2019 May 24   ,   ٢٠ رمضان ١٤٤٠   ,    جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۵۷۶۷ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در گفتگو با اگزیم نیوز مطرح کرد چشم انداز صادرات ۲۰ میلیارد دلاری از طریق ایجاد بورس کالا در عراق

با فعال شدن تابلوی بورس کالای ایران در عراق زمینه خرید بدون واسطه از تولید کنندگان ایرانی فراهم می شود؛ با توجه به ظرفیت ۳۰۰ میلیارد دلاری بازسازی عراق کار دیگر بورس کالا در این کشور شناسایی فرصت ها برای حضور شرکت های بزرگ ایرانی در این بازار است

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در گفتگو با اگزیم نیوز با بیان اینکه بورس کالا می تواند یکی از مسیرهای توسعه تجارت با عراق باشد، اظهار داشت: طی هفت ماه گذشته روند صادرات به عراق بیش از 30 درصد رشد داشته است که طی این مدت شش میلیارد دلار کالا به عراق صادر شده است. براین اساس با فعال شدن تابلوی بورس کالای ایران در این کشور زمینه خرید بدون واسطه از تولید کنندگان ایرانی فراهم می شود. پیشنهاد می شود عرضه ها ابتدا با فلزات و در مرحله دوم با انواع محصولات پتروشیمی انجام شود.

حمید حسینی با اشاره به اینکه بورس کالا سه رویکرد اصلی برای حضور در بازار عراق دارد، گفت: از سال گذشته بورس کالا گام‌هایی را برای ایجاد یک تابلو در بازار عراق برداشته و با رصد مداوم بازار عراق توانسته جذابیت های حضور در این بازار را مورد سنجش قرار دهد. زیرا بازارهای رسمی بورس کالا و انرژی به عنوان دو ابزار مهم بازار سرمایه می توانند با ایجاد بازار جدید در عراق به افزایش حجم معاملات در این کشور کمک کنند.

براین اصل بورس کالا با رویکرد ایجاد بورس کالای مشترک ایران و عراق، حضور بورس کالا در چارچوب نمایندگی درعراق و همچنین نصب تابلوی معاملات و اطلاع‌رسانی شفاف قیمت‌ها و در نهایت کمک به ایجاد بورس کالای عراق، سیاستگذاری خود در این زمینه را دنبال می کند.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق از جلسات مشترک اتاق بازرگانی ایران و عراق در مورد فعال شدن تابلوی بورس کالای ایران در عراق خبر داد و افزود: اتاق بازرگانی ایران در این جلسات آمادگی خود برای ارایه سرویس و خدمات به بازار عراق را اعلام کرده تا با فعال شدن تابلوی بورس کالای ایران در این کشور، تجار عراقی بتوانند به طور مستمردسترسی به محصولات با کیفیت ایرانی را داشته باشند.

وی درباره نحوه قیمت‌گذاری کالاها در تابلوی بورسی که قرار است توسط ایران راه‌اندازی ‌شود؛ عنوان کرد: باتوجه به قواعد تخصصی بورس کالا باید بازار عراق مورد بررسی قرار گیرد و با در نظر گرفتن شرایط بازار قیمت گذاری نهایی انجام شود.

حسینی درادامه از ظرفیت 300 میلیارد دلاری بازسازی عراق خبر داد و افزود: کار دیگر بورس کالا درعراق شناسایی فرصت ها برای حضور شرکت های بزرگ ایرانی در این بازار است که در ادامه با اطاع رسانی از وضعیت و نیاز این بازار در بخش های فلزات، معدن، کشاورزی،  فرآورده‌های نفتی و دیگر موارد فرصت های حضور شرکت های بزرگ ایرانی را فراهم می کند. بنابراین چنانچه مجموعه بورس کالا و بازار سرمایه در بازار عراق حضور داشته باشد، می‌تواند تضمین‌هایی را برای سرمایه‌گذاران ایرانی بگیرند و بستر لازم را برای حضور شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی ایران در این بازار ایجاد کنند.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق شرایط بازار عراق را در بدترین شرایط دو میلیارد دلار و در شرایط عادی پنج میلیارد دلار اعلام کرد و ابرازداشت: باید بتوانیم با ایجاد سازوکارهای لازم سهم خود را از این بازار گسترده حفظ و گسترش دهیم. این کشور به ۱۰ میلیون تن آهن آلات نیاز دارد و این در حالی است که چند واحد معمولی غیر استاندارد با ظرفیت هزار تا ۱۸۰۰ تن تولید میلگرد را برعهده دارد که اگر بورس کالا با عرضه این اقلام کار خود را شروع کند می تواند سهم قابل قبولی از این بازار را به دلیل کوتاهی مسیر حمل و نقل و ارزان تمام شدن قیمت نهایی محصول به دست آورد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 50 درصد بازار عراق در حوزه صدور مصالح ساختمانی در دست ایران است، خاطرنشان ساخت: از مجموع بازار دو میلیارد دلاری مصالح ساختمانی که در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ ایران توانسته است یک میلیارد و 200 میلیون تومان آن را در اقلامی مانند کاشی، سرامیک، شیشه، سفال، گچ، آهک و سیمان به دست آورد. در ۶ ماهه اول امسال بیش از ۴۵۰ میلیون دلار آهن آلات به عراق صادر کرده ایم که حضور بورس کالای مشترک می تواند سهم بیشتری از این بازار را نصیب شرکت های ایرانی کند.

به گفته حسینی بیش از ۹۰ درصد کالاهای مورد نیاز عراق، وارد می شود زیرا این کشور در۴۰ سال گذشته درگیر جنگ، ناامنی و بی ثباتی بوده و تمام زیرساخت های آن از بین رفته است. اما اکنون حجم مناسبات اقتصادی ایران و عراق رقمی نزدیک به 12میلیارد دلار در سال است ولی چشم‌انداز روابط از تقویت این نرخ به بیش از ۲۰ میلیارد دلار در سال حکایت دارد. برهمین اساس عراق یکی از بزرگترین بازارهای صادراتی ایران به شمار می‌رود که روابط تجاری با آن از ابتدای سال جاری، روزانه ۲۰ میلیون دلار کالای صادراتی از ایران است که بر اساس آمار گمرک ایران، به لحاظ وزنی ۱۴.۰۱ درصد و به لحاظ ارزش ۲۳.۱۹ درصد رشد داشته است.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
صادرات با ارزش افزوده در اولویت است
صادرات با ارزش افزوده در اولویت است محمد رضا مودودی معتقد است در شرایط فعلی صادرات با ارزش افزوده بیشتر می تواند پیام پیام خوبی به اقتصاد کشور متبادر می کند
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ |
یادداشت
نظرسنجی
54.167.47.248
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بازار متشکل ارزی و ثبات در بازار
اگزیم نیوز بررسی کرد بازار متشکل ارزی و ثبات در بازار بازار متشکل ارزی می تواند روند کاهش و ثبات قیمت ارز را تقویت کند
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: