2019 May 26   ,   ٢٢ رمضان ١٤٤٠   ,    یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۷۹۹۸ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
آمارهای فروردین نشان دهنده چه تغییری است کاهش اندک صادرات به عراق در فروردین

نگاهی به برخی خبرها مبنی بر کاهش صادرات کالا از ایران به عراق نشان می دهند که صادرات ما به این کشور در ماه فروردین ۹۸ از نظر وزنی به میزان ۳ درصد و از نظر ارزشی به میزان ۲ درصد کاهش یافته است

نگاهی به برخی خبرها مبنی بر کاهش صادرات کالا از ایران به عراق نشان می دهند که صادرات ما به این کشور در ماه فروردین 98 از نظر وزنی به میزان 3 درصد و از نظر ارزشی به میزان 2 درصد کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش ایران در این ماه 902 هزار تن کالا به بازار عراق صادر کرده است و از این حیث در جایگاه دوم مهمترین واردکننده از ایران قرار دارد. نکته دیگری که در این آمار دیده می شود آن است که در فروردین ماه در مقایسه با اسفند، میزان صادرات غیرنفتی از 722 میلیون دلار به 389 میلیون دلار کاهش یافته است.

در این بین اما رایزن بازرگانی ایران در عراق معتقد است: اراده ایران و عراق، تحکیم و توسعه روابط تجاری است و بر این اساس، برنامه های مختلفی برای افزایش ارتباطات اقتصادی دو کشور دنبال می گردد.

به گزارش اگزیم نیوز ناصر بهزاد اظهار داشت: در حال حاضر هیچ محدودیت جدیدی در روابط تجاری دو کشور وجود ندارد و از ابتدای سال 1398 با کاهش مختصر در روند صادرات ایران به عراق طی فروردین به دلیل تعطیلات نوروزی و مسائل مترتب بر سیل های داخل کشور، روبرو بودیم.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود صادرات کالا به عراق طی اردیبهشت‌ماه رشد 2 برابری را نسبت به فروردین‌ماه تجربه کند. بهزاد با تأکید بر اینکه محدودیت جدیدی در روابط تجاری ایران و عراق وجود ندارد، گفت: اصلاحات مالی و اجرای برنامه های توسعه ای توسط دولت عراق در جهت استفاده از ظرفیت‌های این کشور برای آبادانی و رفاه بیشتر و شفاف سازی در تعامل موثر با کشورهای همسایه است.

رایزن بازرگانی ایران در عراق همچنین با اشاره به وضعیت صادرات قطعی کالای غیر نفتی ایران به عراق افزود: در حال حاضر عراق رکورددار تجارت با ایران در بین کشورهای همسایه است به گونه ای که درسال 97 13 صادرات ایران به عراق با 49 درصد افزایش وزنی و 37 درصد افزایش ارزشی مواجه بوده است که در بین مقاصد هدف صادراتی ایران این موازنه با رشد مثبت صرفا در خصوص ایران وعراق به وقوع پیوسته است.

گفتنی است، بررسی آمارها حاکی از آن است که در میان 20 مقصد بزرگ صادرات کالای ایرانی که تقریبا 90 درصد ارزش واردات و صادرات غیر نفتی ایرانی را شامل می‌شود کشور عراق بیشترین نرخ رشد را در بین مقاصد صادرات ایران داشته است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : محدودیت صادراتی     |     صادرات به عراق     |     بازار عراق     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
صادرات با ارزش افزوده در اولویت است
صادرات با ارزش افزوده در اولویت است محمد رضا مودودی معتقد است در شرایط فعلی صادرات با ارزش افزوده بیشتر می تواند پیام پیام خوبی به اقتصاد کشور متبادر می کند
شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ |
یادداشت
نظرسنجی
54.87.61.215
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
بازار متشکل ارزی و ثبات در بازار
اگزیم نیوز بررسی کرد بازار متشکل ارزی و ثبات در بازار بازار متشکل ارزی می تواند روند کاهش و ثبات قیمت ارز را تقویت کند
سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: