2019 August 26   ,   ٢٥ ذو الحجّة ١٤٤٠   ,    دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۷۹۶۷ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت: دست واسطه ها را از صادرات مقاطع طویل فولادی قطع می کنیم

مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت اعلام کرد:‌ به منظور بازگشت ارز حاصل از صادرات مقاطع طویل فولادی به سامانه نیما وسپس جریان تولید کشور و نیز قطع کردن دست دلالان از صادرات ، از وزیر صمت خواستیم که با ارایه لیست سه ماهه تولید کنندگان صادر کننده این حوزه از سوی این وزارتخانه به گمرک موافقت کند

مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت اعلام کرد:‌ به منظور بازگشت ارز حاصل از صادرات مقاطع طویل فولادی به سامانه نیما وسپس جریان تولید کشور و نیز قطع کردن دست دلالان از صادرات ، از وزیر صمت خواستیم که با ارایه لیست سه ماهه تولید کنندگان صادر کننده این حوزه از سوی این وزارتخانه به گمرک موافقت کند.

سیف الله امیری در گفت و گو با شاتا با بیان اینکه این اقدام با درخواست سندیکای لوله و پروفیل صورت گرفت افزود : صادرات مقاطع طویل مثل میلگرد و لوله و پروفیل قبلا درحال انجام بود اما از آنجا که دلالان با ورودشان روال را دچار اختلال کرده بودند ، سندیکای لوله و پروفیل چندین بار تقاضا کرد که صادرات از طریق این وزارتخانه ساماندهی شود و نهایتا با موافقت ستاد تنظیم بازار مقرر شد که این درخواست عملی شود.

وی ادامه داد : بدین منظور مقر شد وزیرصمت طی نامه ای به گمرکات کشور اسامی صادر کنندگان مقاطع طویل فولادی را تنها پس از تایید معاونت معدنی این وزارتخانه به رسمیت بشناسد و اگر شرکتهای تولید کننده ضوابط صادرات را رعایت کردند اجازه صادرات سه ماه بعدی صادر شود .

امیری اضافه کرد : بعد از درخواستی که از وزیر صمت داشتیم به تشکلهای مرتبط اعلام کردیم که به منظور تسهیل امور صادرات وهماهنگی با گمرک تا تعیین تکلیف نهایی صادرات و عدم توقف در صادرات این نوع مقاطع ، از ارسال بار به گمرک خودداری کنند تا شرکتهای تولیدی مشمول هزینه های دموراژ و کوتاژ نشوند .

وی تاکید کرد : این نامه فقط برای ساماندهی وضعیت صادرت لوله و پروفیل و میلگرد بوده و حتی یک دقیقه هم صادرات محصولات فولادی را ممنوع نکردیم اما متاسفانه با برداشت اشتباه سندیکای لوله و پروفیل اعلام شد که صادرات محصولات فولادی از طرف وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت ممنوع شده است .

امیری یادآور شد : انجمن و سندیکای لوله و پروفیل باید کف مقدارعرضه لوله و پرویل و میلگرد در بورس را برای هر شرکت تولیدی معرفی کنند تا تولید داخل به مشکل بر نخورد و برای حمایت از تولید داخل این اقدام صورت می پذیرد.

مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت تصریح کرد : اگر تولد کنندگان کف عرضه در بورس را رعایت کردند مجوز صادرات از سوی معاونت معدنی وزارت صمت برای سه ماه آینده صادر می شود.

امیری توضیح داد :‌فقط برخی کارخانجات که بدهی بانکی دارند میتوانند نماینده رسمی معرفی کنند تا از آن طریق صادرات انجام شود البته به شرطی که شرکت اصلی ارز حاصل از صادرات را در سامانه نیما ثبت کند .

وی اعلام کرد: اگر دلالان بخواهند در صادرات مقاطع فولادی ورود کنند ما شرکت اصلی تولید کننده را به عنوان خاطی و متخلف می شناسی و پیگیری می کنیم و اجازه صادرات از آن شرکت سلب می شود.

گفتنی است طبق قانون ارز حاصل از صادرات باید در سامانه نیما به ثبت برسد تا مجددا در جریان تولید کشور قرار گیرد اما شرکتهایی که زیر یک میلیون دلارصادر کنند نیازی به ثبت در این سامانه ندارند و در این بین برخی تولید کنندگان از جمله تولید کنندگان مقاطع طویل فولادی با به کار گیری واسطه و دلالان سعی در دور زدن قانون و عدم ثبت ارز حاصل از صادرات درسامانه نیما هستند .

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : صادرات مقاطع     |     لوله و پروفیل فولادی     |     صادرات فولادی     |     فولاد     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
اثر نوسانات یک ساله ارز بر تولید و مصرف
اثر نوسانات یک ساله ارز بر تولید و مصرف رشد شدید ارز و بازگشت قیمتی آن چه نتایجی را در حوزه های تولید و مصرف به همراه داشته است؟ اگزیم نیوز بررسی می کند
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ |
نظرسنجی
100.24.209.47
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
مدل جديد صدور ضماتنامه براي كارفرمايان خارجي
مدير عامل صندوق ضمانت صادرات در گفت وگو با «اگزيم نيوز» تشريح كرد مدل جديد صدور ضماتنامه براي كارفرمايان خارجي افروز بهرامی اعلام کرد به منظور تضمین فعالیت صادرکنندگان ایرانی در کشورهای دیگر عم از صادرکنندگان کالا و خدمات فنی و مهندسی یک مدل تلفیقی از همکاری صندوق ضمانت و بانک ها ایجاد کرده ایم که در رفع ...
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: