی بی معنی است

تعهد ارزی باید ضوابط خود را داشته و ۵ نرخ ارز نیز وجود نداشته باشد، در حال حاضر ارز آزاد، ارز مسافرتی، ارز نیما، ارز سنا و ارز دولتی وجود دارد و مشخص نیست که باید تعهد صادراتی با چه ارزی انجام شود

محسن جلال‌پور در بیست و دومین سالروز ملی صادرات گفت: آرزوی همه ایرانیان است که روزی درب چاههای نفت بسته شود، اگر شرایط مهیا شود و تا اندازه زیادی گرفتاری پیش روی صادرکنندگان برداشته شود، این هدف دست یافتنی است.

به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز جلال پور افزود:  این در حالی است سرکوب نرخ ارز منجر به جذابیت مضاعف واردات شد، امروز که افزایش نرخ ارز رخ داده می توان شرایط را تغییر داد، مشروط به اینکه سیاست ها سمت افزایش صادرات هدایت کنیم.

جلال پور با انتقاد از تصمیم های خلق الساعه و دستورالعمل های متعدد دولت بیان داشت: با ایجاد ثبات می توان شرایطی را فراهم کرد که ارز باعث تکاپوی اقتصادی شده و حتی بخشی از آن نیز ذخیره شود.

وی به نقد برخی صادرکنندگان از تعهد ارزی  اشاره کرد و گفت: صادرکنندگان شرایط مناسبی را برای بازگشت ارز حاصل از صادرات طلب می کنند؛  تعهد ارزی باید ضوابط خود را داشته و ۵ نرخ ارز نیز وجود نداشته باشد، در حال حاضر ارز آزاد، ارز مسافرتی، ارز نیما، ارز سنا و ارز دولتی وجود دارد و مشخص نیست که باید تعهد صادراتی با چه ارزی انجام شود.

جلال پور گفت: اولین خصلت صادرکنندگان میهن پرستی است، صادرکننده واقعی ارز را برمی گرداند، این در حالی است که کسانی ارز را برنمی گردانند که اکنون راه برای صادرات آنها باز شده است، در حالیکه صادرکنندگان شناسنامه دار ارز را بر می گردانند.

وی ممنوعیت صادرات  را کاملا غیرقانونی دانست و گفت: کشورهایی که پسته می خریدند، امروز پسته ما را نمی خرند، این در حالی است که کسانی که پسته می خرند چون دیده اند که صادرات گوجه متوقف شده است، دیگر پسته ایرانی را نمی خرند، پس ممنوعیت صادرات جایی ندارد، ولی محدودیت باید با شرایط تحریمی صورت گیرد این دو موضوع با یکدیگر ارتباط دارند و باید به آن توجه داشت.

جلال پور اظهار داشت: فضای رانتی و نور چشمی پروری نباید در اقتصاد وجود داشته باشد تا تولیدکننده ببدون سرکوب در بازار حاضر شود.

وی با تاکید بر هدفمندی واقعی یارانه ها، گفت:  روزی ۹۰ میلیون لیتر بنزین مصرف می شود و همزمان قاچاق هم گسترش دارد، این در حالی است که فرار سرمایه را با قاچاقچی اعلام کردن صادرکنندگان و جلوی صادرات را گرفتن نمی توان مهار کرد؛ ارز ۴۲۰۰ تومانی بیش از هر نرخ دیگری فرار سرمایه را رقم می زند و باید برای بهبود فضای کسب و کار اعتماد و ثبات به کشور بازگردد.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : تعهد صادراتی     |     روز ملی صارات     |     جلالپور     |     نرخ ارز     |     صادرات غیرنفتی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
موفقیت دولت در مهار تحریم ها با استناد به آمار
موفقیت دولت در مهار تحریم ها با استناد به آمار ده دلیل وجود دارد که نشان می دهد تحریم های این دوره نه تنها از گذشته سخت تر نیست بلکه با سیاست هایی که دولت در پیش گرفته عبور از آنها به مراتب اسان تر نیز هست
سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ |
یادداشت
نظرسنجی
54.147.142.16
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بورس نفت ابزار موثر برای عبور از تحریم
اگزیم نیوز بررسی کرد: بورس نفت ابزار موثر برای عبور از تحریم با عرضه نفت در بورس انرژی یک تیر و ۳ نشان زده شده؛ نخست دور زدن تحریمها، دوم قیمت گذاری نفتی توسط ایران و سوم ورود بخش خصوصی واقعی به بازار نفت
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: