2020 July 11   ,   ٢١ ذو القعدة ١٤٤١   ,    شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹     
کد خبر : ۲۸۰۶۹ گروه : تولید و صادرات تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
دبیر انجمن سیمان در گفتگو با اگزیم نیوز عنوان کرد تهدید ظرفیت های خالی برای صنعت سیمان

با مشکلاتی که در حوزه تولید و صادرات سیمان وجود دارد ظرفیت های خالی در این صنعت روز به روز در حال افزایش است که این موضوع تهدیدی جدی برای صنعت محسوب می شود

با تحریم نفت کشور عملا احتمال بهبود سرمایه گذاری ها در حوزه عمرانی در کشور کاهش پیدا کرده و تولیدکنندگان حوزه هایی مانند فولاد و فلزات و سیمان چشم امید به بازارهای صادراتی دارند این در حالی است که در حوزه فولاد و فلزات پایه صادرات با تحریم روبرو شده اما حوزه سیمان همچنان می تواند روی بازارهای صادراتی خود حساب ویژه باز کند.

با این حال یکی از چالش هایی که اکنون صنعت سیمان با آن روبرو است مشکلات خرید سیمان ایرانی از سوی برخی خریداران پر و پا قرص قدیمی مثل عراق است که خود در حال تبدیل شدن به تولیدکنندگان این محصول هستند و بخش دیگر نیاز خود را از ترکیه وارد می کنند.

این در شرایطی است که دو مشکل اصلی دیگر نیز در حوزه داخلی وجود دارد یکی سیاست هایی است که بعضا در حوزه صادرات گرفته شده که باعث عدم ایفای تعهد صادرکنندگان به مشتریان خود شده و دیگری رقابت منفی بین صادرکنندگان در بازارهای خارجی است که باعث شده تا قیمت های صادراتی به نحوی کاهش یابد که صدای تولیدکنندگان داخلی آن کشورها نیز درآید تاجاییکه در سال های اخیر روی واردات سیمان ایرانی محدودیت های تعرفه ای یا ممنوعیت های وارداتی وضع کرده اند که دود تمام این اتفاقات به چشم صنعت سیمان ایران رفته است.

نتیجه این مسایل آن شده که اکنون صنعت سیمان با 60 درصد ظرفیت خود مشغول به فعالیت است. فعالان این حوزه می گویند صادرات سیمان همه امید آنها به گردش چرخ تولید در این صنعت است و این در حالی است که در حوزه های مختلف مانند مالیات، تامین مالی بانکی، قیمت ها و ... نیز مشکلات عدیده ای در صنعت سیمان مشاهده می شود که باعث شده رمق از این صنعت گرفته شود.

به عقیده آنها در حالی که قیمت سیمان در حال حاضر در بازارهای جهانی 100 دلار در هر تن است اما در داخل قیمت ها ثابت نگه داشته و در چنین شرایطی مشکلات صنعت روی هم تلنبار شده اند.

در این رابطه علیرضا شیخان، دبیر انجمن سیمان کشور در گفتگو با اگزیم نیوز اعلام کرد که دولت به بهانه تنظیم بازار با اصرار بر قیمت‌های دستوری تلاش می‌کند قیمت سیمان را پایین نگه دارد. این در شرایطی است که اکنون صنعت سیمان در حدود 30 میلیون تن ظرفیت مازاد دارد و تولیدکنندگان سیمان کلینکر را تولید و دپو می کنند و توان استفاده از این ظرفیت را ندارند و تداوم این وضعیت باعث می شود تولید در سال جاری کاهش یابد و برخی کارخانجات تعطیل شوند.

به گفته وی دولت در این رابطه نقش مهمی ایفا می کند و در حوزه های داخلی و صادراتی باید به کمک تولیدکنندگان بشتابد زیرا با قیمت های کنونی از یک سو بازار داخل با مشکلات جدی روبرو است و از سوی دیگر با رقابت منفی تولیدکنندگان در بازارهای صادراتی روبرو هستیم که هر دو به صنعت سیمان کشور ضربه وارد می کند.

این فعال صنعت سیمان از دولت خواست تا در زمینه رفع مشکلات در بازارهای عراق و افغانستان وارد گود شود و از سوی دیگر قیمت گذاری را آزاد کند و از طرفی هزینه های مربوط به این صنعت را کاهش دهد.

وی با اشاره به مشکلاتی که در حوزه حمل و نقل سیمان وجود دارد از دولت خواست زمینه های صادرات از مسیر دریا و یا صادرات ریلی را فراهم کند.

وی ادامه داد دولت باید در حوزه بافت های فرسوده و سیاست هایی که در مورد طرح های مربوط به مسکن دارد تعجیل کند تا چرخ صنایع مرتبط با این بخش از جمله صنعت سیمان به حرکت درآید و از آن جمله باید در تامین منابع مالی اقدامات ضروری را در پیش بگیرد. از طرفی باید صادرات را نظام مند کرده و زیرساخت های صادراتی را در مرزها و بنادر فراهم سازد.

به گفته شیخان اکنون هزینه های تولید در کشور بالا است و از آنجا که صنعت سیمان یک صنعت انرژی بر محسوب می شود لازم است هزینه های انرژی متناسب با شرایط کشور کاهش یابد.

وی در پایان نظام مند شدن صادرات به عراق و حذف واسطه گری را در مورد این بازار خواستار شد و از دولت خواست تا در زمینه کاهش سیاست گذاری ها در این بازار اقدام کند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : رونق تولید     |     صادرات سیمان     |     تولید و صادرات     |     بازار عراق     |     سیمان     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق
ظرفیت های توسعه روابط تجاری ایران و عراق طبق آمارهای سازمان توسعه تجارت در سال ۱۳۹۸، کشور عراق از حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات ایران به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با ۹ میلیارد دلار با اختلاف رتبه اول (سهم ۰،۷۲ درصدی) را داشته و ...
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ |
یادداشت
نظرسنجی
18.208.126.130
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی
اگزیم نیوز گزارش می دهد: تحلیل عملکرد اگزیم بانک مالزی و توسعه بانکداری اسلامی اگزیم بانک مالزی در برنامه راهبردی افق چشم انداز سال ۲۰۲۵ میلادی خود توسعه خدمات بانکداری اسلامی را به عنوان هدف اصلی تعیین کرده است. در نتیجه این برنامه توسعه خدمات بانکداری اسلامی میزان خدمات مالی ...
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ |
معرفی کتاب
معرفی کتاب "راز سرمایه"

اثر: هرناندو دوسوتو، دکتر فریدون تفضلی(مترجم)
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: