2019 March 26   ,   ٢٠ رجب ١٤٤٠   ,    سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۵۶۳۶ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷
افزایش قیمت دلار و کاهش تولید باعث شد: رشد دو تا چهار برابری قیمت آجیل بدلیل صادرات

بررسی میدانی نشان می دهد اکنون قیمت هر کیلوگرم پسته که در اواخر اسفند ۹۵ به قیمت هر کیلو ۳۹ تا ۵۵ هزار تومان بود به ۱۱۰ تا ۱۶۰ هزار تومان رسیده است

با افزایش شدید بهای ارز در بازار، قیمت بسیاری از کالاهای صادراتی با رشد زیادی روبرو شد که یکی از این محصولات انواع آجیل و خشکبار است که اتفاقا ایران در صادرات آن ید طولایی دارد. به گزارش اگزیم نیوز با رشد بهای دلار قیمت انواع آجیل در بازار با رشد سرسام آوری روبرو شده است تاجاییکه برخی از این اقلام 4 تا 5 برابر رشد قیمت را تجربه کرده اند.

در این رابطه نگاهی به قیمت های عجیب و غریب این محصولات در بازار تهران خالی از لطف نیست. بررسی میدانی نشان می دهد اکنون قیمت هر کیلوگرم پسته که در اواخر اسفند 95 به قیمت هر کیلو 39 تا 55 هزار تومان بود به 110 تا 160 هزار تومان رسیده است.

قیمت هر کیلو بادام هندی نیز در همین دامنه زمانی از 47 هزار تومان به 120 هزار تومان رسیده و این در حالی است که مغز فندق نیز رشد قیمتی 35 هزار تومانی را در هر کیلو تجربه کرده و به کیلویی 90 هزار تومان افزایش یافته است. قیمت هر کیلو خلال بادام نیز که پیش از این 55 هزار تومان بود اکنون 95 هزار تومان به فروش می رسد و مغز گردو از 58 هزار تومان به 100 هزار تومان نیز رسیده است.

مسئولان این حوزه با اشاره به این که قیمت های جهانی تغییر جدی نکرده و تنها قیمت دلار است که باعث این رشد قیمتی شده است. به گفته آنها اکنون به عنوان مثال قیمت هر کیلو پسته 10 تا 15 دلار است که این قیمت قبلا حدود 50 هزار تومان میشد و اکنون به 150 هزار تومان رسیده است.

تولیدکنندگان نیز بر مبنای قیمت های صادراتی قیمت های خود را تعدیل می کنند چراکه بیشترین بازار پسته ایران خارج از مرزها است و این مسایل بازار را با تحولات عظیمی روبرو کرده است. رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار در این رابطه با اشاره به رکود حاکم بر بازار آجیل و خشکبار، گفت وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صمت و اتحادیه باغداران و صادرکنندگان باید با یکدیگر به تفاهم برسند تا پسته تولیدی با نرخ منصفانه در بازار داخل عرضه شود به گونه ای تمامی اقشار توان خرید محصول را داشته باشند.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران تصریح کرد: براین اساس اگر دستگاه های مسئول نتوانند به تفاهمی در زمینه تولید پسته با قیمت منصفانه برسند، از این روکسبه یکی پس از دیگری از این شغل خارج خواهد شد و  این امر بر گستره بیکاری دامن می زند.

وی در ادامه افزود صادرات در شرایط کنونی یکی از بهترین تصمیمات برای کشاورزان است و اگر این موضوع ادامه پیدا نکند با توجه به شرایط رکودی داخل کشور ضربات سختی به کشاورزان وارد خواهد شد. وی افزود متأسفانه امسال میزان تولید پسته به یک چهارم رقم خود رسیده و این موضوع بسیار برای کشاورزان خطرناک است و لذا باید صادرات را تشویق کرد تا تولیدکنندگان دچار زیانی بیش از این نشوند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : صادرات پسته     |     آجیل     |     نرخ ارز     |     ارز     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
نفت ایران در ۲۰۴۰
نفت ایران در ۲۰۴۰ مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی وضعیت صنعت نفت ایران در سال ۲۰۴۰ پرداخته است
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ |
نظرسنجی
54.196.208.187
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه   در ۲۰۱۹
یک وبسایت آمریکایی بررسی کرد پیش بینی مسیر حرکت اقتصاد خاورمیانه در ۲۰۱۹ focus-economics پیش بینی کرد مصر بیشترین رشد را در خاورمیانه تجربه کند و در مجموع کشورهای این منطقه رشدی ۱.۹ درصدی را کسب کنند
یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: