2019 February 22   ,   ١٧ جمادى الثانية ١٤٤٠   ,    جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷     
کد خبر : ۲۶۴۸۲ گروه : تجارت بین الملل تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
فوربس بررسی کرد بازگشت اقتصاد ایتالیا به رکود

داده‌هایی که «موسسه ملی آمار ایتالیا» منتشر کرده، نشان می‌دهد سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ دچار رکود شده و تولید ناخالص داخلی (GDP) آن در سه ماه آخر سال ۰.۲ درصد کاهش یافته است

به گزارش نشریه فوربس، ایتالیا برای سومین بار در طول یک دهه وارد رکود اقتصادی شد. داده‌هایی که «موسسه ملی آمار ایتالیا» منتشر کرده، نشان می‌دهد سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو در نیمه دوم سال 2018 دچار رکود شده و تولید ناخالص داخلی (GDP) آن در سه ماه آخر سال 0.2 درصد کاهش یافته است. رشد GDP در سه ماهه سوم سال هم با کاهش 0.1 درصدی مواجه بوده که این نشان دهنده‌ رکود اقتصادی است.

آخرین رکود اقتصاد ایتالیا مربوط به سال 2013 است و رکود فعلی خبر بدی برای ائتلاف حاکم در این کشور است، چون رشد اقتصاد ایتالیا از لحظه‌ای که دولت پوپولیست جدید روی کار آمده، روند نزولی داشته است.

این داده‌ها نگران‌کننده هستند، چون با وجود رشد کند 2018 دیگر اقتصادهای حوزه یورو در 2019 رشد خواهند کرد و ایتالیا در این میان به یک استثنا تبدیل خواهد شد.   

سال گذشته، اروپا به طور کلی رشد اقتصادی کندی داشت. آلمان که بزرگ‌ترین اقتصاد این منطقه است، به دلیل کاهش غیرقابل پیش‌بینی فروش خودرو و صادرات، با رکود اقتصادی مواجه شد. اما ثبات اقتصاد آلمان و قدرت بخش خودروسازی این کشور، آلمان را به زودی به شرایط عادی برمی‌گرداند. این در حالی است که مشکلات اقتصادی ایتالیا ساختاری هستند و عمیق‌تر از آن هستند که به راحتی بتوان با آن مقابله کرد.

همچنین بر خلاف ایتالیا، برخی اقتصادهای حوزه یورو بیش از حد انتظار رشد کردند؛ از جمله فرانسه و اسپانیا که رشد فصلی آنها به ترتیب 0.3 و 0.7 درصد بوده است. اقتصاد اسپانیا رشدی قوی‌تر از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا را تجربه کرد.

بازگشت رکود به ایتالیا، باعث ابهام و آسیب‌پذیری در منطقه یورو خواهد شد. همچنین مساله بدهی دولتی گسترده ایتالیا بار دیگر بر سر زبان‌ها خواهد افتاد. با اینکه اندازه اقتصاد ایتالیا نمی‌گذارد بحران بدهی به عمق بحرانی که در یونان اتفاق افتاد تکرار شود، اما مجموع بدهی‌های این کشور و ناتوانی دولت در کاهش آن، باعث می‌‌شود حوزه یورو از تبعات ریسک چنین بحرانی در امان نباشد.

جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا، به جای بررسی تصویری واقع‌گرایانه از وضعیت اقتصاد، صنعت، خدمات و نهادهای کشورش، جنگ تجاری چین و آمریکا را عامل رکود اقتصادی دانسته است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بحران بدهی     |     سومین اقتصاد حوزه یورو     |     اقتصاد ایتالیا     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ظرفیت ارزهای رمزنگاری شده برای ایران در شرایط تحریم
ظرفیت ارزهای رمزنگاری شده برای ایران در شرایط تحریم cointelegraph در گزارشی ابعاد استفاده از ارزهای دیجیتال را برای عبور از تحریم ها مورد بحث و بررسی قرار داد
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ |
نظرسنجی
54.197.24.206
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
ضرورت انقلاب اقتصادی در آستانه پنجمین دهه انقلاب اسلامی
اگزیم نیوز در گزارشی بررسی کرد ضرورت انقلاب اقتصادی در آستانه پنجمین دهه انقلاب اسلامی با توجه به تجربیات چهار دهه گذشته زمان آن رسیده است تا با توسل به بیانیه اخیر مقام معظم رهبری از همه امکانات و توان کشور برای یک انقلاب اقتصادی در کشور بهره گرفته شود
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: