2019 March 24   ,   ١٨ رجب ١٤٤٠   ,    یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۵۵۷۳ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
وزیر سابق صمت در بیست و دومین سالروز ملی صادرات مطرح کرد: تکانه های برونزا در اقتصاد ایران

شریعتمداری: یک عامل بیرونی با منشا سیاسی، بخشی از اقتصاد ایران را متاثر کرده که مهمترین آن، منابع ارزی کشور است

به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت وضعیت حال حاضر اقتصاد را، محصول خواست دولت برای ایجاد تنش در اقتصاد ایران ندانست و گفت: یک عامل بیرونی با منشا سیاسی، بخشی از اقتصاد ایران را متاثر کرده که مهمترین آن، منابع ارزی کشور است.

محمد شریعت مداری با تاکید بر اینکه ایران کشوری مقاوم در برابر نظام سلطه بوده و امروز نیز به دنبال ایجاد شرایطی هستیم که علی رغم فشارهای موجود، وضعیت دشوار را با کمترین عوارض طی کنیم.

وی اذعان داشت: باید با پیش بینی صحیح و مدیریت کارآمد با عوامل برون زا و تکانه وارداتی برخورد کرده و تلاش کنیم تا کمتر به تولید و صادرات در کشور و تجارت داخلی لطمه وارد شود؛ این یک کار جمعی است و همفکری همه ما با هم را می‌طلبد.

شریعتمداری گفت صادقانه می گویم که مجموعا در چند ماه گذشته امتحان خود را خوب پس ندادیم و در جلسات تصمیم گیری، وزارت صنعت به عنوان زبان قاطع تولیدکنندگان و صادرکنندگان به خوبی نتوانستیم از حق شما دفاع کنیم، امیدوارم سکاندارجدید این روند را جبران کنند و پاسخگوی مطالبات خیل عظیمی از تولیدکنندگان باشند.

وی در ادامه کاهش ارزش پول ملی را راهی برای افزایش صادرات عنوان کرد و گفت:  این تجربه در کشورهای دیگر به کار گرفته شده و نتایج مطلوبی را به دست داده و البته دشمن این فرصت را در اختیار ایران قرار داده است.

شریعت مداری گفت: این جلسه شادی صادرکنندگان است که از فرصت های بی بدیل برای افزایش صادرات استفاده کنند، تبدیل تهدید به فرصت از امتیازاتی است که نصیب صادرات شده است.

وی افزود: اتاق های بازرگانی سراسر کشور بعنوان محل صدور کارت های بازرگانی هستند، واردات را توسعه داده که البته معلول اعمال سیاست های ارزی کشور است که با آن علت برخورد نشده است.

شریعتمداری گفت: خروج ارز صادراتی و عدم بازگشت آن به چرخه کشور در اعدادی غیرقابل باور ۱۵ هزار میلیارد دلار در سالهای گذشته عنوان می شود که البته این اعداد بسیار ساختگی، تاثیر منفی در ذهن عمومی مردم دارد.

وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت با نقد رویه برخورد با افراد خدمت گذار گفت: یک فرد مسوول و خدمت گذار برای انجام یک کار  که خدمت است از ترس اتهام  فعالیت مجرمانه، کار صادرات انجام نمی دهد،  واردکنندگان نیز از این جریان ضربه خورده اند؛ اگر شجاعت را به مدیران برنگردانیم، کاری از پیش نمی رود.

شریعتمداری گفت: برخی رایزنان بازرگانی هفت ماه است حقوق نگرفته اند، کسی جرات نمی کند که تامین حقوق آنها را از منابع غیر، قبول مسئولیت کند.

وی با تاکید بر پیدا کردن یک راهکار برای رفع مشکلات سامانه نیما گفت: باید در سامانه نیما راهی برای حفظ امنیت صادرکنندگان و واردکنندگان طراحی شود؛ این مساله را در جلسات مربوطه طرح کرده ام بدون شنیدن حرف صادرکنندگان مشکلات آنها ادامه خواهد داشت و باید با جدیت موارد اخلال در امر صادرات را اصلاح کرد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : روز ملی صادرات     |     شوک اقتصادی     |     سیاست های ارزی     |     صادرات غیرنفتی     |     بازار ارز     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
نفت ایران در ۲۰۴۰
نفت ایران در ۲۰۴۰ مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی وضعیت صنعت نفت ایران در سال ۲۰۴۰ پرداخته است
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ |
نظرسنجی
34.207.146.166
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه   در ۲۰۱۹
یک وبسایت آمریکایی بررسی کرد پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه در ۲۰۱۹ focus-economics پیش بینی کرد مصر بیشترین رشد را در خاورمیانه تجربه کند و در مجموع کشورهای این منطقه رشدی ۱.۹ درصدی را کسب کنند
یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: