2019 May 24   ,   ٢٠ رمضان ١٤٤٠   ,    جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۵۹۲۳ گروه : تجارت بین الملل تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
زمزمه‌های استفاده از پول واحد در اتحادیه اوراسیا همچون اتحادیه اروپا فاز جدید دلارزدایی از اقتصاد جهان کلید می خورد؟

اعضای «اتحادیه اقتصادی اوراسیا» (EAEU) ممکن است در آینده‌ای نه چندان دور، مشابه اتحادیه اروپا عمل کنند و بدون در نظر گرفتن مرزهای جغرافیایی، یک پول واحد برای مبادلات خود در نظر بگیرند

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز به نقل از خبرگزاری راشا تودی، اعضای «اتحادیه اقتصادی اوراسیا» (EAEU) ممکن است در آینده‌ای نه چندان دور، مشابه اتحادیه اروپا عمل کنند و بدون در نظر گرفتن مرزهای جغرافیایی، یک پول واحد برای مبادلات خود در نظر بگیرند. این موضوع در صورتی که اتفاق بیفتد فاز جدیدی از دلارزدایی اقتصاد جهان را کلید خواهد زد. 

به گزارش اگزیم نیوز مساحت اوراسیا نزدیک به ۵۵ میلیون کیلومتر مربع است که ۳۶٫۲ درصد از خشکی های کرهٔ زمین را شامل می‌شود. نزدیک به ۵ میلیارد تن در این قاره زندگی می‌کند که برابر با ۷۰ درصد از جمعیت جهان است. 

کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا همزمان چند طرح را برای کاهش نقش دلار بررسی می‌کنند و ایجاد واحد مالی این اتحادیه وابسته به قیمت طلا نه به دلار یکی از آن برنامه‌ها است ضمن اینکه طلا در مقایسه با دلار قیمت ثابت و دیگر نکات مثبت را دارد.

همچنین برنامه مربوط به حمایت از «روبل» روسیه و تبدیل آن به رقیب دلار برای مبارزه با انحصار واحد مالی آمریکا نیز وجود دارد.

علاوه بر این کشورهای این اتحادیه مبادلات تجاری خود را با استفاده از واحدهای مالی ملی خود انجام می‌دهند که هدف از تمام این اقدامات کاهش وابستگی به دلار برای حفظ منابع ملی کشورهای منطقه است.

روسیه، چین، هند، برزیل، ایران و دیگر کشورهای قوی علاقمند به ایجاد جهانی چندقطبی برای کاهش نقش دلار تلاش می‌کنند که در نتیجه واشنگتن دیگر توانایی دخالت در سیاست داخلی دولت‌های مستقل را از دست خواهد داد. 

سورونبای جینبوکوف، رییس جمهور قرقیزستان، در همین زمینه گفته: «به شدت به آینده اتحادیه اقتصادی اوراسیا اعتقاد دارم و پتانسیل زیادی در آن می‌بینم. اتحادیه اروپا یک پول واحد دارد و مطمئنا ما هم به آنجا می‌رسیم، فقط زمان نیاز داریم.» جینبوکوف افزوده که این اتحادیه هم مثل اتحادیه اروپا مرزی بین کشورهای عضو قائل نخواهد شد و مردم آن می‌توانند آزادانه به کشورهای مختلف اتحادیه سفر کنند و از خدمات یکسان پزشکی، آموزشی و غیره بهره‌مند شوند.

از نظر جینبوکوف، اعضای اتحادیه اوراسیا باید به سوی افزایش رقابت با کشورهای طرف سوم حرکت کنند. او اعتقاد دارد در سال 2040 اقتصاد کشورهای این اتحادیه مثل اتحادیه اروپا و دیگر اقتصادهای پیشرو همچون ژاپن، قوی خواهد شد.

رییس جمهور قرقیزستان گفته که اتحادیه اقتصادی اوراسیا با پذیرش اعضای جدید گسترده‌تر می‌شود و کشورهای دیگر می‌توانند به آن بپیوندند.

اتحادیه اوراسیا در سال 2015 ابتدا با عضویت روسیه، قزاقستان و بلاروس تشکیل شد و سپس کشورهای ارمنستان و قرقیزستان هم به آن پیوستند. در سال 2016 ویتنام اولین کشوری بود که از خارج از منطقه به این بلوک پیوست. این اتحادیه به هدف تضمین مبادله آزاد کالا، خدمات، سرمایه و نیروی کار بین کشورهای عضو طراحی شده است.

بیش از 40 کشور و سازمان بین‌المللی، از جمله چین، اندونزی و رژیم اشغالگر صهیونیستی و همچنین کشورهای آمریکای جنوبی برای انجام تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا اظهار تمایل کرده‌اند. 

کارشناسان با این حال معتقدند هرچند کشورهای آسیای مرکزی به سمت حمایت از ابتکارات روسیه، چین و ایران برای مبارزه با انحصار دلار حرکت می‌کنند و رؤسای کشورهای منطقه آماده شرکت در برنامه‌های مشابه هستند اما بازرگانان با اشاره به حفظ ثبات در بازارها، علاقمند به حفظ وضعیت فعلی دلار می‌باشند.

آنان عادت کردند که دلار یک ابزار بین‌المللی است و به نظر آنان چنین روندی باید حفظ گردد ضمن اینکه برای حمایت بازرگانان از اقدامات مربوط به کاهش نقش دلار باید دولت‌های کشورهای منطقه به آنان امتیازات و تسهیلات مختلفی ارائه کنند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : قرقیزستان     |     اتحادیه اقتصادی اوراسیا     |     تجارت آزاد     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
صادرات با ارزش افزوده در اولویت است
صادرات با ارزش افزوده در اولویت است محمد رضا مودودی معتقد است در شرایط فعلی صادرات با ارزش افزوده بیشتر می تواند پیام پیام خوبی به اقتصاد کشور متبادر می کند
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ |
یادداشت
نظرسنجی
54.167.47.248
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بازار متشکل ارزی و ثبات در بازار
اگزیم نیوز بررسی کرد بازار متشکل ارزی و ثبات در بازار بازار متشکل ارزی می تواند روند کاهش و ثبات قیمت ارز را تقویت کند
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: