2019 August 21   ,   ٢٠ ذو الحجّة ١٤٤٠   ,    چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۸۰۰۵ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
سرپرست سازمان توسعه تجارت: صادرات با ارزش افزوده در اولویت است

محمد رضا مودودی معتقد است در شرایط فعلی صادرات با ارزش افزوده بیشتر می تواند پیام پیام خوبی به اقتصاد کشور متبادر می کند

 مریم خورشیدی-معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت اخیرا اعلام کرد این وزارتخانه موافق خام‌فروشی نیست و سیاست گذاریهای این وزارت خانه در این راستا قرار می گیرد که در سال رونق تولید حتما باید مواد معدنی را در داخل کشور به ارزش افزوده تبدیل و سپس صادر شود. وزارت صنعت، معدن و تجارت  از سال ۹۲ اقداماتی را برای جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی انجام داده و در دو دسته اصلی ایجاد محدودیت قانونی برای صادرات مواد خام معدنی  و و وضع عوارض حداقل ۵ درصدی بر صادرات مواد خام برای سال ۹۷ برنامه خام فروشی را پیاده کرده است.

 سرپرست سازمان توسعه تجارت در اینباره  به خبرنگار اگزیم نیوز گفت: گفت: در شرایط فعلی صادرات با ارزش افزوده بیشتر می تواند پیام پیام خوبی به اقتصاد کشور متبادر می کند.

 محمدرضا مودودی افزود: نکته حائز اهمیت این است که امروز شاهد کاهش صادرات مواد خام در کشور به میزان 34 درصد در دوازده ماه هستیم و این می تواند بیانگر فعال شدن خطوط تولید داخلی باشد.

وی اذعان داشت: از آنجاییکه واحدهای تولید مواد خام متوقف نشده اند می توان نتیجه گرفت که محصولات این واحدها به سمت واحدهای تولیدی کوچکتر که تکمیل کننده زنجیره ارزش افزوده در کشور هستند و این خبر خوبی برای صادرات کشور است چرا که در آینده این واحدهای کوچک زنجیره ارزش افزوده هستند که به جرگه صادرکنندگان خواهند پیوست.

 سرپرست سازمان توسعه تجارت در پاسخ به نگرانی از دست دادن بازارهای صادراتی از سوی صادرکنندگان مواد خام، گفت: بی تردید اگر بتوانیم که مواد خام را به مواد با ارزش افزوده بالاتر تبدیل کرده و با قیمت های بالاتر صادرکنیم، از دست رفتن بازارهای صادراتی در این حوزه ایرادی ندارد.

 رئیس انجمن صادرکنندگان برتر و نمونه کشور نیز در گفتگو با خبرنگار اگزیم نیوز محدودیت صادرات خام فروشی را تصمیمی درست دانست و گفت: ما موافق فراوری هستیم در حال حاضر امکانات فراوری در کشور وجود دارد، هرچند زنجیره تولید کامل نیست اما سیاست جایگزینی فروش مواد با ارزش افزوده به جای صادرات مواد خام معدنی به دلیل ارزش صادراتی بالاتر می تواند انگیزه خوبی برای تکمیل این زنجیره باشد.

ابراهیم جمیلی خاطرنشان کرد:یکی از مهمترین وظایف حوزه صادرات ایجاد ارزش افزوده است و دولت در این میان می تواند با سرمایه گذاری در این حوزه و حمایت از توسعه زیرساخت های لازم، به تحقق اهداف پیش بینی شده کمک کند.

 جمیلی گفت: پس از نفت و گاز یکی از مهمترین مزیت های کشور برای صادرات، معدن است که در حال حاضر بخشی از این مزیت با تکنولوژی در دسترس با ارزش افزوده بالاتر صادر می شود و لازم است برای اینکه این نوع از صادرات را توسعه دهیم  نهادهای ذیربط واحدهای تولیدی را برای ارتقا و رسیدن به قد و قواره های تولید با ارزش افزوده حمایت کنند.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : محدودیت در خام فروشی     |     صادرات با ارزش افزوده بالا     |     ابراهیم جمیلی     |     توقف خام فروشی     |     محصولات معدنی     |     صادرات معدنی     |     معدن     |     خام فروشی     |     صنایع معدنی     |     محمدرضا مودودی     |     سازمان توسعه تجارت     |     صادرات     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
پیوند نزدیک بانکداری الکترونیک و موبایل بنکینگ
پیوند نزدیک بانکداری الکترونیک و موبایل بنکینگ احمد مجتهد معتقد است آینده بانکداری الکترونیک عمدتا به بحث موبایل بنکینگ گره خورده و بیشتر عملیات بانکی بغیر از پرداخت‌های نقدی را می‌توان با موبایل بنکینگ انجام داد
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ |
نظرسنجی
18.205.176.100
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
مدل جديد صدور ضماتنامه براي كارفرمايان خارجي
مدير عامل صندوق ضمانت صادرات در گفت وگو با «اگزيم نيوز» تشريح كرد مدل جديد صدور ضماتنامه براي كارفرمايان خارجي افروز بهرامی اعلام کرد به منظور تضمین فعالیت صادرکنندگان ایرانی در کشورهای دیگر عم از صادرکنندگان کالا و خدمات فنی و مهندسی یک مدل تلفیقی از همکاری صندوق ضمانت و بانک ها ایجاد کرده ایم که در رفع ...
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: