2019 August 26   ,   ٢٥ ذو الحجّة ١٤٤٠   ,    دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۵۵۹۱ گروه : واردات تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷
دبیر انجمن برنج خبر داد: نیاز ۷۵۰ هزار تنی برای واردات برنج

کل مصرف برنج کشور ۳ میلیون تن است درحالیکه در داخل کشور ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تن از ان تولید می شود

دبیر انجمن برنج گفت: با توجه به شرایط تحریم و نوسان نرخ ارز به دولت توصیه می شود که بیش از نیاز کشور، برنج وارد نکند.

جمیل علی زاده شایق، دبیر انجمن برنج درباره آخرین وضعیت تولید برنج در سال جاری اظهار کرد: با توجه به بارش های مناسب بهاره در تولید برنج ، هیچ گونه مشکلی وجود ندارد.

وی از کشت برنج در 14 استان ممنوعه خبر داد و گفت: برخی کشاورزان که آب در اختیار داشتند، دوباره کشت را انجام دادند، هر چند که این موضوع از نظر فنی مورد تایید انجمن نیست، اما خوشبختانه لطمه ای به کشت اول وارد نکرده است.

علی زاده ادامه داد: باوجود پیش بینی کاهش تولید برنج در سال جاری، این موضوع محقق نشد، این در حالی است که گزارش های نهایی بیانگر  2 میلیون و 200 تا 2 میلیون و 250 هزارتن تولید برنج است.

این مقام مسئول نیاز برنج سالانه کشور را 3 میلیون تُن اعلام کرد و گفت: گرایش افراد به مصرف فست فود موجب شده افزایش چندانی در مصرف برنج نداشته باشیم، از این رو با احتساب تولید داخل 750 هزارتن کسری برنج کشور باید از طریق واردات تامین شود که تاکنون بخشی از این میزان وارد شده است.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط تحریم و نوسان نرخ ارز به دولت توصیه می شود که بیش از نیاز کشور برنج وارد نکند؛ چرا که در شرایط کنونی، کنترل میزان واردات یک ضرورت به شمار می رود.

این مقام مسئول تاکید کرد: با توجه به آنکه برخی کارشناسان با احتساب ذخایر استراتژیک، از واردات یک میلیون تن برنج خبر می دهند، از این رو توصیه می شود که دولت پس از دوره ممنوعیت، واردات برنج را طبق میزان وارده در چند ماهه سال انجام دهد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا تولید برنج در چند سال گذشته درجا می زند، بیان کرد: بنابر آمار وزارت جهاد کشاورزی، حداقل طی پنج سال گذشته میزان تولید برنج بین 2 میلیون و 200 تا 2 میلیون و 250 هزارتن بوده است که این امر جای سوال دارد که چرا با وجود هزینه تحقیقات، واردات نهاده ها و زحمات کشاورزان میزان تولید افزایش نیافته است، در حالیکه طرح خودکفایی و خوداتکایی محصول؛ بارها از سوی وزارت جهاد مطرح شده است.

دبیر انجمن برنج با انتقاد از بودجه بخش تحقیقات برنج گفت: با توجه به آنکه اعتبار بودجه تحقیقات رقمی نیست که تلاش های محققان را جبران کند از این رو انتظار می رود بودجه تحقیقاتی به رقمی برسد که نیاز کمتری به واردات داشته باشیم.

علی زاده با اشاره به اینکه امکان خوداتکایی برنج در کشور شدنی است، بیان کرد: با حمایت از ارقام پر محصول به دلیل افزایش عملکرد به سهولت می توان به خودکفایی رسید که به مراتب کیفیت آن از برنج های وارداتی بهتر است.

دبیرانجمن برنج کشور در پاسخ به این سوال که خرید توافقی بر وضعیت بازار تاثیر گذار خواهد بود یا خیر، گفت: از نظر روانی کشاورز در یک مرحله به جایی می رسد که برنج نمی خرد یا به حدی قیمت ارزان می شود، بنابراین اعلام خرید توافقی از سوی دولت می تواند بر وضعیت بازار تاثیرگذار باشد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : برنج وارداتي     |     برنج ایرانی     |     قیمت برنج     |     قاچاق برنج     |     برنج     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
اثر نوسانات یک ساله ارز بر تولید و مصرف
اثر نوسانات یک ساله ارز بر تولید و مصرف رشد شدید ارز و بازگشت قیمتی آن چه نتایجی را در حوزه های تولید و مصرف به همراه داشته است؟ اگزیم نیوز بررسی می کند
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ |
نظرسنجی
100.24.209.47
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
مدل جديد صدور ضماتنامه براي كارفرمايان خارجي
مدير عامل صندوق ضمانت صادرات در گفت وگو با «اگزيم نيوز» تشريح كرد مدل جديد صدور ضماتنامه براي كارفرمايان خارجي افروز بهرامی اعلام کرد به منظور تضمین فعالیت صادرکنندگان ایرانی در کشورهای دیگر عم از صادرکنندگان کالا و خدمات فنی و مهندسی یک مدل تلفیقی از همکاری صندوق ضمانت و بانک ها ایجاد کرده ایم که در رفع ...
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: