2019 August 26   ,   ٢٥ ذو الحجّة ١٤٤٠   ,    دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸     
کد خبر : ۲۸۱۱۱ گروه : واردات تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸
گمرک خلوت می شود پیش‌بینی کاهش شدید رسوب کالا با ۳ ابلاغ

دستورالعمل‌های اخیر مدیران گمرک با توجه به سیاست‌های مربوط به کاهش رسوب کالا از گمرکات وارد مرحله تازه‌ای شده و به اعتقاد کارشناسان باعث کاهش شدید رسوب کالاها خواهد شد

 دستورالعمل‌های اخیر مدیران گمرک با توجه به سیاست‌های مربوط به کاهش رسوب کالا از گمرکات وارد مرحله تازه‌ای شده و به اعتقاد کارشناسان باعث کاهش شدید رسوب کالاها خواهد شد.

به گزارش اتاق بازرگانی تهران، گمرک در یک ماه گذشته با ابلاغ چندین دستور العمل تلاش کرده تا مشکل رسوب کالا در گمرکات کشور به خصوص مواد اولیه لازم برای تولید را حل کند.

در این راستا و در آخرین اقدام هفته گذشته مهدی میراشرفی، رییس کل گمرک دستورالعمل ترخیص کالا به صورت نسیه و بدون پرداخت حقوق ورودی را ابلاغ کرد. این تصمیم در اجرای ماده ۳۸ قانون رفع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و به منظور حمایت از تولید داخلی و بهبود فضای کسب و کار و تسهیل در تشریفات گمرکی برای واحدهای تولیدی معتبر، نگهداری بخشی از کالا به‌ عنوان وثیقه حقوق ورودی کالاهای ترخیصی صورت گرفته است.

علاوه بر این در ابتدای اردیبهشت ماه نیز معاون گمرک کل کشور از چد سیاست دیگری برای کاهش رسوب کالا در گمرکات کشور رو نمایی کرده بود. «ترخیص قطعی کالاهای تامین ارز شده‌ با گواهی بانک عامل»‌، «ترخیص محصولات دارویی دارای موعد زمانی»، «فراهم آوردن تمهیدات لازم برای نمونه‌ برداری از کالاهای نیازمند اخذ مجوز قانونی، پیش از اظهار به گمرک» سه اقدامی بود که معاون فنی گمرک در قالب دستورالعمل‌های جداگانه به مدیران حوزه‌های نظارت و گمرکات اجرایی ابلاغ کرده است.

همچنین رئیس گمرک ایران در اواخر فرودین نیز با صدور بخشنامه ای اعلام کرد ترخیص اقلام اظهار شده به گمرک، بدون نیاز به اصلاح ثبت‌سفارش و مشروط به ثابت ماندن شرح تجاری کالا امکان پذیر است.

به اعتقاد کارشناسان با توجه به دستورالعمل های اخیر مدیران گمرک سیاست های مربوط به کاهش رسوب کالا از گمرکات وارد مرحله تازه ای شد و فعالان بخش خصوصی می توانند امیدوار باشند با اجرایی شدن این دستورالعمل ها بخش مهمی از مشکلات باقی ماندن کالاها در گمرکات به خصوص مواد اولیه که کمبودشان واحدها را با چالش روبرو کرده، حل شود.

طبق اعلام مدیران گمرکی با دستور العمل های جدید این امیدواری وجود دارد که حداقل مشکل ۳ هزار اظهارنامه و کالاها از گمرک خارج شود.

افت محسوس کالاهای سرمایه ای وارداتی به کشور در فروردین امسال هرچند نشان از کاهش سرمایه گذاری دارد، اما اقدام گمرک دست کم می تواند روند طولانی ترخیص کالاهای یادشده را سرعت ببخشد به ویژه‌ اینکه تمامی گمرک های اجرایی موظف شده اند نسبت به احراز واحدهای تولیدی معتبر، براساس پروانه بهره برداری اقدام کنند و نسبت به ترخیص مواد اولیه، ماشین آلات خط تولید و قطعات وارده به نام واحد مربوطه و صرفا با کارت بازرگانی واحد تولیدی متقاضی استفاده از تسهیلات نسیه، مجوز نگهداری بخشی از کالای وارده را صادر کند.

براساس این گزارش انتظار می رود با این تصمیم بخش زیادی از واحدهای تولیدی معتبر و دارای شناسنامه بتوانند نه تنها کالاهای سرمایه ای بلکه کالاهای واسطه ای ازجمله مواد اولیه و قطعات مورد نیاز را ترخیص و بخشی از ظرفیت‌های سرمایه گذاری شده را فعال سازند.

البته نباید فراموش کرد که واحدهای تولیدی همچنان از مشکلاتی چون دشواری تامین سرمایه در گردش، هزینه های سنگین مالیاتی و تأمین اجتماعی و دست‌اندازهای مانع رونق کسب و کار رنج می برد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : رسوب کالا     |     ترخیص کالا     |     گمرک     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
دیگر رسانه ها
اثر نوسانات یک ساله ارز بر تولید و مصرف
اثر نوسانات یک ساله ارز بر تولید و مصرف رشد شدید ارز و بازگشت قیمتی آن چه نتایجی را در حوزه های تولید و مصرف به همراه داشته است؟ اگزیم نیوز بررسی می کند
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ |
نظرسنجی
100.24.209.47
بزرگترین چالش صادراتی کشور در حال حاضر چیست؟ارسال
تلگرام
=
قیمت ارز
نام قیمت زنده درصدتغییر مبلغ تغییر کمترین بیشترین
قیمت سکه و طلا
نام قیمت زنده کمترین بیشترین
نرخ لایبور و یوریبور
euriborRate euriborPercentage euriborDate
liborRate liborPercentage liborDate
آب و هوا
مدل جديد صدور ضماتنامه براي كارفرمايان خارجي
مدير عامل صندوق ضمانت صادرات در گفت وگو با «اگزيم نيوز» تشريح كرد مدل جديد صدور ضماتنامه براي كارفرمايان خارجي افروز بهرامی اعلام کرد به منظور تضمین فعالیت صادرکنندگان ایرانی در کشورهای دیگر عم از صادرکنندگان کالا و خدمات فنی و مهندسی یک مدل تلفیقی از همکاری صندوق ضمانت و بانک ها ایجاد کرده ایم که در رفع ...
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ |
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه
آشنایی با تازه های کتب بازار سرمایه

به گفته دکتر سعید مستشار مولف کتاب الفبای بورس، این کتاب به زبان بسیار ساده مفاهیم و کلیات بازار ...
تلگرام
ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح: