2019 May 23   ,   ١٩ رمضان ١٤٤٠   ,    پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۶۷۲۳ گروه : اقتصاد کلان تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷
با توجه به امضای ۱۸ تفاهم نامه، رییس کمیته مشترک ایران و سوریه خبرداد سوریه در راس اهداف توسعه بازارهای صادراتی سال ۹۸

صفر شدن تعرفه بین دو کشور از مدت ها قبل در دستورکار قرار دارد. به همین منظورکمیته مشترک برای تحقق این امرتشکیل شد که اکنون در مرحله فنی است. یکی از مهمترین اهداف صادراتی کشور در سال ۹۸، توسعه بازارهای تجاری در سوریه است

به گزارش اگزیم نیوز، سرپرست هیات تجاری سوریه طی نشستی که روز دوشنبه هفته جاری با اتاق تعاون ایران داشت با اعلام احتمال صفر شدن تعرفه تجاری ایران و سوریه، از امضای ۱۸تفاهم نامه برای گسترش روابط تجاری خبر داد.

محمود ناصر الفتوح در دیدار با اعضای اتاق تعاون ایران، با اشاره به برنامه‌ریزی مسئولان ارشد دو کشور برای توسعه اقتصادی گفت: برای آنکه مبادلات اقتصادی دو طرف به حجم مناسبی برسد، باید ۱۸ تفاهم‌نامه همکاری تجاری که بین ایران و دمشق منعقد شده به اجرا درآید. براین اصل با توجه به آنکه ایران در روزهای سخت مبارزه با تکفیری‌ها در کنار ملت سوریه ایستاد، معتقدیم که بازسازی سوریه باید با اولویت ایران صورت بگیرد و در میان همپیمانان ما، ایران بیش‌ترین سهم را داشته باشد.

به گفته کاردار سوریه در ایران، حجم مبادلات تجاری ایران و سوریه ۲۰۰ میلیون دلار است که باید به حجم مناسبی برسد و افزایش یابد. تعرفه گمرکی مبادلات کالا میان دو کشور چهار درصد است که مقرر شده است در مذاکره با مقامات گمرکی دو طرف این تعرفه را به صفر درصد برسانیم.

دراین زمینه کیوان کاشفی رییس کمیته مشترک ایران و سوریه در گفتگو با اگزیم نیوز در مورد صفر شدن تعرفه های گمرکی بین ایران و سوریه، اظهارداشت: صفر شدن تعرفه بین دو کشور از مدت ها قبل در دستورکار دو کشور قرار دارد. سوریه تنها کشوری است که ما از سال ها قبل با آن تعرفه آزاد تجاری داشته ایم در حالی که با برخی کشورها مانند ترکیه تعرفه ترجیحی داریم. تفاهم نامه و قرارداد تعرفه آزادتجاری پیش از این بین دو کشور امضا شده و براساس آن به غیر از 88 قلم کالا باقی اقلام بین دو کشور شامل تعرفه آزاد می شود.

وی با بیان اینکه به دلیل بروز ناآرامی ها در سوریه هیچ وقت تبادلات تجاری بین دو کشور با قوت انجام نشد، گفت: اما اکنون شاهد یک موج جدید از روابط تجاری با کشور سوریه هستیم که براساس آن بحث ترانزیت کالا از مسیر عراق در حال نهایی شدن و به احتمال زیاد از ماه های اولیه سال 98 اجرایی می شود. برای این منظور باید یک تعامل سه منظوره بین گمرکات ایران- عراق و سوریه انجام شود که بخش بزرگی از کار پیش رفته است.

کاشفی با اشاره به سفر دی ماه هیات عالیرتبه ایرانی به سوریه برای گسترش تبادلات تجاری بین دوکشور، عنوان کرد: در این سفر مقرر شد که یک کمیته مشترک برای تحقق موضوع صفر شدن تعرفه های گمرکی تشکیل شود که اکنون در مرحله فنی است و از آنجا که هر دو کشور درصدد حفظ منافع اقتصادی خود هستند باید محاسبات لازم در این زمینه انجام شود زیرا سوریه هم از ظرفیت های قابل توجهی در حوزه منسوجات و برخی اقلام کشاورزی برخوردار است. این مسئله تا حد زیادی پیش رفته  و در مرحله نهایی به نشانه جهش تجاری بین دو کشور است.

وی با تاکید براینکه یکی از اهداف صادرات کشور در سال 98، توسعه بازارهای تجاری در سوریه است، تصریح داشت: رویکرد فعالان اقتصادی در بازارهای سوریه باید کاملا متفاوت با بازارهای کشورهای همسایه باشد که در این مورد به همه شرکت ها اعلام کردیم که بعد از تعطیلات نوروز در ساختمانی که به همین منظور تهیه شده است مستقر شوند و بنا است یک هیات بزرگ ازتجار بخش خصوصی به سوریه اعزام شوند تا ضمن صادرات کالاهای ایرانی به این کشور، به سمت سرمایه گذاری و انعقاد حساب مشترک با تجار سوری پیش بروند تا پایه های روابط تجاری بین ایران و سوریه از استحکام لازم برخوردار شود.

رییس کمیته مشترک ایران و سوریه در ادامه یادآورشد: تجار سوری دارای پیشینه بسیار قوی در ارتباط با کشورهای اروپایی و لبنان هستند و قابل قیاس با کشور عراق که هیچ تولید کننده ای ندارد، نیستند. به همین منظور ایران در نظر دارد بعد از ماه رمضان سال آینده یک نمایشگان از توانمندی های اقتصادی جمهوری اسلامی در سوریه برگزار کند که مقدمات اجرایی آن از هم اکنون در دستور کار است.

کاشفی با دعوت از حضور شرکت های فنی و مهندسی ایران در حوزه های نیروگاه های برق و فاضلاب و زیرساخت ها در کشور سوریه، خاطرنشان ساخت: شرکت های ایرانی می توانند با توجه به اشباع بازارهای ایران و مشکل در تامین مالی پروژه ها در داخل، با هماهنگی نهادهای اقتصادی با استقرار در این کشور در بحث بازسازی سوریه شرکت کنند. در حوزه های فنی و مهندسی و ساخت و ساز فضای مناسبی برای درخشش شرکت های ایرانی وجود دارد که می تواند تا سال ها تداوم داشته باشد.

وی با تاکید براینکه امیدوارمی که مسیر ترانزیت ایران به سوریه از مسیر عراق به زودی برقرار شود، گفت: صادرات برخی کالاها مانند کاشی، سیمان و سرامیک که به لحاظ بعد مسافت و هزینه تمام شده توجیه اقتصادی ندارد، از مسیر عراق می تواند به راحتی انجام شود که در این زمینه بازار بسیار مطلوبی را برای تجار و شرکت های تولید کننده رقم خواهد زد.

کاشفی در پاسخ به این سوال که بحث تسهیلات مبادلات بانکی به عنوان یک پیش نیاز اصلی در امر تجارت بین ایران و سوریه به کجا رسید؟ عنوان کرد: در سفر قبلی که با رییس کل بانک مرکزی داشتیم این مسئله با قدرت پیگیری شد اما از آنجا که بانک های سوری در کارکرد خود چندان مقید به ساختار بانک های غربی نیستند، تسهیلات بیشتری وجود دارد که ایران بتواند مراودات بانکی خود را با این کشور گسترش دهد. براین اصل براساس توافقاتی که انجام شده در مرحله اول مقرر شده که صرافی ها کارهای نقل و انتقال را با سرعت بالا انجام دهند و در نهایت دو بانک از ایران و دو بانک از سوی سوریه با توجه به ارزهای ملی  و همچنین امکان تبادل ارزهای دیگر، مراودات بانکی را برای تجار تسهیل کنند.

وی با تاکید براینکه در این زمینه تا دوماه آینده اقدامات عملی مهمی انجام خواهد شد در مورد امکان ایجاد بانک مشترک بین ایران و سوریه گفت: براساس توافقات فعلا در این حداست که دوبانک از سوی هر دوکشور تبادلات مالی را پوشش دهند و به مرور زمینه را برای ایجاد بانک مشترک فراهم کنند.

کاشفی با اشاره به اینکه در مورد پشرفت توسعه سرمایه گذاری در سوریه تلاش براین است که اشتباهات واگذاری بازارها در عراق را تکرار نکنیم، تصریح داشت: دراین زمینه مقررشده که سازمان توسعه تجارت، ستاد روابط اقتصادی ایران و سوریه و بخش خصوصی اتاق بازرگانی کاملا منسجم حرکت کنند و اشتباهاتی را که در عراق با آن مواجه بودیم اینجا تکرار نکنیم . در عراق ما از طریق پیله وری وارد شدیم و تجار و تولید کنندگان اصلی ما بعد از سال ها بحث تجارت با این کشور را شروع کردند. به همین دلیل بدبینی که نسبت به کالای ایرانی در ابتدا در عراق وجود داشت به این خاطر بود که از سطح پایین کار را شروع کردیم که امیدواریم در سوریه این اتفاق نیافتد چرا که سوریه کاملا متفاوت از عراق هستند و با پروسه تولید آشنا هستند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
صادرات با ارزش افزوده در اولویت است
صادرات با ارزش افزوده در اولویت است محمد رضا مودودی معتقد است در شرایط فعلی صادرات با ارزش افزوده بیشتر می تواند پیام پیام خوبی به اقتصاد کشور متبادر می کند
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ |
یادداشت
نظرسنجی
107.23.129.77
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بازار متشکل ارزی و ثبات در بازار
اگزیم نیوز بررسی کرد بازار متشکل ارزی و ثبات در بازار بازار متشکل ارزی می تواند روند کاهش و ثبات قیمت ارز را تقویت کند
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: