2018 November 20   ,   ١٢ ربيع الأوّل ١٤٤٠   ,    سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷     
کد خبر : ۲۵۶۲۳ گروه : تجارت بین الملل تاریخ انتشار :چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷
پاسخ فوربس به یک سوال: چرا WTO کارآمد نیست؟

نشریه فوربس در تحلیلی نوشت، یکی از دلایل عدم تحقق توافق‌های تجاری جهانی این است که خود سازمان تجارت جهانی (WTO) دچار مشکل است. رییس جمهور آمریکا تهدید کرده از این سازمان خارج می‌شود. جلسه‌ای که دسامبر گذشته بین وزرای کشورهای عضو WTO برگزار شد، به نتیجه خاصی نرسید. هفته گذشته، زنگ خطری که این موقعیت‌ ایجاد کرده، باعث شد گروهی از کشورها در کانادا به دنبال راه حلی باشند، بدون اینکه دو اقتصاد بزرگ دنیا در این جلسه حضور داشته باشند.

برای نهادی که همین دو دهه پیش، استانداردهای اثربخشی برای بدنه‌های بین‌المللی تعیین می‌کرد، این یک موقعیت تاسف‌برانگیز است. وقتی WTO در اواسط دهه 90 میلادی از دل مذاکرات جهانی بیرون آمد، به نظر می‌رسید بتواند قوانین تجاری گسترده‌ در سطح بین‌الملل را پوشش دهد و مکانیزمی قوی برای حل و فصل مناقشات تجاری ایجاد کند. اما WTO در هر دو اینها شکست خورده است.

دولت آمریکا دو انتقاد اصلی را متوجه عملکرد WTO کرده است. اولین انتقاد به رفتار اقتصادهای غیربازار برمی‌گردد. از نظر کارشناسان تجارت آمریکا، WTO برای مدیریت اقتصادی مثل چین آماده نیست و پذیرفتن این کشور در WTO در قدم اول اشتباه بوده است. انتقاد کلیدی دوم، به رویکرد WTO نسبت به حل و فصل مناقشات بین اعضا برمی‌گردد. دولت ترامپ گفته که نظام WTO حد و حدود قوانین خودش را زیر پا گذاشته است. یک مشکل مهم دیگر در این راستا، به‌روز نشدن قوانین WTO است. البته تاکنون تلاش‌های زیادی برای نوشتن قوانین تجاری جدید صورت گرفته که همه آنها به دلیل به توافق نرسیدن کشورهای عضو، بی‌نتیجه مانده است.

شکست WTO به عنوان یک مجمع مذاکره، توانایی قوانین را برای رسیدگی به موضوعات تجاری دنیای مدرن محدود کرده و به سیستم حل مناقشات فشار وارد کرده است. درست است که حمله دولت ترامپ به WTO می‌تواند مشکل را بیشتر کند، اما نگرانی اصلی در مورد وضعیت خود این نهاد است و دولت‌ها باید این مساله را حل کنند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : دولت آمریکا     |     قوانین WTO     |     wto     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ما نفتمان را می فروشیم
ما نفتمان را می فروشیم آمریکایی‌ها فهمیدند که ما نفت‌مان را می‌فروشیم و علامت بزرگ آنرا در داخل کشور وزارت نفت داد و به آمریکایی‌ها فهماند نفت‌مان را می‌فروشیم؛ و آنها هر کاری هم بکنند، آنقدر راه و مسیر برای فروش نفت داریم ...
یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ |
یادداشت
نظرسنجی
54.159.44.54
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بورس نفت ابزار موثر برای عبور از تحریم
اگزیم نیوز بررسی کرد: بورس نفت ابزار موثر برای عبور از تحریم با عرضه نفت در بورس انرژی یک تیر و ۳ نشان زده شده؛ نخست دور زدن تحریمها، دوم قیمت گذاری نفتی توسط ایران و سوم ورود بخش خصوصی واقعی به بازار نفت
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: