2019 August 26   ,   ٢٥ ذو الحجّة ١٤٤٠   ,    دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۷۹۷۹ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم خبر داد صادرات آلومینیوم متوقف نمی‌شود

اگرچه تحریم‌ها بر صنعت آلومینیوم بی تاثیر نیست، اما صادرات آلومینیوم ایران به همسایگان متوقف نمی‌شود

دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم اعلام کرد اگرچه تحریم‌ها بر صنعت آلومینیوم بی تاثیر نیست، اما صادرات آلومینیوم ایران به همسایگان متوقف نمی‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق ایران، ابوالفضل رضایی افزود: افغانستان، ترکیه و عراق عمده بازار‌های هدف برای صادرات صنایع آلومینیوم کشور به شمار می‌روند که تحریم‌های تازه تأثیر چندانی بر این بازار‌های نخواهد گذاشت، مگر اینکه مشکلات بانکی به حدی گسترده شود که هرگونه نقل و انتقال مالی را غیرممکن سازد.

وی با بیان اینکه صنعت آلومینیوم کشور پیش از این تجربه تحریم‌ها را داشته و نباید اثر تحریم‌ها را بزرگنمایی کرد گفت: تحریم‌های تازه می‌‎تواند تا حدودی بار اضافی در خصوص افزایش قیمت تمام شده تولید به صنعت آلومینیوم تحمیل کند، اما یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که صنعت آلومینیوم طی سال‌های اخیر با آن درگیر بوده وابستگی به تأمین مواد اولیه از خارج از کشور است.

وی گفت: بیشتر مواد اولیه مورد نیاز صنایع ازجمله پودر آلومینا، به شدت نیازمند واردات است. در دوره قبلی تحریم‌ها این نیاز به صورت تهاتر انجام می‌شد که همین شکل تأمین مواد اولیه هزینه مالی هنگفتی را به شرکت‌های آلومینیوم وارد می‌کند.

دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم ایران «خام فروشی» را یکی دیگر از مشکلات این صنعت دانست و افزود: از دی‌ماه سال ۹۷، صادرات شمش تقریباً محدود شده است. در همین راستا تلاش‌های بسیاری از سوی بخش خصوصی برای مبارزه با خام فروشی صورت گرفته است. چراکه معتقدیم به جای خام فروشی این مواد اولیه و فروش آن‌ها به قیمت نازل در کشور‌های دیگر، منطقی‌تر است تا این مواد اولیه ابتدا به محصولات با ارزش افزوده بالا تبدیل و سپس صادر شود.

وی اضافه کرد: با توجه به اعمال تحریم‌های تازه علیه صنعت آلومینیوم کشور، بدون شک تأمین مواد اولیه دشوارتر خواهد شد و در این زمان با توجه به این که شرکت‌ها و کشور‌های رقیب این فرصت را پیدا می‌کنند تا بازار‌های ایران را تصاحب کنند، بنابراین بیش از هر زمان دیگری صنعت آلومینیوم کشور نیازمند حمایت دولت است؛ تا از یک طرف ارز مورد نیاز برای تأمین مواد اولیه تأمین و از طرف دیگر مقدمات تسهیل ورود مواد اولیه به کشور فراهم شود.

رضایی با انتقاد از برخی سیاست‌های دولت که منجر به بروز مشکل در تأمین مواد اولیه صنایع آلومینیوم شده است، گفت: دولت از ۴ ماه گذشته، واردات شمش‌های حاصل از ذوب ضایعات را ممنوع کرده است که این موضوع نقش حائز اهمیتی در تأمین مواد اولیه صنایع آلومینیوم به خصوص صنایع پایین‌دستی دارد.

ایران به‌عنوان هجدهمین تولید کننده آلومینیوم جهان محسوب می‌شود و در افق ۱۴۰۴ دستیابی به رقم یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تن شمش را پیش‌بینی کرده است.

صادرات بخش معدن و صنایع معدنی سال ۹۷ ازلحاظ وزنی ۴۹ و ازنظر ارزش ۲۱ درصد مجموع صادرات را به خود اختصاص داد، همچنین در زمینهٔ واردات نیز ۱۲ درصد وزنی و ۹ درصد کل ارزش این بخش را از آن خود ساخت.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : صادرات آلومینیوم     |     آلومینیوم     |     تحریم     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
اثر نوسانات یک ساله ارز بر تولید و مصرف
اثر نوسانات یک ساله ارز بر تولید و مصرف رشد شدید ارز و بازگشت قیمتی آن چه نتایجی را در حوزه های تولید و مصرف به همراه داشته است؟ اگزیم نیوز بررسی می کند
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ |
نظرسنجی
100.24.209.47
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
مدل جديد صدور ضماتنامه براي كارفرمايان خارجي
مدير عامل صندوق ضمانت صادرات در گفت وگو با «اگزيم نيوز» تشريح كرد مدل جديد صدور ضماتنامه براي كارفرمايان خارجي افروز بهرامی اعلام کرد به منظور تضمین فعالیت صادرکنندگان ایرانی در کشورهای دیگر عم از صادرکنندگان کالا و خدمات فنی و مهندسی یک مدل تلفیقی از همکاری صندوق ضمانت و بانک ها ایجاد کرده ایم که در رفع ...
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: