2019 August 26   ,   ٢٥ ذو الحجّة ١٤٤٠   ,    دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۶۵۳۷ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
در یادداشتی بررسی شد وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی؟

هادی محمودی، فعال حوزه مالی و بانکی

وزارت صنعت ، معدن و تجارت پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در هشتم تیرماه 1390 و تائید آن در شورای نگهبان در تاریخ دوازدهم تیر ماه همان سال ، در راستای کوچک سازی دولت با ادغام وزارت صنایع و معادن و همچنین وزارت بازرگانی تشکیل شد . چابک سازی دولت هدف عمده این ادغام بود ، که در عمل این امر محقق نگردید و تنها در این ادغام ، دو وزیر به یک وزیر تبدیل شد. این درحالی است که نه تنها تعداد کارکنان کاهش نیافت ، بلکه میزان هزینه های سازمانی نیز ، روند نزولی به خود نگرفت.

نکته قابل تامل این است که مقام معظم رهبری نیز ، به این ادغام انتقاد داشتند و در اینخصوص فرمودند "یکی از کارهای عجیب و غریبی که برای بنده هم تا آخر معلوم نشد که چرا این کار انجام گرفت، همراه کردن وزارت بازرگانی با وزارت صنایع و معادن بود ، یعنی واقعاً هنوز هم برای من حل نشده است" همچنین ایشان درخصوص تفکیک وزارت صنعت ، معدن و تجارت نیز تاکید کرده اند ، در این خصوص از نظر کارشناسان "خبیر و امین" استفاده شود.

اما در آخرین واکنش به این موضوع ، رئیس جمهور محترم در جلسه رای اعتماد به وزیر بهداشت و درمان در مجلس شورای اسلامی فرمودند "می‌دانید بدون وزیر بازرگانی مستقل ، مسایل و مشکلات صادرات و واردات و تنظیم بازار در کشور حل نمی‌شود و به همین خاطر من در ابتدای کار دولت دوازدهم لایحه دو فوریتی خدمت شما فرستادم و از شما خواهش کردم ، وزارت بازرگانی را جدا کنید . به عنوان مسئول دولت خدمت شما عرض می‌کنم که راهی جز جداشدن وزارت بازرگانی ، وجود ندارد تا این وزارتخانه مستقل شود "

کارشناسان نیز بر این عقیده هستند که وزارت بازرگانی قبل از ادغام ، از لحاظ چابکی و اختصاصی عمل کردن ، عملکرد بهتری داشته است و بر این اساس در تفکیک این وزارتخانه با دولت محترم هم نظر می باشند ، اما معتقدند از آنجا که صادرات محور توسعه اقتصادی است ، بهتر است وزارت صادرات تشکیل گردد ، نه وزارت بازرگانی .

متاسفانه در حال حاضر وزارت صمت ، تمام تلاش خود را معطوف برطرف کردن نیازهای داخلی کرده و برنامه مشخصی برای حوزه صادرات ندارد . عدم اتخاذ سیاستهای درست صادراتی ، موجب نارضایتی صادرکنندگان و کاهش صادرات کشور شده است ، ایجاد وزارتخانه ای مختص صادرات و یا با رویکرد عمدتاً صادراتی می تواند ، در مثبت شدن تراز تجاری کشور موثر بوده و با افزایش درآمدهای صادرات غیرنفتی ، از وابستگی به درآمدهای نفتی بکاهد .

مقام معظم رهبری فرمودند " یکی از آرزوهای من این است که یک روزی ما بتوانیم کشور را جوری اداره کنیم که حتی اگر لازم بود ، یک قطره نفت هم صادر نکنیم و کشور اداره شود . البته کار آسانی هم نیست ، کار بسیار مشکلی است . افزایش صادرات غیرنفتی موجب می شود که ما به این هدف نزدیک شویم "  همچنین در دیدار با رئیس جمهور و اعضای هیات دولت تاکید کردند " باید روند افزایش صادرات و کاهش واردات با شتاب بیشتر ادامه یابد " 

این فرمایشات حکیمانه ، فصل الخطاب بوده و بر لزوم تشکیل وزارتخانه یا سازمانی مستقل برای صادرات دلالت دارد . نهادی که ساختار صادراتی داشته باشد و تمام دغدغه اش حمایت و توسعه صادرات باشد . بی شک تدابیر صادراتی موجب می گردد ، کالاهایی در کلاس بین المللی تولید شود و مسیر اقتصادی کشور تغییر کرده و تجارت با نگاه به بازارهای جهانی توسعه یابد .   

متاسفانه سازمان توسعه تجارت ایران با داشتن رایزنان بازرگانی در 24 کشور ، که با هدف توسعه صادرات و افزایش سهم صادرات غیر نفتی کشور تشکیل شده است ، در حال حاضر عملکرد عمدتاً وارداتی از خود نشان می دهد ، همچنین معاونت اقتصادی وزارت امورخارجه ، با داشتن بیش از 150 سفارت خانه و سرکنسولگری در سراسر دنیا ، که می بایست نقش تعیین کننده ای در بهبود مناسبات اقتصادی علی الخصوص در زمینه افزایش و تداوم صادرات کالا و خدمات ایفا نماید نیز ، عملکرد مطلوبی را از خود نشان نداده است . پس بهتر است دولت و مجلس ، ترتیبی اتخاد نمایند تا با تشکیل وزارت صادرات و انتزاع کامل یا بخشی از سازمان توسعه تجارت ایران و همچنین معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه به این وزارت خانه جدید ، از دوباره کاری ، ناهماهنگی ، بورکراسی اداری و موازی کاری در روند توسعه صادرات غیر نفتی کشور جلوگیری نمایند  .

همانطور که اشاره شد ، صادرات محور توسعه اقتصادی کشور ماست . امیدواریم حالا که زمزمه تفکیک وزارت صنعت ، معدن و تجارت مطرح شده است و رئیس جمهور محترم از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهش نموده که در این زمینه به دولت کمک نمایند ، دستندرکاران محترم دولت و نمایندگان محترم مجلس ، اجازه دهند وزارت صادرات تاسیس گردد و یا وزارت صادرات و بازرگانی با رویکرد عمدتا صادراتی متولد گردد  .

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : وزارت صمت     |     تفکیک وزارت صنعت     |     وزارت بازرگانی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
اثر نوسانات یک ساله ارز بر تولید و مصرف
اثر نوسانات یک ساله ارز بر تولید و مصرف رشد شدید ارز و بازگشت قیمتی آن چه نتایجی را در حوزه های تولید و مصرف به همراه داشته است؟ اگزیم نیوز بررسی می کند
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ |
نظرسنجی
100.24.209.47
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
مدل جديد صدور ضماتنامه براي كارفرمايان خارجي
مدير عامل صندوق ضمانت صادرات در گفت وگو با «اگزيم نيوز» تشريح كرد مدل جديد صدور ضماتنامه براي كارفرمايان خارجي افروز بهرامی اعلام کرد به منظور تضمین فعالیت صادرکنندگان ایرانی در کشورهای دیگر عم از صادرکنندگان کالا و خدمات فنی و مهندسی یک مدل تلفیقی از همکاری صندوق ضمانت و بانک ها ایجاد کرده ایم که در رفع ...
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: