2019 May 23   ,   ١٩ رمضان ١٤٤٠   ,    پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۶۷۱۸ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷
دبیرانجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو مطرح کرد/ اختصاصی قطعات مانده در گمرک، سرگردان بین ارزترجیحی و سامانه سنا

در مورد تعلل خودروسازان نسبت به ترخیص قطعات دپوشده در گمرک، تسهیلاتی برای خودروسازان در نظر گرفته تا وارد کنندگانی که با بانک مشکل دارند در مورد پرداخت ما به التفاوت ارز ۴۲۰۰ و سامانه سنا، بتوانند ۷۰ تا ۸۰درصد از کالای خود را ترخیص کنند و باقی کالاها را به عنوان وثیقه در گمرک نگه دارند. اما خودروسازان به دلیل نگرانی از عدم دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی از ترخیص این کالاها امتناع می کنند

به گزارش اگزیم نیوز، چهارم اسفند ماه سال جاری، رئیس سازمان بازرسی کشور از دپوی 10هزار کانتینر قطعات خودرو در مناطق آزاد و گمرکات کشور خبر داد متعاقب این خبر در هفتم اسفند مدیرکل گمرک چابهار اعلام کرد که ۳ هزار کانتینر متعلق به دو خودروساز بزرگ است که حدود پنج تا شش ماه از ورود آن‌ها به کشور می‌گذرد. این دپوی قطعات در گمرک در حالی شکل گرفته که طبق مصاحبه دبیر انجمن قطعه سازان همگن ۱۲۰ هزار دستگاه خودرو در دو خودروسازی بزرگ بلاتکلیف مانده است.

در همان زمان، ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور در حاشیه جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در جمع خبرنگاران، گفت: متاسفانه حدود ۱۰ هزار کانتینر لوازم یدکی خودرو در گمرکات و مناطق آزاد وجود دارد که آنها را بررسی کردیم و امروز هم با مدیران عامل سایپا و ایران خودرو صحبت کردیم آنها مطالبی در رابطه با کمبود نقدینگی داشتند و قرار شد اقداماتی در رابطه با ترخیص این ۱۰ هزار کانتینر لوازم یدکی انجام شود. امیدواریم هرچه سریع ‌تر این کانتینرها ترخیص شوند و به سیستم خودروسازی راه بیایند که قبل از عید مشکلات تا حدودی مرتفع شود.

پس از آن عزیز شمس مدیرکل گمرک چابهار طی مصاحبه ای ضمن تایید دپوی 3 هزار کانتینر قطعات خودرو متعلق به دو خودروساز بزرگ کشور گفت: اخیرا این شرکت ها برای جلوگیری از متروکه شدن کانتینرهای خود به گمرک مراجعه کرده اند.

وی افزود: بارها از سازمان بنادر خواسته ایم تا تکلیف این کانتینرها را مشخص کنند، در نهایت اعلام کرده اند این محموله ‌ها حدود 5 یا 6 ماه است در بندر باقی مانده و به عبارت دقیق تر اظهار نشده ‌اند. این شرکت ها به دنبال تمدید مهلت هستند تا در ادامه کالای خود را به گمرک اظهار کنند. آنها معتقد هستند در ثبت سفارش و مسائل بانکی مشکلاتی برای آنها وجود دارد. متروکه کردن این محموله های اظهار نشده در اختیار گمرک است اما  ابتدا انبارهای زیر نظر سازمان بنادر باید موضوع را به گمرک منتقل کنند. مبدأ این قطعات خودرو چین است، به خودروسازان اعلام کرده ‌ایم چنانچه تا بیست روز دیگر این 3000 کانتینر ترخیص نشود، آنها را جزو کالای متروکه اعلام می ‌کنیم و دیگر ربطی به ما ندارد.

در این زمینه مازیاربیگلو دبیرانجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو در گفت‌وگو با اگزیم نیوز در مورد تعلل خودروسازان نسبت به ترخیص قطعات دپوشده در گمرک، اظهارداشت: دراین زمینه گمرک تسهیلاتی برای خودروسازان در نظر گرفته و اعلام کرده است که وارد کنندگانی که با بانک مشکل دارند در مورد پرداخت ما به التفاوت ارز 4200 و سامانه سنا، می‌توانند ۷۰ تا ۸۰درصد از کالای خود را ترخیص کنند و باقی کالاها را به عنوان وثیقه در گمرک نگه دارند. اما خودروسازان به دلیل نگرانی از این موضوع که ممکن است در صورت ترخیص این کالاها از گمرک بانک ها ارز 4200 تومانی دراختیار واردکنندگان قرار ندهند و ارز را به قیمت سامانه سنا ارایه کنند، از ترخیص این کالاها امتناع می کنند.

وی با اشاره به اینکه نقدینگی حاصل از فروش فوری و پیش فروش های دو خودروساز بزرگ اکنون باید صرف پرداخت دیون این کالاها شود تا بتوانند اموال خود را از گمرک ترخیص کنند، گفت: در این این مورد امکان ترخیص بخشی از این قطعات وجود ندارد زیرا شامل 3700 موردی می شود که گمرک در بخشنامه اخیر خود اعلام کرده که این کالاها اجازه واردات ندارند مانند لنت ترمز، که در این صورت باید بخشی از این قطعات عودت داده شوند.

به گفته بیگلو براساس مصوبه مردادماه دولت، مقرر شده است که ترخیص تمام کالاهایی که با ارز 4200 تومانی خریداری شده و در گمرک مانده است، منوط به پرداخت مابه التفاوت می شود که براین اساس اکنون با توجه به اینکه شرکت وارد کننده پیش از این تمامی مبلغ را از خودروسازان دریافت کرده اکنون حاضر نیست مابه التفاوت ارز 9هزارتومانی و ارز دولتی را پرداخت کند و خودروسازان نیز تمایلی به واریز این مبلغ ندارند.

وی افزود: فرآیند بانکی نیز ایجاد شده که طی آنLC هایی که از قبل گشوده شده بود نیزغیرقابل تسویه شود، که براین اساس ترخیص 3هزار کانتینر را امکان پذیر نخواهد کرد. همچنین مطالبات فروشندگان خارجی هم اکنون موانع زیادی برای واردکنندگان این قطعات به وجود آورده است. زیرا با توجه به جهش های ارزی خریدارانی که به صورت اعتباری اقدام به خرید کرده بودند اکنون قادر به پرداخت بدهی های قبلی خود نیستند و از آن سو نیز فروشندگان به دلیل عدم تسویه حساب مدارک فروش را ارایه نمی کنند، این در حالی است که برای ترخیص کالا ارایه مدارک خرید الزامی است و واردکنندگان از این بخش نیز در تنگنا هستند.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
صادرات با ارزش افزوده در اولویت است
صادرات با ارزش افزوده در اولویت است محمد رضا مودودی معتقد است در شرایط فعلی صادرات با ارزش افزوده بیشتر می تواند پیام پیام خوبی به اقتصاد کشور متبادر می کند
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ |
یادداشت
نظرسنجی
107.23.129.77
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بازار متشکل ارزی و ثبات در بازار
اگزیم نیوز بررسی کرد بازار متشکل ارزی و ثبات در بازار بازار متشکل ارزی می تواند روند کاهش و ثبات قیمت ارز را تقویت کند
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: