2019 August 26   ,   ٢٥ ذو الحجّة ١٤٤٠   ,    دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۷۹۹۹ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
رییس کل بانک مرکزی در یک یادداشت اینستاگرامی پیشنهاد داد: راستی ازمایی اروپا با صادرات دارو و کالاهای اساسی

همتی اعلام کرد اگر اروپا نگران واکنش آمریکاست می‌تواند توانایی خود را در صادرات کالاهای اساسی و دارو تست کنند

بعد از گذشت مدتها از زمانی که قرار بود اروپایی ها نسبت به اجرای تعهدات خود در مورد برجام اقداماتی مناسب در پیش بگیرند، اما هنوز کشورهای این گروه نتوانسته اند که اقدام خاصی انجام دهند و تنها ایجاد یک کانال مالی به نام اینستکس؛ آن هم نه با محوریت دولت های سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه روی کار آمده که به بهره برداری هم نرسیده است.

در این رابطه روز گذشته فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده که در نشست با حضور وزرای خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه به‌عنوان طرف‌های اروپایی برجام درباره راهکارهای عملیاتی کردن اینستکس و انجام اولین تراکنش ظرف چند هفته‌ی آینده رایزنی کرده است.

وی بار دیگر یادآور شد: اتحادیه اروپا و تمام کشورهای اروپا به‌طور کامل مصمم هستند که برجام به‌طور کامل اجرا شود. با این حال به نظر می رسد طرف ایرانی این میزان از عملکرد را چندان کافی نمی داند و انتظارات بیشتری از آن دارد.

در این رابطه رییس کل بانک مرکزی دیشب در یک یادداشت در فضای مجازی نوشت اروپا با صدور کالاهای اساسی و دارو همکاری خود را در اجرای برجام نشان دهد. همتی گفت: اگر اروپا نگران واکنش آمریکاست می‌تواند توانایی خود را در صادرات کالاهای اساسی و دارو تست کنند. به گزارش اگزیم نیوز همتی رئیس بانک مرکزی  در این پست اینستاگرامی نوشت: از حدود یک سال پیش اروپا دنبال یک ساز و کار مالی برای انجام تجارت با ایران بود، تا اینکه بالاخره سه ماه پیش آن را معرفی کرد. نزدیک دو ماه است ساز و کار متناظر با آن تحت عنوان ساز و کار تجارت و تامین مالی ساتما ، در تهران تاسیس و مدیران آن به اروپایی ها معرفی شده اند.

به گفته وی تکرار مداوم جملاتی نظیر دنبال سازو کار مالی بودن، از سوی مسئولین اروپایی گزاره ای تکرای و نخ نما خواهد بود ساده ترین کار برای عملیاتی کردن فعالیت ساز و کارهای اینستکس و ساتما برداشت نفت توسط شرکت ها و نهادهای اروپایی یا اعطای یک خط اعتباری به صادرکنندگان اروپایی برای شروع صادرات به ایران است.اگر اروپا نگران واکنش آمریکاست می‌تواند توانایی خود را در صادرات کالاهای اساسی و دارو تست کنند. اکنون توپ در زمین اروپاست.

پس از خروج آمریکا از برجام در روز 18 اردیبهشت‌ماه سال 97 و بازگشت تحریم‌ها، ایران هفته گذشته به کشورهای باقیمانده در برجام 60 روز برای اجرای تعهدات خود به‌ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی فرصت داد و تأکید کرد: هر زمان که خواسته‌های ما تأمین شود؛ ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف‌شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی مرحله‌به‌مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ساتما     |     اینستکس     |     اتحادیه اروپا     |     برجام     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
اثر نوسانات یک ساله ارز بر تولید و مصرف
اثر نوسانات یک ساله ارز بر تولید و مصرف رشد شدید ارز و بازگشت قیمتی آن چه نتایجی را در حوزه های تولید و مصرف به همراه داشته است؟ اگزیم نیوز بررسی می کند
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ |
نظرسنجی
100.24.209.47
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
مدل جديد صدور ضماتنامه براي كارفرمايان خارجي
مدير عامل صندوق ضمانت صادرات در گفت وگو با «اگزيم نيوز» تشريح كرد مدل جديد صدور ضماتنامه براي كارفرمايان خارجي افروز بهرامی اعلام کرد به منظور تضمین فعالیت صادرکنندگان ایرانی در کشورهای دیگر عم از صادرکنندگان کالا و خدمات فنی و مهندسی یک مدل تلفیقی از همکاری صندوق ضمانت و بانک ها ایجاد کرده ایم که در رفع ...
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: