2018 December 18   ,   ١٠ ربيع الثاني ١٤٤٠   ,    سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷     
کد خبر : ۲۵۸۹۷ گروه : تجارت بین الملل تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷
سایت پولیتیکو: نفتای جدید آمریکا مبتنی بر پوپولیزم

قرارداد جدیدی که ترامپ امضا کرده «توافق‌ آمریکا-مکزیک-کانادا» نام دارد و بیشتر بندهای توافق قبلی را حفظ کرده است. اما این توافق به صورت نمادین مهر پوپولیستی ترامپ را با تکیه بر اقدامات محدودکننده تجاری، به همراه دارد

به گزارش اگزیم نیوز سایت پولیتیکو (Politico) به دنبال برگزاری اجلاس G20 در آرژانتین و به رغم آتش‌بس فعلی تجاری آمریکا و چین، در تحلیلی نوشت دونالد ترامپ در حال از بین بردن میراث تجاری جورج بوش پدر است.

بوش پدر میراث تجاری گسترده و بادوامی را به جای گذاشته بود که از قرارداد «تجارت آزاد آمریکای شمالی» (نفتا) تا توافق‌های اولیه با چین را دربرمی‌گرفت و حالا این میراث مورد تهاجم رییس جمهور فعلی آمریکا قرار گرفته است.

بوش که 25 سال پیش در مورد قرارداد نفتا مذاکره کرده بود، درست در همان روزی که ترامپ قرارداد جایگزین برای آن را امضا کرد، درگذشت.

ترامپ در طول کمپین انتخاباتی خود، نفتا را به عنوان یکی از بدترین توافق‌های تجاری در طول تاریخ محکوم کرده بود و از زمانی که وارد کاخ ریاست جمهوری شد، بر این موضع خود پافشاری کرد.

قرارداد جدیدی که ترامپ امضا کرده «توافق‌ آمریکا-مکزیک-کانادا» نام دارد و بیشتر بندهای توافق قبلی را حفظ کرده است. اما این توافق به صورت نمادین مهر پوپولیستی ترامپ را با تکیه بر اقدامات محدودکننده تجاری، به همراه دارد؛ به‌ویژه در بخش خودرو که بر تولید بیشتر در خود آمریکا تاکید کرده است.

بر خلاف شعار ترامپ مبنی بر «بازگرداندن دوباره عظمت به آمریکا» که عمدتا بر کاهش کسری تجاری دوجانبه با کشورها تاکید دارد، بوش پدر در دوران ریاست جمهوری خود به دنبال آزادسازی تجاری بود. این پیگیری تا حدی بود که دو سال بعد از دولت او در سال 1995 به تشکیل «سازمان تجارت جهانی» منجر شد.

او در دوران ریاست جمهوری خود، بر مذاکرات در مورد اولین توافق‌های تجاری با چین و کاهش تعرفه‌های تجاری نظارت داشت. این توافق‌ها به طور مستقیم باعث ورود چین به WTO شد؛ موضوع دیگری که ترامپ بارها آن را یک فاجعه برای آمریکا دانسته است.  

کارشناسان اقتصادی آمریکا می‌گویند با اینکه بوش و ترامپ هر دو از یک حزب بوده‌اند، اما درک بوش از اقتصاد جهانی بسیار بسیار بیشتر از ترامپ بود.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : سیاستهای پوپولیستی ترامپ     |     میراث تجاری جورج بوش     |     توافق تجاری     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
افزایش شیب ارز صادراتی به سامانه نیما
افزایش شیب ارز صادراتی به سامانه نیما ورود دلار به کانال ۹ هزار تومانی تفاوت نرخ در بازار رسمی و غیررسمی ارز را به صفر نزدیک کرده است و به این ترتیب امید می رود جریان ورودی ارز حاصل از صادرات تقویت شود و بهانه های عدم ارایه ارز ...
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ |
یادداشت
نظرسنجی
34.236.153.51
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
عبور از تحریم با پتانسیل های صادرات منطقه ای ایران
اگزیم نیوز بررسی کرد عبور از تحریم با پتانسیل های صادرات منطقه ای ایران ایران می تواند یک بازار ۳ میلیارد نفری را در اسیا از آن خود کند و در این راستا صادرات به ۶۰۰ میلیون نفر همسایگان کشور می تواند نقش مهمی در توسعه صادرات کشور داشته باشد
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: