2019 April 20   ,   ١٥ شعبان ١٤٤٠   ,    شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۵۷۲۴ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
روحانی در نشست خبری مشترک با همتای عراقی خود پیش بینی کرد: چشم انداز ۲۰ میلیارد دلاری روابط اقتصادی ایران و عراق

رئیس جمهور: در حال حاضر امناسبات تجاری فی مابین به حدود ۱۲ میلیارد دلار می‌رسد که پیش بینی می کنم با تلاش دوجانبه در آینده نزدیک این رقم به ۲۰ میلیارد دلار برسد.

به گزارش پایگاه خبری اگزیم نیوز، حسن روحانی در نشست خبری صبح امروز با همتای عراقی خود ، ضمن تبریک بخاطر انتخابات خوب و انتخاب رئیس جمهور در عراق گفت: بی شک روابط عراق از لحاظ تاریخی، فرهنگی و مصالح ملی و منطقه‌ای یک روابط بسیار مهم و ویژه‌ایهم در مبارزه با استبداد در عراق و هم برای استقرار امنیت در عراق بوده است.

وی با ذکر این مهم که روابط اقتصادی ایران و عراق بزودی تا ۲۰ میلیارد دلار می‌رسد گفت:  در حال حاضر امناسبات تجاری فی مابین به حدود ۱۲ میلیارد دلار می‌رسد که  پیش بینی می کنم  با تلاش دوجانبه در آینده نزدیک این رقم به ۲۰ میلیارد دلار برسد.

رئیس‌جمهور بیان داشت تصریح کرد ظرفیت‌های بیشتری برای توسعه روابط بین دو کشور وجود دارد؛ ما امروز در زمینه روابط و تبادل برق، گاز، فرآورده‌های نفتی و فعالیت‌های دو کشور در زمینه کشف و استخراج نفت با همدیگر گفت‌وگو کردیم.

وی در ادامه موضوع  اتصال راه‌آهن دو کشور هم در سمت غرب و هم در سمت جنوب را تشریح کرد و گفت:  رایزنی ها در این زمینه انجام شده و در این مورد مقدمات اتصال راه‌آهن شلمچه به بصره که از اهمیت فراوانی برخوردار است مهیاست و و با اقدامات وزارت دارایی عراق به زودی شرکت ایرانی می‌تواند کار را شروع کند.

روحانی تصریح کرد با اتصال ۳۵ کیلومتر راه‌آهن  شلمچه به بصره، مردم دو کشور می‌توانند به سهولت رفت و آمد کنند و انتقال بار و مسافر دو کشور را از این طریق راحت‌تر و ارزان‌تر انجام خواهد گرفت.

 روحانی مسئله لایروبی در اروندرود و شط‌العرب را برای دو کشور حائز اهمیت خواند و گفت: این لایروبی منجر به  آبادانی بیشتر در خرمشهر، آبادان، بصره و فاو خواهد شد؛ مسئله محیط‌زیست برای دو طرف حائز اهمیت است، امروز بخشی از مردم ما در مرزهای غربی و به ویژه در جنوب  با مشکل ریزگرد مواجه هستند که باید این معضل با همکاری دو کشور حل و فصل شود.

وی از وعده برهم صالح مبنی بر پیگیری موضوع محیط زیست اظهار خوشحالی کرد و گفت: این مشکل می تواند با کمک دو کشور برطرف شود همانطور که  توانستیم ملت عراق را از شر  داعش با کمک هم خلاص کنیم. وی خبر از توافق برای ایجاد  منطقه آزاد تجاری بین دو کشور داد و گفت: با ایجاد منطقه آزاد تجاری می توانیم  صنایع مشترک را آغاز کنیم.

روحانی امنیت عراق را امنیت ایران خواند و گفت: توسعه عراق به منزله توسعه ایران است و می بایست مناسبات دو ملت بیش از گذشته باشد تا شاهد توسعه  روابط اقتصادی و سیاسی نزدیکتر بین دو کشور باشیم.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : برهم صالح     |     سفر رئیس جمهور عراق به ایران     |     توسعه مناسبات اقتصادی     |     حسن روحانی     |     ایران و عراق     |     اگزیم نیوز     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
از پیش بینی قیمت گذاری خودرو تا کمبود تقاضا در سال ۹۸
از پیش بینی قیمت گذاری خودرو تا کمبود تقاضا در سال ۹۸ بازار خودرو در سال جدید با این چالش روبرو است که آیا باید منتظر جهش دوباره قیمت ها باشد و نکته مهمتر اینکه کشش بازار برای جهش احتمالی قیمت ها چقدر خواهد بود؟
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ |
نظرسنجی
34.230.84.215
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
پیش بینی سه گانه تورم، بیکاری و رشد اقتصادی در سال ۹۸ با دو سناریو
اگزیم نیوز بررسی می کند پیش بینی سه گانه تورم، بیکاری و رشد اقتصادی در سال ۹۸ با دو سناریو برای سال ۹۸ در حوزه نفت بخشی از مشتریان نفتی تضمین شده هستند، راهبردگسترش بازارهای صادراتی در ۱۶ کشور همسایه که عراق شاخص ترین آنهاست در دستورکار قرار گرفته ضمن اینکه حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی و پرهیز ...
دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: