2019 June 27   ,   ٢٤ شوّال ١٤٤٠   ,    پنج شنبه ۶ تیر ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۶۲۶۰ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷
رئیس کمیسیون فنی و مهندسی اتاق مشترک ایران و عراق خبر داد: عراق میزبان هیات بلندپایه سیاسی تجاری ایران در هفته آینده

رضا مونسان: طبق برنامه ریزی های انجام شده در سفر هفته آینده هیات تجاری بلند پایه کشور به عراق، نشست های تجاری در شهرهای بغداد، اربیل، سلیمانیه و کربلا برگزار خواهد شد.

رضا مونسان در گفتگو با پایگاه خبری اگزیم نیوز از سفر وزیر امور خارجه کشورمان به عراق خبر داد و گفت: هیات تجاری بلند پایه، محمد جواد ظریف را در این سفر همراهی خواهد کرد؛ طبق برنامه ریزی های انجام شده بناست نشست های تجاری در شهرهای بغداد، اربیل، سلیمانیه و کربلا برگزار شود.

وی گفت :شروع دوره بازسازی در عراق چشم انداز روشنی را برای خدمات فنی و مهندسی کشور رقم زده است. تعداد فارغ التحصیلان رشته های فنی مهندسی کشور به ۵۰۰ هزار نفر رسیده و به لحاظ نیروی متخصص در میان پنج کشور اول دنیا قرار داریم. 

مونسان اذعان داشت: طبق برآورد های انجام شده کشور از ظرفیت اسمی سالانه ۲۸ میلیارد دلاری در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی برخوردار است که ۳۵ درصد آن منحصرا می تواند مربوط به صنعت ساختمان باشد که متاسفانه بین پنج تا ده درصد آن محقق شده و ظرفیت خالی بزرگی در این حوزه داریم.

رئیس کمیسیون فنی و مهندسی اتاق مشترک ایران و عراق تصریح کرد: مشخصا عراق به دلیل اشتراکات فرهنگی، اجتماعی و بعد مسافت بهترین مقصد صادراتی کشور ایران به خصوص در بخش خدمات فنی و مهندسی است؛ البته به دلیل اینکه بسیاری از شرکت های ایرانی در عراق تحت قرارداد های رسمی و شرکتی فعالیت نمی کنند، آمار رسمی مشخصی در خصوص حجم فعالیت های فنی و مهندسی در این کشور نداریم.

مونسان خاطرنشان کرد: بازارهای امروز دنیا، بازارهایی رقابتی هستند و کسی نمی تواند بدون برخورداری از مزیت های رقابتی وارد آنها شود؛ جهش ارزی با همه عوارضی که برای اقتصاد داشت، برای صادرات فرصت خوبی فراهم کرد تا شرکت های ایرانی در مقایسه با سایر شرکت های دیگر از جمله ترکیه و امارات، بتوانند با قیمت های رقابتی تر حاضر شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که "آیا عراق مشخصا برای شرکت های ایرانی امتیاز خاصی در نظر گرفته یا خیر؟" گفت: رویکرد دولت عراق در دوران بازسازی، مبتنی بر جذب سرمایه گذاری خارجی است و در حوزه های مختلف استقبال خوبی از سرمایه گذاران خارجی دارد امتیازاتی از جمله معافیت مالیاتی، معافیت گمرکی، اعطای زمین رایگان را در نظر گرفته است و حوزه فنی مهندسی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

رضا مونسان اظهار داشت: این شرایط فرصت خوبی را برای حضور شرکت های فنی مهندسی ایران در قالب قراردادهای سرمایه گذاری در پروژه های متنوع از جمله نفت و گاز، کشاورزی، آی تی و مخابرات، برق و مسکن فراهم می کند. 

وی در خصوص تامین برق عراق توسط ایران و مساله تحریم ها، گفت: عراق در حوزه برق چه برای مصرف خانگی و چه صنعتی، مشکلات زیادی دارد این موضوع در مورد گاز هم صادق است، اصولا در حال حاضر زیرساخت های فعلی عراق اجازه تامین برق مورد نیاز عراق را نمی دهد، لذا جایگزینی سهم واردات برق از ایران با کشورهای دیگر و یا هر روش و راهکاری که عراق برای کاهش وابستگی برقی خود به ایران در پیش بگیرد، در کوتاه مدت و میان مدت امکان پذیر نیست و همین موضوع باعث شده عراق زیر بار تحریم های آمریکا نرود.

مونسان تاکید کرد: گذشته از وابستگی عمیقی که عراق در بخش برق به ایران دارد؛ به دلیل تمایل عراق به صنعتی شدن، به سمت آماده سازی بسترهای این هدف حرکت می کند.

وی اظهار امیدواری کرد شرکت های ایرانی با همکاری بخش دیپلماتیک کشور بتوانند دستاوردهای خوبی را در سفر هفته آینده داشته باشند.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : رضا مونسان     |     بازسازی عراق     |     خدمات فنی و مهندسی در عراق     |     صادرات خدمات فنی و مهندسی     |     صادرات به عراق     |     سرمایه گذاری در عراق     |     ایران و عراق     |     اگزیم نیوز     |     بازار عراق     |     عراق     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
بازدارندگی مالیات برای فعالیت های «اختلال زا»
بازدارندگی مالیات برای فعالیت های «اختلال زا» وزیر اقتصاد از مالیات بر فعالیت های اختلال زا خبر داده است اما باید این نوع مالیات حالت بازدارندگی برای این فعالیت ها داشته باشد نه این که صرفا منبع درآمدی برای دولت شود
یکشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸ |
یادداشت
نظرسنجی
54.163.213.149
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
راهکارهای تامین مالی صادرات صنعتی و معدنی
اگزیم نیوز در آستانه روز صنعت و معدن بررسی کرد راهکارهای تامین مالی صادرات صنعتی و معدنی صادرات در حوزه صنعت و معدن از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اقتصاد ایران به خصوص در حوزه صادرات مواد اولیه و معدنی ظرفیت های بالایی دارد بنابراین ضرورت دارد شیوه های تامین مالی در این حوزه بیشتر ...
دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: