2019 March 24   ,   ١٨ رجب ١٤٤٠   ,    یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۵۵۷۶ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
در گفتگو با کارشناس اقتصادی مطرح شد: افزایش نرخ سود بانکی بازدارنده سرمایه گذاری یا جاذب نقدینگی؟

به گفته غلامعلی فرجادی افزایش نرخ سود بانکی از جهت جذب منابع مالی و کاهش سطح نقدینگی می تواند مفید باشد، اما از طرف دیگر چون اقتصاد ما با شرایط رکود مواجه است، افزایش نرخ سود بانکی و به تبع آن افزایش نرخ سود تسهیلات می تواند انگیزه گرفتن وام از بانک ها را کاهش دهد و یک عامل بازدارنده در سرمایه گذاری باشد

مریم خورشیدی- واقعیت مسلم اقتصاد کشور در حال حاضر بالا بودن حجم نقدینگی نسبت به تولید ناخالص ملی است که اگر برای هدایت آن به سمت بخش‌های تولیدی جاره ای اندیشیده نشود، ورود کنترل نشده  این حجم از نقدینگی به بخش های غیر مولد، آثار مخرب رکود را دامن خواهد زد از طرفی  دارندگان نقدینگی با توجه به پایین بودن سود سپرده‌های بانکی انگیزه‌ای برای حفظ نقدینگی در بانک‌ها ندارند به نظر می رسد افزایش نرخ سود بانکی بعنوان یکی از راهکارهایی است که  سیاستگذاران پولی کشور با شیب ملایم در حال عملیاتی کردن آن هستند. غلامعلی فرجادی اقتصاددان و عضو هیات علمی موسسه عالی پژوهش در مدیریت و برنامه ریزی در گفتگو با اگزیم نیوز درباره سیاست افزایش نرخ بانکی و میزان همخوانی  آن با شرایط اقتصادی حال حاضر کشور گفت:  

اصولا اجرای هر سیاستی می توان مزایا و معایبی داشته باشد. با توجه به افزایش نرخ تورم و قیمت ارز، اگر از این دیدگاه به موضوع نگاه کنیم، این سیاست از جهت جذب منابع مالی و کاهش سطح نقدینگی می تواند مفید باشد. اما از طرف دیگر چون اقتصاد ما با شرایط رکود مواجه است، افزایش نرخ سود بانکی و به تبع آن افزایش نرخ سود تسهیلات می تواند انگیزه گرفتن وام از بانک ها را کاهش دهد و یک عامل بازدارنده در سرمایه گذاری باشد.

وی با تاکید بر اینکه  باید هر دو جنبه مثبت و منفی را در اتخاذ تصمیم به افزایش نرخ سود بانکی در نظر گرفت، گفت: هر تصمیمی باید نتیجه یک روند تحقیقاتی دقیق باشد؛ سوال اصلی در این باره این است که افزایش نرخ سود بانکی تا چه اندازه می تواند جایگزین مناسبی برای بازار ارز باشد یا به عبارتی چه تضمینی وجود دارد که پس از این تصمیم، پول به سمت سیستم بانکی جذب شود. در حال حاضر این موضوع محل یک تردید بزرگ است و من به شخصه از نتایج چنین تصمیمی چندان مطمئن نیستم.

 وی ریزش بازارهایی نظیر پتروشیمی، سهام و سکه را معلول نوسانات نرخ ارز دانست و افزود: با توجه به اتفاقاتی که در حوزه قیمت ارز افتاد، این ریزش طبیعی بود. در تمام دنیا قیمت دلار و سکه (طلا) عکس هم حرکت می کنند. اما در ایران با توجه به اینکه قیمت ها با دلار محاسبه می شود، با بالا رفتن قیمت دلار قیمت سکه هم افزایش می یابد و بالعکس.

فرجادی در اداکه گفت: کاهش قیمت دلار دلایل مختلفی نظیر تامین ارز مسافرتی و دانشجویی توسط دولت و نیز تزریق منابع ارزی به بازار توسط بانک مرکزی داشت که به تبع آن قیمت سکه هم افت کرد.

 به گفته این اقتصاددان همچنین رشد بازار بورس نیز به علت پیش بینی قیمت بالاتر دلار بود که در ادامه با کاهش قیمت دلار، بازار بورس هم ریزش داشت که البته به نظر نمی رسد این افت دوام داشته باشد.

غلامعلی فرجادی نوسانات حال حاضر را در بازارهای مختلف مقطعی خواند و گفت:  به عقیده من این نوسانات مقطعی بوده و توسط عده ای در توسط فضای مجازی جهت دهی می شوند البته باید این مورد را هم در نظر گرفت که  گاهی شخصیت های حقوقی صاحب سهام گاهی در اثر کمبود منابع اقدام به فروش کلی سهام می کنند که منجر به افت قیمت می شود.

فرجادی در پاسخ به سوال خبرنگار اگزیم نیوز مبنی بر دلایل ضعف بازار سرمایه ایران در تامین مالی بنگاههای اقتصادی گفت: بازار سرمایه در ایران به همان بازار بورس محدود می شود و از آنجا که این بازار تا حد زیادی نیاز به تخصص و آگاهی دارد درصد بسیار اندکی از خانوارها می توانند وارد آن شوند و پراکندگی شعبات بازار بورس در سطح کشور نیز بسیار محدود است. در مقابل افراد خیلی ساده می توانند وارد بازار پول، بانک و سپرده شوند، از طرفی دخالت های بیرونی در بازار سرمایه ما بسیار زیاد است. این دخالت ها عمدتا توسط دولت و شرکت های بزرگ صورت می گیرد که موجب سلب اعتماد اشخاص حقیقی می شود که با سرمایه های خرد قصد ورود به بازار سرمایه را دارند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : غلامعلی فرجادی     |     افزایش نرخ سود بانکی     |     نرخ سود بانکی     |     اگزیم نیوز     |     سرمایه گذاری     |     نقدینگی     |     اقتصاد     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
نفت ایران در ۲۰۴۰
نفت ایران در ۲۰۴۰ مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی وضعیت صنعت نفت ایران در سال ۲۰۴۰ پرداخته است
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ |
نظرسنجی
34.207.146.166
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه   در ۲۰۱۹
یک وبسایت آمریکایی بررسی کرد پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه در ۲۰۱۹ focus-economics پیش بینی کرد مصر بیشترین رشد را در خاورمیانه تجربه کند و در مجموع کشورهای این منطقه رشدی ۱.۹ درصدی را کسب کنند
یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: