2019 March 24   ,   ١٨ رجب ١٤٤٠   ,    یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۵۶۱۳ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران؛ سردرگمی صادرکنندگان و تولیدکنندگان با بخشنامه های متعدد ارزی

صادقیان گفت: تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی و صادرات کشور با بخشنامه های متعدد ارزی دچار سردرگمی شده است

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی و صادرات کشور با بخشنامه های متعدد ارزی دچار سردرگمی شده است.

احمد صادقیان افزود: بخشنامه های متعدد ارزی موجب شد گروه بندی های صادراتی تغییر کند؛ قیمت ارز نوسانات بسیار داشت و چالش های بسیاری را شکل داد هم اکنون هم شاهدیم که همین بی برنامه گی ها باعث شده که تعهداتی برای واحدها به وجود بیاید.

وی اضافه کرد: در ماه های گذشته شاهد بی ثباتی های بسیاری هستیم و در این بین واحدهای تولیدی نمی دانند باید چه کاری انجام دهند. ندانم کاری ها و بخشنامه های لحظه ای که صادر می شود و در فاصله کوتاهی نقض می شود، فعالیت های اقتصادی و تولیدی را بسیار مشکل کرده است و هیچ فعال اقتصادی نمی تواند حتی برای فردای کسب و کارش برنامه ریزی کند.

صادقیان گفت: مثلا یک بخشنامه ای صادر می شود و بند 9 آن خیلی از واحدهای تولیدی را معاف و شامل ارز دولتی می داند ولی به فاصله یک هفته بخش نامه دیگری صادر می شود که همه چیز را تغییر می دهد و در این بین تعهداتی برای تولیدکنندگان ایجاد می شود اما کسی پاسخگو نیست؛ آن هم در شرایطی که یک سرمایه گذار و تولید کننده برای دخل و خرج خود محاسبات دقیقی را انجام می دهد و تنها در شرایط خاصی هست که آن سرمایه گذاری توجیه اقتصادی دارد.

وی با بیان اینکه صادرات دچار چالش های جدی است افزود: بحث انتقال کالا، جا به جایی های مالی و پولی و هزینه هایی که به صادر کننده تحمیل می شود و سردرگمی برای برنامه ریزی نسبت به آینده، معضلات جدی را به وجود آورده است که با شروع دور دوم تحریم ها؛ به خصوص تحریم های بانکی و مالی این مشکلات پیچیده تر هم خواهد شد.

صادقیان گفت: در صادرات کالا علاوه بر اینکه مشکلات خاص خودمان را داریم با دامپینگ کشورهای دیگر هم رو به رو هستیم؛ خیلی از کشورها حمایت های بسیار زیادی از واحدهای تولیدی و محصولات صادراتی خود انجام می دهند و این رقابت را در بازارهای جهانی بسیار دشوار می کند؛ مثلا کشور ترکیه برای حضور قوی شرکت هایش در بازار آفریقا حدود 30 درصد تعرفه ها را پرداخت می کند.

وی ادامه داد: در مقابل ما با وجود اینکه هزینه تولیدمان بالاست، مشکل نقل و انتقال پول را هم داریم و این حمایت ها را هم نداریم. مثلا برای حضور در نمایشگاه های جهانی هیچگونه حمایت دولتی وجود ندارد و شرکتی به عنوان یکی از اصلی ترین واحدهای تولید فرش ماشینی امسال بعد از 20 سال حضور در نمایشگاه هانوفر آلمان، در این رویداد جهانی شرکت نخواهد داشت و انصراف داده زیرا حتی تامین ارز نمایشگاه مشخص نیست.

صادقیان افزود: قرار بود در 6 ماه ابتدایی سال 20 میلیون دلار ارز در سامانه نیما عرضه شود ولی رقم بسیار کمتری تحقق پیدا کرده است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بخشنامه ارزی     |     تولید ملی     |     صادرات غیرنفتی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
نفت ایران در ۲۰۴۰
نفت ایران در ۲۰۴۰ مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی وضعیت صنعت نفت ایران در سال ۲۰۴۰ پرداخته است
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ |
نظرسنجی
34.207.146.166
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه   در ۲۰۱۹
یک وبسایت آمریکایی بررسی کرد پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه در ۲۰۱۹ focus-economics پیش بینی کرد مصر بیشترین رشد را در خاورمیانه تجربه کند و در مجموع کشورهای این منطقه رشدی ۱.۹ درصدی را کسب کنند
یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: