2019 June 18   ,   ١٥ شوّال ١٤٤٠   ,    سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۶۴۶۷ گروه : تجارت بین الملل تاریخ انتشار :شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
ایندیپندنت در گزارشی بررسی کرد ضعف موضع اقتصادی آلمان در برابر برگزیت

رشد آلمان در این سال از ۱.۸ درصد به تنها ۱ درصد کاهش خواهد یافت و گمانه‌زنی‌ها در مورد اینکه تضعیف اقتصاد آلمان، موضع آنگلا مرکل در مورد برگزیت را تحت تاثیر قرار خواهد داد، افزایش یافته است

به گزارش اگزیم نیوز به نقل از ایندیپندنت، پیتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان، از تغییر پیش‌بینی‌های رسمی در مورد رشد اقتصادی این کشور در سال 2019 خبر داده و گفته رشد آلمان در این سال از 1.8 درصد به تنها 1 درصد کاهش خواهد یافت. این رقم نشان می‌دهد رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) آلمان به بدترین سطح خود در پنج سال گذشته خواهد رسید. آقای آلتمایر یکی از دلایل اصلی این کاهش رشد را اثرات منفی برگزیت عنوان کرده است.

بر این اساس، گمانه‌زنی‌ها در مورد اینکه تضعیف اقتصاد آلمان، موضع آنگلا مرکل در مورد برگزیت را تحت تاثیر قرار خواهد داد، افزایش یافته است.  

حالا این سوال مطرح است که اگر سیاستمداران آلمانی احساس کنند خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا منافع کشورشان را به خطر می‌اندازد، آیا ممکن است در مذاکرات خود در مورد شرایط تجارت بریتانیا با اتحادیه اروپا، تجدید نظر کنند؟

برخی کارشناسان اقتصادی می‌گویند برگزیت عامل اصلی رشد کند اقتصادی آلمان در سال گذشته نبوده است. درست است که صادرات آلمان به بریتانیا در این مدت کاهش یافته، اما علاوه بر آن، صادرات آلمان به چین و دیگر اقتصادهای نوظهور مثل ترکیه و روسیه هم کم شده است. از نظر این کارشناسان، مساله آلمان با بریتانیا بیشتر سیاسی است تا اقتصادی.

به گفته تحلیل‌گران، یکی از آسیب‌های بزرگ آلمان، جنگ تجاری دونالد ترامپ بوده است که صنعت خودروی این کشور را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. شرکت‌های خودروسازی آلمانی تولید بالایی در آمریکا، انگلستان و چین دارند و حالا این شرکت‌ها به‌شدت دچار مشکل شده‌اند. صادرات خودروی آلمان به آمریکا کاهش شدید یافته است.

اما اگر خروج بریتانیا در ماه مارس بدون هیچ توافقی صورت بگیرد، چه اثراتی برای آلمان دارد؟ صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده هزینه‌های تجارت برای بریتانیا در بلندمدت حدود 4 درصد GDP خواهد بود، در حالی که این رقم برای آلمان 0.5 درصد است. صادرات کالا و خدمات آلمان به بریتانیا 3 درصد GDP این کشور را تشکیل می‌دهد که حتی اگر چند ماه خدشه‌ای در آن وارد شود، از نظر محاسباتی اثر قابل توجهی بر اقتصاد آلمان نخواهد داشت.

اما اگر بخواهیم جزئی‌تر بنگریم، کاهش صادرات شرکت‌هایی مثل BMW به بریتانیا، می‌تواند دردسر بزرگی باشد و عدم توافق در مورد برگزیت، ریسک رکود در آلمان را افزایش می‌دهد. با این حال، کارشناسان معتقدند این موضوع نمی‌تواند آنگلا مرکل را برای کنار آمدن با بریتانیا تحت فشار قرار دهد. 

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : شرکت‌های آلمانی     |     برگزیت     |     اقتصاد آلمان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
سیستم مالیاتی در آمریکا چگونه است?
سیستم مالیاتی در آمریکا چگونه است? نگاهی به وضعیت مالیات در کشورهای توسعه یافته دنیا می تواند برای بهبود کارایی و تعیین خط و مشی سیاست گذاری در حوزه ارتقای سیستم مالیاتی در کشور جالب توجه باشد
سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ |
یادداشت
نظرسنجی
54.85.162.213
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
درآمدی بر جایگزینی نفت در بودجه دولت
اگزیم نیوز مبانی علمی جایگزینی مالیات به جای نفت در بودجه را بررسی کرد (بخش اول) درآمدی بر جایگزینی نفت در بودجه دولت دولت باید جایگزین های دیگری بجای نفت در نظر بگیرد. اگزیم نیوز در روزهای پیش رو در گزارش های متعددی به بررسی جایگزین های مذکور می پردازد
دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: